Како утешити десетогодишњака који добије тројку из музичког или ликовног?
Оцена није мерило знања, утешна је реченица коју демантује сваки упис у средњу школу и на факултет.
Професор Марија Мишић из Основне школе „Лазар Саватић“, Бранислав Ранђеловић, директор Завода за вредновање квалитета образовања и васпитања, и психолог Бранка Тишма говорили су у Београдској хроници о томе шта заправо садржи оцена из музичког и ликовног.
Бранислав Ранђеловић напомиње да правила оцењивања прописује Министарство просвете и да наставници примењују те правилнике.
Професор Марија Мишић наводи да ниједан правни акт, односно правилник у оцењивању не ограничава да ученик из неког предмета не може имати јединицу.
Подсећа да су у првом разреду описне оцене, а да су од другог разреда оцене од један до пет.
Шта се учи из музичког
У трећем разреду основне школе ђаци уче извођење музике, деца музицирају певањем и свирањем на најједноставнијим дечјим инструментима, објаснила је професорка Мишић.
Она каже да не значи да ће ученик добити јединицу, ако нема талента за музику.
„Музичка култура у основним школама није ту да од вас да први музичаре и да ви учествујете у неком хору и оркестру, него да кроз музичке садржаје одрадите много важне ствари за развој, као што су моторика, ритмика и све остале способности које једно дете треба да развија“, напомиње Мишићева.
Како се догоди да неко добије јединицу у трећем разреду
Одговарајући на питање како је могуће да ученик добије јединицу из музичког, професорка Мишић каже да то може бити у случају да дете одбија да учествује у некој активности, да каже да неће.
С друге стране, Ранђеловић тврди да је погрешно тражити разлог за јединицу у програму, а да су појединачни случајеви за разматрање.
Шта кад ученици неће да сарађују
Психолог Бранка Тишма каже да има ученика који не желе да раде, одбију да учествују у активностима.
Кад наставник даје оцене, он прави и поређење између ученика. Не може све подједнако наградити. Награђује се труд, наводи Тишма и додаје да она није имала таленат ни за музичко нити за ликовно.
„Немам талента за музичко ни ликовно, али сам имала одличну оцену, јер сам се трудила. Моја највећи домет је било тактирање, потрудила сам се да одрадим добро. Што се тиче ликовног, добијала сам добре оцене јер сам била уредна и вредна“, изнела је своје ученичко искуство.
Није само коначан производ – урађен рад или отпевана песмица оно што се оцењује. Оцењује се и ангажовање, на пример из ликовног је важно да деца разликују боје, да користе различите материјале, користе вештине, не само да би деца нацртала оно што им је задато већ да развијају фине покрете, моторику руке, ситних мишића, то су важни елементи за укупан развој детета, објаснила је Тишма.
Према њеним речима, за музичко је важно не да ђак научи да пева него да разликује звуке и мелодије, да научи разлику између песама, да научи нешто о инструментима.
Када дете каже – нећу
Бранка Тишма истиче да је важна сарадња између учитеља, наставника, родитеља и детета како би кренуло да ради.
„Ако вршимо само притисак на дете да изврши задатак за који се не осећа способно, не воли га, онда мора да му се на други начин приђе заједно са родитељима, са стручном службом да се дете ослободи и да нађе довољно мотивације да се укључи у ту врсту активности“, објаснила је Тишма.
Некад деца не могу да изведу неке ствари, али их наградите за оно што могу, додала је она.
Тишма каже да је оцена и јавна и онај ко даје оцену треба да је и образложи – ти си данас био успешнији. Учитељ мора да буде врло вешт, закључила је Тишма.
Ранђеловић поручује да паравилник оцењивања није строг и да се, рецимо, два различита рада могу оценити истом оценом.
Да вештине буду задовољство
Подсећа на период од пре 20 или 30 година, када су вештине оцењиване описно са А, Б и Ц и да нису улазиле у просек.
„Можда у перпсективи треба размишљати о таквом приступу, да се вештине не оцењују него да то буде факултативно за децу, да њима то буде задовољство, да се вреднују најбитније науке“, закључио је Ранђеловић.
Извор: РТС
Nažalost, iz perspektive nekoga ko je talentovan za muziku ili za crtanje, nagrađivanje nečijeg truda bez talenta deluje kao uvreda.
Za koga uvreda? Za nas netalentovane nije. Ocenjivati talenat je isto kao ocenjivati nečiju visinu, boju kose i slično. Vi talentovani uvek imate opcije da talenat bude nagrađen i ne vidim kako vas vređa, ako postupi tako da onaj bez talenta neće biti zbog likovnog u problemu da upiše školu koju želi i koja sigurno nije neka umetnička.
Moj suprug predaje fizičko u jednoj školi i pojedini učenici ne donose opremu, eskiviraju časove i sl, a onda se bune kada im pokloni trojku! Ja bih im svima jedinicu zaključila!
Поред покушаја да се неке ствари објасне. Долазимо до потпуног УНИШТЕЊА СРПСКЕ ПРОСВЕТЕ. Погледајте ко ради и Минрстбу Просвете, ко су директори школа и све ће вам бити јасно.
Најбоље би било укинути све оцене, за све предмете (јер нису сви талентовани ни за математику, ни за језике, као ни за физичко), да деци учење буде задовољство и да сви осећају само успех. И описне оцене А, Б и Ц нису оправдане, јер оцена Ц може фрустрирати дете и то је контрапродуктивно. Користити само афирмативне мере и похвале. А наставницима дати право на бесплатну марихуану и часове медитације.
Неко је таленат за језике, неко за математику, па не видим да се само труд оцењује већ знање.
Mama sam srednjoškolca, osnovca i predškolca. Prosvetar sam, sa stažom od 23 godine. Gledajući mnoge svoje kolege, uočavam osnovni nedostatak talenta za pedagogiju, kao i neznanje, pogotovo među mlađom generacijom. Jednom činjenicom sam posebno zgrožena: mladi upisuju kojekakve „fakultete“ po inostranstvu (prednjači Solun), polažu onlajn, nemaju odgovarajuće studijske programe itd a zatim im ipak neko iz Ministarstva svojim urgiranjem na komisije, nostrifikuje te diplome. E, to je nepravda prema našim poštenim studentima i to je jedan od razloga što i naši nastavnici imaju sve manje kvaliteta i znanja.
tu ste u pravu i to je nažalost istina. poslednjih decenija mnogo je lakše zavrsiti fakultet izvan Srbije ili neki privatni gde sve moze da se kupi i onda doci u Srbiju i zaposliti se u najbitnijim sektorima jedne zemlje. sistematsko uništenje