Све основне и средње школе, према изменама и допунама Закона о основама система образовања и васпитања, обавезне су да општим актом пропишу употребу мобилног телефона, електронског уређаја и другог средства.
Завод за вредновање квалитета образовања и васпитања тим поводом креирао је Смернице за употребу мобилног телефона, електронског уређаја и другог средства у доуниверзитетском образовању.
Преузмите Смернице Завода за вредновање квалитета васпитања и образовања ОВДЕ.
– Смернице имају циљ да допринесу смањењу ризика који се јављају услед прекомерне и неадекватне изложености дигиталним садржајима, осигурају добробит ученика и унапреде квалитет њиховог образовања. Смернице служе школама као путоказ за уређивање области употребе дигиталних уређаја током трајања школских часова, на одморима, током времена када ученици обављају школске активности унутар и ван школе (укључујући посете, излете, екскурзије, наставу у природи и хибридну наставу). – наводи се у саопштењу ЗУОВ-а.
Како стоји у документу који је ЗУОВ припремио, препорука је да ученицима буде дозвољено да носе личне уређаје у школу, јер се на тај начин доприноси њиховој безбедности на путу до школе и од школе. Такође, то омогућава родитељима да контактирају са својом децом ван школског времена.
У Смерницама се такође наглашава да ученици доносе телефоне у школу на сопствену одговорност, али да њихово ношење не треба бранити.
„Формално образовање требало би да укаже на потенцијал дигиталних алата за физички, когнитивни и социјално-емоционални развој и подстакне активну употребу уређаја од стране ученика, како би им помогло да превазиђу пасивну „потрошачку” употребу технологије која је доминанта у изваншколском контексту. Доступност дигиталних уређаја током трајања наставе омогућава наставницима свих предмета да интегришу технологију у процес наставе и учења на начин који обезбеђује одговорну, сврсисходну и контролисану примену технологије у образовне сврхе. Класична наставна средства и дигитални алати не искључују се међусобно, већ су комплементарни.“ – стоји у смерницама.
С обзиром на то да многе школе нису довољно добро опремљене дигиталним уређајима, доношење и коришћење личних уређаја може помоћи, наводе аутори Смерница.
– Ученици који користе своје личне дигиталне уређаје за учење на часовима у школи често се осећају пријатније и самопоузданије него када користе уређаје које обезбеђује школа. Лични дигитални уређаји већ су прилагођени конкретним потребама и начинима коришћења њихових власника, те омогућавају лакши прелаз са личне употребе на употребу за потребе наставе и учења. – пише у Смерницама које ће школама послужити као полазна тачка за формирање општег акта.
Међутим, све ово не значи да је употреба уређаја на часовима препуштена ђацима и њиховој вољи.
„Лични дигитални уређаји не смеју се користити тако да нарушавају образовно окружење или да крше друга права ученика, наставника и особља школе.
Мобилни телефони морају бити искључени и не смеју се користити током наставе, без одобрења наставника.
Ученик мора да испуни захтев било ког члана школског особља да се уздржи од употребе дигиталног уређаја. Уколико ученик не испуни захтев, дигитални уређај му се одузима у присуству сведока, пакује у коверту са учениковим именом, лепи и оставља на за то предвиђеном месту. По уређај родитељи/ законски заступници ученика могу да дођу након што је настава завршена.
Ученик не сме да користи дигитални уређај за снимање, пренос или објављивање фотографија, аудио или видео-записа других ученика, наставника, наставног материјала и процене без писменог пристанка свих страна.
Лични дигитални уређаји не смеју се користити у тоалетима, свлачионицама или било ком простору у школи који се сматра приватним. Слике, видео и аудио датотеке снимљене у школи не смеју се преносити нити објављивати у било ком тренутку без изричите дозволе наставника или друге одговорне особе у школи.
Кршење наведених правила може довести до губитка могућности коришћења личних дигиталних уређаја у школи и током наставног процеса и/или дисциплинског поступка.“ – описано је у Смерницама у којима се додаје и то да школа треба да нагласи да дигитални уређаји ученика треба да изађу из зоне забаве и неконтролисаног коришћења и преведу се у контекст учења и изградње дигиталних компетенција.
Комплетан текст Смерница за употребу мобилних уређаја у школама преузмите ОВДЕ.
Mi smo u Srbiji majstori da iskomplikujemo i najjednostavnije stvari,pravilnike,zakone,propise..
Ovaj pravilnik i pravnik mora dobro da prouči da bi razumeo šta je pisac hteo da kaže.
Trebalo je jednostavno nabrojati kad mobilni telefon ,ako može i sme,da se koristi u školama a kad ne, a ne reči tipa nosivi uređaji itd.
Upotrebu mobilnih telefona i tableta treba da definise ministarstvo prosvete i da bude ista u svim skolama.Ministarstvo je to prepustilo direktorima skola a oni su to prebacili na prosvetne radnike.Postoje dva modela u praksi.Po jednom napravljeni su ormarici u koje ucenici stavljaju tekefone pre pocetka nastave a uzimaju ih po zavrsetku nastave.Kontrolise uprava skole.Drugi je da je ucenicima dozvoljeno da koriste telefone u nastavne svrhe ali ako vara prilikom provere znanja ili ometa rad na casu da se upise u napomenu i da bude kaznjen.Ja sam pristalica ovog drugog.Smatram da svako treba da radi svoj posao a ne da ministarstvo i uprava skole svoje obaveze prebacuju na prosvetne radnike.I od njih se prave cuvari reda i bebi siteri na casu.Treba shvatiti da prosvetni radnici ne mogu u svakoj sekundi da imaju u vidu 30 ucenika.Koriste tablu,ispituju ucenike predaju gradivo.I od velikog je znacaja i koristi razvijati svest ucenika da sami doprinose radnoj atmosferi na casu.Bez da ih neko primorava.Na primer ucenik u poslednjoj klupi koristi mobili dok profesor dodje do njega on ga iskljuci.On ga pita zasto koristi telefon a on pokaze iskljucen telefon i trazi od profesora dokaz da je koristio telefon.Isto je i na pismenoj proveri znanja.Svi moraju da shvate da svest ucenika mora da se menja o skoli jos u vrticu.I da svi moraju da ucestvuju u tome a ne samo prosvetni radnici.Koji bez podrske drugih su nemocni da urade bilo sta na bolje u ucionici