Одавно је речено: не пада снег да покрије брег, већ да свака зверка покаже свој траг. Тако се у кризним и несигурним временима открива карактер друштва и појединца. Тада све исплива на површину и отвори се као књига, све што нам није било јасно, оно што смо сумњали или подозревали, оно око чега смо се ломили.
Годинама сам очајавала над ћутањем просвете. Бунила се због беспоговорног прихватања сваког наређења. И сада сам поносна на све оне колеге које су коначно проговориле и пркосно стале бранећи част своје професије. Морало је то једном доћи. Сада су млади само отворили вентил који је зарђао у деценијама непрекидних губитака и поништавања сваке идеје о просвети као нужном извору сваког напретка. Јер изгледало је да је готово и да спаса нема. А онда је покуљало. Чак и они који су увек ћутали, одмахивали руком и мирили се на дну муља који нас је гутао, сада су повратили своју реч. Излило се све оно што су носили и сада то тече као бистра бујица која, надам се, неће стати. Бескомпромисни став студената и средњошколаца је померио полугу. Лавина се обрушила и врло је одлучна да се не заустави док не почисти све оно што је просвету окачило на девету рупу.
Не, професори се више не боје. Немају шта да изгубе. Свесни су, као и добар део овог нашег друштва, да је одустајање пут у суноврат из кога више нећемо устати. Мрак из провалије на чијој ивици стоје и на којој се клате, не дозвољава им да узмакну. Као и обавеза према својим ђацима, садашњим и бившим. Стид да их не изневере сопственим страхом као много пута до сада.
Бићу неискрена ако кажем да ме изненађује што су у школама настале поделе, и то не оне на релацији руководства са подређенима, већ оне људске. То је та тачка одвајања. Јер сви радимо исти посао, рвемо се са истим проблемима, причамо о томе, увучени смо у центрифугу свакодневице, али када се вода смири, када сепарација учини своје, појаве се они који не желе да примете како се било шта дешава. Њихов свет је неприкосновен, њихова кожа је најскупља и не би да је деле са осталима. У идеалном свету, ми бисмо сви сели за исти сто, разговарали, изнели мишљења, сучелили ставове, било би нормално да се не слажемо, али бисмо морали уважити став већине. Не би било могуће да се кријемо по ходницима, заклањамо правилницима, оговарамо по кулоарима. И чувамо само и једино себе, свој јединог и неприкосновеног себе, мимо света, мимо било каквог вишег циља, мимо образа и достојанства.
На овај део школског света се наслањају и надлежни у покушају да смире ситуацију која ври. У паници они траже оне људе на које су навикли, оне које гледају све ове године. Своје слепе извршиоце, спремне да, по цену губитка личног и професионалног образа, ураде све оно што им се са врха спусти.
И ту долазимо до парадокса који осликава комплетну лаж на којој наш систем почива.
Исти ти надлежни који сада држе бич патријархалне флоскуле: док те ја плаћам, има да радиш како ти кажем, није твоје да мислиш, прописали су за наше ђаке програм који је у супротности са оваквим ставовима. У њему се инсистира на обликовању комплетне особе која не поседује само усвојена знања, већ може да располаже њима у свакодневном животу, да их примењује. Програм инсистира на критичком мишљењу, способности да се постави питање, да се сумња и долази до релевантног решења. Он инсистира на емпатији, солидарности, уважавању различитости и међусобном поштовању.
После провале критичког мишљења са наших факултета изгледа да су деца ове лекције савладала. Њихови наставници су свој посао урадили. Деца бране истину, боре се за правду. Примењују оно чему их је школа научила. Али, њиховим наставницима надлежни то право оспоравају тврдећи да један државни службеник, у шта су просветаре сврстали, треба да ради онако како му то држава налаже. Дакле, оно што је наречено за децу, за наставнике не важи, јер у сваком обраћању надлежни крше све кодексе који почивају на међусобном поштовању, изговарању другачијег мишљења без страха од одстрела, не дозвољавају било какву сумњу или критику, вређају, омаловажавају, прете.
