Најбоље васпитне мере за све узрасте

Сви смо ми видели: двогодишњака како се баца јер му нешто није по вољи, трогодишњака како на сред радње плаче за слаткишима, седмогодишњака који протестује: “Не можеш ме натерати”! И сви ми смо жалили њихове родитеље и клели се да се то нама неће догодити. А, онда, иза првог ћошка, клетва нас је сачекала: када смо најмање очекивали наше дете је урадило баш то исто – добило хистерични напад на јавном месту.
tt
У чему је ствар? Не, ви нисте лош родитељ. Једноставно, деца док расту пролазе одређене фазе у којима, сваки пут на нови начин, тестирају границе своје слободе и родитељских живаца. То је начин на који они уче шта јесте, а шта није друштвено прихватљиво. Стога, за сваки узраст постоје једноставне васпитне мере које ће вам помоћи да у што краћем времену и са што мање последица испливате из ових “фаза”.
Пре свега важно је знати основна правила која помажу да са вашим дететом изађете на крај у било којој ситуацији:
1. Породица значи – сви смо заједно у овоме:
Једноставно је – научите, од првог дана да бити члан породице значи делити њене лепе и лоше тренутке. Сви заједно радимо, сви завршавамо обавезе, сви разговарамо о проблемима и решавамо их. Чак и беба може да помаже у одеђеним пословима, предшколац ће бити одушевљен ако тражите његово мишљење када разговарате о неком “битном” кућном питању. Ове игре помажу детету да се осети као равноправан члан, а самим тим научи да у породици понесе свој део обавеза и одговорности.
2. Поштовање мора бити узајамно
Испоштујте своје дете. Ако жели нешто да вам каже, прекините посао на секунд и саслушајте га. Ако жели да вам помогне, пустите га. На основу тога оно неће правити проблем и биће му нормално да и оно вас саслуша кад ви то захтевате и да вам помогне онда када вама затреба помоћ.
3. Будите доследни
Не само да ће детету бити лакше да се снађе у систему васпитања ако ви не мењате правила сваки час, већ ћете му помоћи да израсте у емотивно стабилну особу јасних жеља и циљева. (više…)