Sve osnovne i srednje škole, prema izmenama i dopunama Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, obavezne su da opštim aktom propišu upotrebu mobilnog telefona, elektronskog uređaja i drugog sredstva.
Zavod za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja tim povodom kreirao je Smernice za upotrebu mobilnog telefona, elektronskog uređaja i drugog sredstva u douniverzitetskom obrazovanju.
Preuzmite Smernice Zavoda za vrednovanje kvaliteta vaspitanja i obrazovanja OVDE.
– Smernice imaju cilj da doprinesu smanjenju rizika koji se javljaju usled prekomerne i neadekvatne izloženosti digitalnim sadržajima, osiguraju dobrobit učenika i unaprede kvalitet njihovog obrazovanja. Smernice služe školama kao putokaz za uređivanje oblasti upotrebe digitalnih uređaja tokom trajanja školskih časova, na odmorima, tokom vremena kada učenici obavljaju školske aktivnosti unutar i van škole (uključujući posete, izlete, ekskurzije, nastavu u prirodi i hibridnu nastavu). – navodi se u saopštenju ZUOV-a.
Kako stoji u dokumentu koji je ZUOV pripremio, preporuka je da učenicima bude dozvoljeno da nose lične uređaje u školu, jer se na taj način doprinosi njihovoj bezbednosti na putu do škole i od škole. Takođe, to omogućava roditeljima da kontaktiraju sa svojom decom van školskog vremena.
U Smernicama se takođe naglašava da učenici donose telefone u školu na sopstvenu odgovornost, ali da njihovo nošenje ne treba braniti.
„Formalno obrazovanje trebalo bi da ukaže na potencijal digitalnih alata za fizički, kognitivni i socijalno-emocionalni razvoj i podstakne aktivnu upotrebu uređaja od strane učenika, kako bi im pomoglo da prevaziđu pasivnu „potrošačku” upotrebu tehnologije koja je dominanta u izvanškolskom kontekstu. Dostupnost digitalnih uređaja tokom trajanja nastave omogućava nastavnicima svih predmeta da integrišu tehnologiju u proces nastave i učenja na način koji obezbeđuje odgovornu, svrsishodnu i kontrolisanu primenu tehnologije u obrazovne svrhe. Klasična nastavna sredstva i digitalni alati ne isključuju se međusobno, već su komplementarni.“ – stoji u smernicama.
S obzirom na to da mnoge škole nisu dovoljno dobro opremljene digitalnim uređajima, donošenje i korišćenje ličnih uređaja može pomoći, navode autori Smernica.
– Učenici koji koriste svoje lične digitalne uređaje za učenje na časovima u školi često se osećaju prijatnije i samopouzdanije nego kada koriste uređaje koje obezbeđuje škola. Lični digitalni uređaji već su prilagođeni konkretnim potrebama i načinima korišćenja njihovih vlasnika, te omogućavaju lakši prelaz sa lične upotrebe na upotrebu za potrebe nastave i učenja. – piše u Smernicama koje će školama poslužiti kao polazna tačka za formiranje opšteg akta.
Međutim, sve ovo ne znači da je upotreba uređaja na časovima prepuštena đacima i njihovoj volji.
„Lični digitalni uređaji ne smeju se koristiti tako da narušavaju obrazovno okruženje ili da krše druga prava učenika, nastavnika i osoblja škole.
Mobilni telefoni moraju biti isključeni i ne smeju se koristiti tokom nastave, bez odobrenja nastavnika.
Učenik mora da ispuni zahtev bilo kog člana školskog osoblja da se uzdrži od upotrebe digitalnog uređaja. Ukoliko učenik ne ispuni zahtev, digitalni uređaj mu se oduzima u prisustvu svedoka, pakuje u kovertu sa učenikovim imenom, lepi i ostavlja na za to predviđenom mestu. Po uređaj roditelji/ zakonski zastupnici učenika mogu da dođu nakon što je nastava završena.
Učenik ne sme da koristi digitalni uređaj za snimanje, prenos ili objavljivanje fotografija, audio ili video-zapisa drugih učenika, nastavnika, nastavnog materijala i procene bez pismenog pristanka svih strana.
Lični digitalni uređaji ne smeju se koristiti u toaletima, svlačionicama ili bilo kom prostoru u školi koji se smatra privatnim. Slike, video i audio datoteke snimljene u školi ne smeju se prenositi niti objavljivati u bilo kom trenutku bez izričite dozvole nastavnika ili druge odgovorne osobe u školi.
Kršenje navedenih pravila može dovesti do gubitka mogućnosti korišćenja ličnih digitalnih uređaja u školi i tokom nastavnog procesa i/ili disciplinskog postupka.“ – opisano je u Smernicama u kojima se dodaje i to da škola treba da naglasi da digitalni uređaji učenika treba da izađu iz zone zabave i nekontrolisanog korišćenja i prevedu se u kontekst učenja i izgradnje digitalnih kompetencija.
Kompletan tekst Smernica za upotrebu mobilnih uređaja u školama preuzmite OVDE.
Mi smo u Srbiji majstori da iskomplikujemo i najjednostavnije stvari,pravilnike,zakone,propise..
Ovaj pravilnik i pravnik mora dobro da prouči da bi razumeo šta je pisac hteo da kaže.
Trebalo je jednostavno nabrojati kad mobilni telefon ,ako može i sme,da se koristi u školama a kad ne, a ne reči tipa nosivi uređaji itd.
Upotrebu mobilnih telefona i tableta treba da definise ministarstvo prosvete i da bude ista u svim skolama.Ministarstvo je to prepustilo direktorima skola a oni su to prebacili na prosvetne radnike.Postoje dva modela u praksi.Po jednom napravljeni su ormarici u koje ucenici stavljaju tekefone pre pocetka nastave a uzimaju ih po zavrsetku nastave.Kontrolise uprava skole.Drugi je da je ucenicima dozvoljeno da koriste telefone u nastavne svrhe ali ako vara prilikom provere znanja ili ometa rad na casu da se upise u napomenu i da bude kaznjen.Ja sam pristalica ovog drugog.Smatram da svako treba da radi svoj posao a ne da ministarstvo i uprava skole svoje obaveze prebacuju na prosvetne radnike.I od njih se prave cuvari reda i bebi siteri na casu.Treba shvatiti da prosvetni radnici ne mogu u svakoj sekundi da imaju u vidu 30 ucenika.Koriste tablu,ispituju ucenike predaju gradivo.I od velikog je znacaja i koristi razvijati svest ucenika da sami doprinose radnoj atmosferi na casu.Bez da ih neko primorava.Na primer ucenik u poslednjoj klupi koristi mobili dok profesor dodje do njega on ga iskljuci.On ga pita zasto koristi telefon a on pokaze iskljucen telefon i trazi od profesora dokaz da je koristio telefon.Isto je i na pismenoj proveri znanja.Svi moraju da shvate da svest ucenika mora da se menja o skoli jos u vrticu.I da svi moraju da ucestvuju u tome a ne samo prosvetni radnici.Koji bez podrske drugih su nemocni da urade bilo sta na bolje u ucionici