У другом по реду тексту у оквиру наше рубрике „Ми ВАС питамо“ разговарамо са учитељицом из Зрењанина и нашом сарадницом, Иваном Бошњак Бошњак. Ивана је испратила много генерација, а данас, након деценија рада у учионици, још има енергију и вољу да ствари мења на боље.
Зато је било логично да у рубрици која би требало да истакне стварне потребе, изазове и проблеме с којима се суочавају учитељи и наставници на дневном нивоу, она буде једна од наших првих саговорница.
И ево шта нам је Ивана рекла.
1. Шта је школи најпотребније да би то било срећно место за наставнике?
Велики број мојих колега поменуо би плату. Мислим да залагање наставника (говорићу „учитеља“, јер ми је то најлепши назив за наш посао), најмање зависи од плате коју примамо. Онај ко заиста воли свој посао, не размишља о висини примања, све док та примања нису понижавајућа.
„Срећно место“ за мене биле би опремљене учионице, опремљена сала за физичко.
Такође, учионице би требало да изгледају другачије. Некада давно, др Петар Мандић, чувени наш педагог, написао је књигу „Иновације у настави“ . Жао ми је што нико од оних који нам кроје План и програм није размишљао о томе да се школе граде другачије, да свако одељење има своју учионицу са посебном просторијом за игру између часова или у појединим деловима часова, где би владала далеко опуштенија и сврсисходнија атмосфера за истраживачки рад ђака. Лепше бисмо се осећали да радимо у простору који не морамо да опремамо сопственим средствима или средствима родитеља.
Било би корисно за државу кад би учитељима дала више на важности, јер нас држава деградира силним дописима и обавезама које нас спутавају да радимо посао који умемо и волимо да радимо.
2. А каква је то школа која је срећно место за децу?
И деци би било лепше и лакше да постоје просторије у којима не би морали да седе на дрвеним столицама неколико сати дневно. Требало би да уче више животних вештина, јер основна школа треба да пружи основна знања о животу, а њена улога би требало да буде оспособљавање за живот, а не само за одређене предмете.
Било би корисно да сви имају плаћену наставу у природи, летовање или зимовање. Тако се јача колектив, кад су деца заједно ван школе и кад су упућени једни на друге.
Затим, знамо да живимо у свету где се једе нездрава храна, а ми по школама имамо аутомате где деца купују грицкалице и газирана пића. Бесплатна здрава исхрана утицала би на здравље деце, а имала би васпитну улогу. Јер, ми разговарамо о здравој храни, а у школи могу да купе све могуће нездраве ствари.
Деца би, такође, била срећнија кад их не бисмо стално кажњавали (по разним протоколима), него кад бисмо могли да им пружимо емпатичнију атмосферу. То не може да зависи само од учитеља, него држава мора озбиљно да се позабави превенцијом, али не протоколима, него враћањем васпитне улоге школе.
Требало би да имају више времена за певање, сликање, вајање… (Ту се опет враћам на опремљеност простора)
Које су то ствари које вас у свакодневном раду спутавају да свој посао радите онако како бисте желели?
Свакодневни беспотребни дописи Министарства које ми тумачимо као да смо дилетати који су без икакве школе ушли у учионицу. Семинари који никог не занимају и немогућност да без личних средстава похађамо семинаре који нас интересују и који су важни за посао који обављамо.
Лично нисам имала проблема са родитељима, никад. Али је тачо да се родитељи генерално мешају у посао учитеља, као да нисмо школа него смо емисија „Жеље и честитке слушалаца“. Свако ко је икад ишао у шклу, има право да се меша у посао учитеља, почевши од касирке (без намере да увредим било кога, касирка у продавници у коју идем, већи је педагог од оних који нам „кроје капу“ у послу), до министара.
А кад смо код тога, мислим да су медији најгори у том мешању. Све оно што је некад било нормално, сад се „на велика звона удара“ по медијима. Свађе, чарке и туче су одувек постојале међу децом. Од кад се у медијима прича о насиљу, оно је заиста све присутније.
Мене лично не спутава више ништа. Опремила сам учионицу како сам желела, имам предивне ђаке и њихове разумне родитеље. Спутавају ме звоно и бескорисни предмети уведени последњих година.
4. Шта треба да се промени да би се школи вратила васпитна функција, а наставницима интегритет и достојанство?
Некада су цареви одлазили у народ, обучени као просјаци, да би видели како народ живи. Било би лепо да у министарствима који се баве нашим послом (при том мислим и на министарство финансија) раде људи који знају шта значи бити учитељ, који су и сами радили у школи. Потребно је да медији афирмативно пишу о просветним радницима, а не да извештавају само кад је неки штрајк, приказујући нас тако као људе који само хоће паре и штрајкују, а не раде ништа.
Потребно је избацити велики део наставних садржаја који служе за репродукцију, не знања, него наштребаног градива. Увести садржаје који занимају децу и на суптилан начин их одвајају од дигиталних садржаја који их загушују.