Ова колебљива времена јасно раздвоје лаж од истине. Она раздвоје и кичму од ластиша. Покажу ко је спреман да брани принцип, професионалну одговорност, елементарну људскост и солидарност, а ко је за свој кредо узео послушност као себични модел личног преживљавања. Не знам како ви, али ја се са овим другим не бих дружила. Без обзира на то да ли сам у позицији њиховог ученика, родитеља, колеге или надлежног. Плашила бих се издаје, ћутања и окретања главе.
Ауторка је професорка српског језика и књижевности из Шапца
Bravo za priču. Ne, bravo za istinu.
Uh, koja patetika!
Ruža se prepoznala, istina boli.jas
Ali zato ćutite kada vam izmaknu stolicu, kada vam lupaju šamare ista ta deca kojima se šlihtate sada…
Jad i beda…
Они који неће да раде послати на биро па нека им шолак даје плату и онако су већ на његоввом платном списку. Користите децу за ваше политичке игре. Не гризе се рука која те лебом храни, то ни пси не раде.
Да ли је писац чланка свестан демагогије којом обилује чланак? и колико дубоко се не слажу људи са њим. Не бих образлагао,дуго би било а и не мислим да би било објављено. Већина је рекла већ своје. Али кад нисте та већина онда нема ништа од великих речи
Zelena učionica sve više liči na politički žurnal. Zar to mora ovde?
Stvarno? Ja se sećam da sam godinama imala platu 40 000,sećam se i kako sam ostajala bez posla.. Sećam se i kako je dorektor, tada član Demokratske stranke, dovodio svoje ljude, a mi „stari“ radnici smo ostajali bez posla. Danas imam platu 100 000,iako je sve poskupelo, poslupelo je svuda po svetu,nije samo kod nas u državi. Al bar živim od svoje plate i imam stalno zaposlenje! A nisam član stranke!Tako da dosta vise vaših hušačkih parola i korišćenja Zelene učionice u političke svrhe! Sve vam se svelo na politiku! Zelena učionoca bi se mogla nazvati Marinikina učionica, fuj! Sad se kladim da nećete smeti da objavite komentar, ne ide vam uz dlaku!
Ово није политика, већ политикантство!
Eheeej, profesorko srpskog, puna kola reči a nj dve pametne. Baš di jezičar / tako vas je zvao jedan.moj prof na matematici uprabo zbog toga. Zašto se mešaš sa mladima koje roditelji izdržavaju i ti koja primaš platu za RAD / ko vas bude plaćao za napuštanje nastave treba da nadrlja, a posle radnog vremena šetaj i pod crvenim svetiljkama/. Sasvim se slažem da deca i roditelji imaju mnoogo prava jezički nad vama vaspitačima u prvom redu / jeste li svi dostojni toga/, i to mora da se skreše, ali vi, koji radite nedeljno samo po 13,5 sati – kad ne skraćujete časove i sl- jer vam je norma 18 časova × 45 min = 810 min= 13,5 sati i imate platu istu kao radnici koji rade nedeljno 40 sati pa se stalno bunite da je malo – niste vi za prosvetu. Niste dostojni. Tačka.
Eej, Dušice, pa ko ste Vi da određujete ko jeste, a ko nije dostojan da se bavi nastavničkim poslom i pozivom?
I kako to lepo umete da izračunate radno vreme nastavnika, svaka Vam čast. Od ovakvog računanja mi se diže kosa na glavi. Jer za vreme koje je od strane MP predviđeno za pripremu časa, može se pripremiti samo najobičniji čas frontalne nastave. Tako da za te silne novce na kojima nam Vi i Vama slični toliko zavidite, mnogi od nas (oni savesniji) radimo podosta duže. Sama okolnost da ste potegli upravo ovaj argument pokazuje da niste prosvetni radnik i ne shvatate naše probleme, nego se kao i svaki neupućeni laik hvatajte za čas od 45 minuta.
Cega se vi bojite ? Ja se SVOJE drzave ne bojim , ja je postujem i i volim , a vi INTELEKTUALCI ?
Потпуно промашена тема/текст, јер ово је више за неко таблоидно политичко гласило.
Свакако да неке ствари не функционишу, али оне не функционишу већ деценијама. уназад. Овде је већи проблем непотизам од политике.
Сада када имамо плату у еврима више него дупло већу не знам чему оваква патетика у „колегиницином“ опису стања у просвети.