Наставница у пензији: У последњој години рада имала сам 280 ученика и сваком од њих бар једном месечно требало је написати активности и препоруке. Администрација је прогутала наставнички позив

Педагошка документација одувек је била део просвете, али последњих година пред почетак школске године пристижу нови захтеви који наставницима окупирају пажњу и спутавају их у раду основног посла – проношења знања.

Из Уније синдиката просветних радника у Крагујевцу кажу за портал Крагујевачке да је проблем настао увођењем електронског дневника, јер наставно особље није имало адекватне обуке, а и да сам систем овакве документације на почетку није кренуо баш најсјајније.

– Систем електронског дневника је добра ствар, али захтева време и побољшања, а оно што је проблем код те документације је што стално морамо да пишемо извештаје (о реализованој настави, о наставном програму и плану, извештај са већа…), каже координаторка Уније синдиката просветних радника Крагујевца Љиљана Милетић.

Foto: YouTube Screen Shot
Дугачке процедуре

Наставник је у обавези да описно образложи сваку од четири бројчане оцене у једном полугодишту, како би родитељи знали шта дете зна, а шта не зна из одређеног предмета.

– Моје виђење је да описна оцена родитеље уопште не занима. На почетку сваке школске године родитељи се упознају са критеријумима оцењивања, а формативно оцењивање је већи проблем. Имам утисак да се родитељима правдамо за оцену коју дајемо, каже наша саговорница.

Она додаје да наставници проводе за рачунаром много времена и да не стижу да се усавршавају за основни посао.

Љиљана наводи пример из свог искуства, када је у последњој години рада (прошле школске године) имала 280 ђака, којима је требало бар једном месечно да напише активности и препоруке. Све формативне ствари пишу и у такозваним педагошким свескама које свако креира по свом нахођењу, са циљем да родитељи имају увид у све.

Таквим поступцима, сматра Љиљана Милетић, одвратили су родитеље, који су и онако ретко долазили у школу, а сада долазе, једино када „загусти”, пред крај полугодишта или школске године када су незадовољни оценама.

Дугачке су процедуре и када се крше правила понашања. Одељењски старешина или учитељ мора да пише извештаје о ономе шта се догодило, попуњавају се обрасци где се конкретно наводи шта се десило, укључује се тим за спречавање насиља, саслушавају се ђаци, који иду на разговоре у педагошку службу, долазе родитељи и све то траје јако дуго. На крају може само да се смањи оцена из владања, а пре тога одељењске старешине уз помоћ педагошке службе предузимају појачан васпитни рад, а по мишљењу наше саговорнице све то не даје очекивани резултат.

Како су деца са посебним потребама укључена у редовно школовање, за њих постоје посебни планови и програми, као и процедуре када се ученик „оставља” да полаже поправни испит или да понавља разред.

Љиљана као наставник са дугогодишњим искуством, однедавно у пензији, каже да је некада „папирологије” било много мање – писали су извештаје, али оцењивање је било реалније и било је више поверења у оно што наставник ради.

– Поверење у наставнике је основна ствар, јер све ово образлагање је некакво правдање онога што радим. Родитељи су раније долазили у школу и тражили наше мишљење како да помогну свом детету, тврди она.

Захтеви просветара

Пред почетак ове школске године, четири репрезентативна синдиката просвете (Унија синдиката просветних радника Србије, Синдикат образовања Србије, ГСПРС Независност и Синдикат радника у просвети Србије) усагласили су се и тражили од Министарства просвете да се администрација олакша и измени. Имали су 18 захтева, а навешћемо неке од њих.

Рецимо, да се администрација у електронском облику не води и у писаном, да се укину „педагошка свеска” у писаном облику, опис бројчаних оцена, да се понуди опција формативнх оцена у падајућем менију. Затим да се стандардизују формулари за све врсте педагошке документације, да ђачке књижице, сведочанства, уверења, матичне књиге и друге врсте докумената постану елекртонска форма и да се уведе штампање ових докумената из електронског дневника. Да се направе јединствени наставни планови и припреме, да се смањи број тимова, поједноставе планови за инклузивне ученике, смањи администрација у васпитно-дисциплинским поступцима…

Министарство просвете услишило је неке од предлога синдиката и већина ових промена почеће од наредне школске године.

На предлог синдиката договорено је да се документа које школа издаје (сведочанства, уверења, дипломе, исписнице, испити…) штампају из електронског дневника и ова измена требало би да заживи до јуна школске 2023/2024. Формативна оцена ће бити посебна ставка у е-Дневнику са понуђеним активностима у падајућем менију. Владање ученика на часу уписано у напомене биће видљиво родитељима, постојаће посебна ставка „Педагошка свеска”.

Договорено је и да ће се поједноставити процедура извоза извештаја и наглашено је да тромесечје у форми којој је постојало више не постоји, тако да треба да се појасне обавезе наставника за тај период.

Водила се подужа расправа о јединственим плановима и припремама, али није постигнут договор да Завод за унапређење васпитања и образовања доставља школама готове планове. Такође, констатовано је да свака школа треба да има само шест тимова, као и да порфолио за наставнике остаје обавезан, док за ученике није обавезан, већ само за оне са посебним потребама. Нису постигнути конкретни предлози о васпитно-дисциплинским поступцима. А како је најављено, од Нове године би требало да се промени и проценат плаћања за одељењско старешинство.

Извор: Крагујевачке