Наравно да би требало да имамо примања таква да нам се не подсмевају ђаци и родитељи који имају много више. Већа примања не би направила боље наставнике, али би нас ставило у позицију да нас не исмевају на сваком кораку. Онај кога медији вечно исмевају, не може имати интегритет и ауторитет у „широким народним масама“.
Што се закона тиче, требало би да имамо могућност процене ситуације као стручњаци, а не као људи који морају да се боје претњи надређених и родитеља.
5. Када би неко Вас питао, шта бисте прво променили? Одмах, сутра.
Већ данас, а не сутра, укинула бих предмет Дигитални свет. Причам у своје име. Најзад имам предивне родитеље који својој деци не дозвољавају употребу мобилних телефона, а ја морам да на тим часовима „гурам“ деци употребу дигиталних уређаја. Уместо тога, увела бих још један час Музичке културе, драме и покрета, уметности уопште.
6. А дугорочно? Каква нам је реформа образовања заправо потребна?
Својевремено сам била, прво критизер, затим критичар, а онда велики поборник „Гашовице“. Та реформа је трајала само годину дана и била сам учитељ првог разреда тада. Допадало ми се што могу да комбинујем предмете, па сам целог дана тематски радила тако да су деца имала све потребне предмете, не одвајајући Српски језик од Математике или Света око нас, Драме и покрета и слично.
Требало би укинути оцењивање, а увести процењивање напредовања, али заиста, а не формално. Онај ко је напредовао у односу на себе, постигао је, можда, много више од неког ко напредује у односу на неког другог.
Укинула бих Општи успех ученика. Не може свако дете бити способно за све. Систем тражи да онај ко је надарен за сликање мора имати петицу из математике да би уписао жељену уметничку школу. Ово је баналан пример, али је тако.
Потребна нам је реформа која ће отворити пут сваком детету ка ономе у чему је најбоље. Држава тренутно нема добре возаче, керамичаре, зидаре… Потцењују се одређена занимања, јер је систем уз помоћ медија такав да се протежирају кладионичари, старлете и учесници ријалити програма.
Нажалост, у нашу браншу ретко ко хоће, јер нас је систем деградирао. Држава не води рачуна о томе да, осим што нема ко да квалитетно зида, неће бити нас који ударамо темељ за функционисање свега.
Деца старијих разреда седе на дрвеним столицама пуно радно време. Систем нам је конципиран да не можемо да се бавимо интересовањем деце и усмеравањем њиховог интересовања, него морамо да их питамо.
У Старој Гркој, учитељ је боравио у природи са својим ђацима, они су га питали оно што их занима, он је одговарао на њихова питања. То је добар систем учења. Наш систем је заснован на томе да ми стално питамо децу. Значи, они који знају, стално питају оне који не знају. Ту напретка нема.
Дугорочно: улагање у школе, опремање школа, топла вода за прање руку у учионицама, мањи број ђака у одељењу… Смешно је ово што сам навела, то би требало да је свакодневица.
Контрола медија и дигиталних садржаја кориснија је од контроле нашег рада.
Да резимирам: Школа би требало да има већу аутономију. Јер, не радимо сви под истим условима, немамо ђаке из истих социјалних средина, а Програм је исти за све. Дозволити бар 30 % садржаја које би свака школа планирала према наведеном.
Увести више животних вештина.
За крај, истинит податак: У Зрењанину, где ја живим и радим, просветни радник не може да оде на боловање, јер нема ко да га замени!
Какве нове реформе, кад неће бити просветних радника?
Ovu uciteljicu treba postaviti za ministra, sve što je navela je upravo ono što je potrebno uraditi u našem obrazovanju. Deca zavrse fakultete i nista ne znaju jer nam je lose obrazovanje od prvog razreda , pa do fakulteta. Akcenat je na reprodukciji, ili ti „bubanju „, a to se brzo i zaboravlja. Predložiti uciteljicu za ministra obrazovanja.
Vi vidim da ste ucili sa razumevanjem. Neko se igrao sa Vama i moljakao da ucite i radite. Lupetanje.
Mora biti kolicina informacija, dobra deca ce ostati dobra, od skart roditelja nece u 99 posto ispasti dobra deca.
Osnova je da osoba zeli da nauci a ako nece tj.hoce da bude tupak neka bude. Jedino, sto je po meni bitno, da tupaci ne smetaju ovima sto hoce da uce.
Predivan tekst, predivna učiteljica
Bravo,sve ste jasno rekli.
Folklor !
Iskreno se nadam da vi ne radite u prosveti…
Zadatak učitelja i jeste da probudi znanje i interesovanje učenika…ili niste shvatili tekst a niste tupavi…možda bi neko tupav shvatio…
Srecom, ne pitate se. Sve dok koristimo floskule o misionarima iz Amazonije i uciteljima iz stare Grcke, bicemo na nivou istih tih Indiosa. U skoli radim za platu, ne iz humanosti.. I moj rad je direktno proporcionalan onome koliko sam placen..
Онда ми је жао Ваших ђака, јер, ако радите пропорционално томе колико сте плаћени, то је бедно… П.С. Где сте прочитали мисионаре из Амазоније? Ко је Вас учио читању и разумевању прочитаног, вероватно је радио пропорционално плати…
Za Ministra.Jer je svake godine sve gore.
Slazem se!!!
onda bolje da date otkaz. niste za nastavnika. biti učitelj je poziv, a ne posao. ako to niste znali, niste ni trebali da krećete u tu priču
Kako ružan komentar na ovako lep tekst. Tačno Vas je trigerovao deo da Vas veća primanja neće učiniti boljim učiteljima. Zašto onda pristajete na posao u školi sa državnom platom? Zašto ne pronađete posao gde možete da budete bolje plaćeni i da onda ispunite svoj pun kapacitet i budete profesionalni.. ja mislim da ne biste bili bolji na bolje plaćenom poslu i da je učiteljica Ivana potpuno tu u pravu. Naravno da treba da su Vam mnogo veća primanja ali bas iz razloga koji je učiteljica navela zbog Vašeg dostojanstva i odgovornosti koje imate i mi svi normalni građani ove države to podržavamo.
Tekst je odličan ja bih pored digitalnog dodala i veronauku
ja mislim da bi deci trebalo osim više aktivnosti kao što su umetnosti i fizičko dodati i ono što se nekada zvalo domaćinstvo, a nastava bi po meni trebalo da bude više praktično organizovana a manje suvoparnog ponavljanja gradiva (i učitelja i đaka)
U moje vreme bilo domacinstvo, bilo zanimljivo jer je bila u mojoj grupi dobra nastavnica a ovoj drugoj grupi bila „izgibanija“ ogadila skolu svoj deci.
Sve je do ljudi ili ne ljudi.
Istinski je veoma tesko naci sredinu u ovoj šumi ludila.
Sjajna uciteljica. Ovi sto rade za platu treba da beze iz prosvete! Sram vas bilo!
Bravo, draga gospođo. Nikad nisam ništa komentarisala na bilo kakvim digitalnim mrezlžama, a ovde sam morala. Davno nisam ništa lepše i bolje pročitala od ovog Vašeg teksta.
Ja radim kao vaspitač u predškolskoj ustanovi i podržavam sve što ste rekli, od slova do slova! Nadam se da će neko od ovih što nam „kroje kapu“ da ovo pročita i makar deo primeni. Veliki pozdrav za Vas i puno sreće u svemu Vam želim od srca.
Super krasno divno…. Opet bi vi neke reforme. A kako bi bilo da vi se delegirate u Nacionalni prosveni savet pa njima objasniste i da oni onda svi urade kako vi kazete.
Odlucno !Sve tako po spisku na papir na sto direktoru kolegama roditeljima deci na kraju vlasti!pozdravljam,sve je na mestu, ne deca idu kao u aps kri e kicme ispranog mozga za 2 nivoa vise kao da ce biti Tesle a od zivota (druzenja) interakcije i detiljsva ni empatije nista ne osta?Vise mesta-vremena , za roditelje,druzenje, sa decom!decom
Moje mišljenje je da ste rekli suštinu problema i dali predloge rešenja. Rešenja mogu biti još mnogobrojna,ali je suština problema tu. Problem je ( što vidim i po komentarima) što učitelji i nastavnici drugačije vide problem,ali zato su i rešenja raznovrsna. Bitno je da i nadležni konačno uvide problem i da krenu ka rešavanju,a ne da se stalno „hvataju“ za novac.
Ви се и питате!
Док медији својим садржајем саблажњавају старо и младо,Ви стварате људе.
Сигурна сам да ће деца из Ваше учионице изаћи са великим благом успомена које ће бити здрав темељ на коме ће градити своје животе.Критички поглед на свет олакшава селекцију шкарта од истинских вредности.
Светлост је увек јача од таме,па и најмања светиљка се види из сваког угла мрачне собе.
Наставите да светлите Вашим примером,а благо које сте сејали у генерације и генерације дечјих срца устостручиће се.
Поносна сам што постоје,и са нашом децом раде овако велики и дивни људи попут Вас.
Из личног искуства знам,и верујем да свака школа има неког ко није одустао од деце упркос општој сатанизацији која жели да нас убеди да смо насилници.Љубав је увек јача од сирове снаге,и тај пут деца јако добро знају да препознају.
Док год има таквих Учитеља,има и наде за нас .
Свако добро Вам желим у будућем раду!
Bravo učiteljice!
Sve što ste rekli je na svom mestu.Da živimo u normalnoj državi,sada bi trebalo da neko iz ministarstva prosvete koji je pročitao ovaj tekst(a mnogi su ga pročitali) odmah uzme u obzir sve vaše navode i predstavi ih kome treba za poboljšanje obrazovno-vaspitnog sistema.
Komentarišem iz pozicije roditelja i ako školu pod hitno ne reformišemo,crno nam se piše.
Nažalost!
Reforme moraju da se dogode, da prate uslove života, odrastanje naše dece i tome treba prilagoditi Plan nastave i učenja.
Slažem se sa učiteljicom Ivanom.
Možda bi bilo korisno „spojiti“ neke predmete -prirodne nauke, društveni predmeti, veštine i u okviru toga povezati sadržaje…i svakako eliminisati opšti uspeh i numeričko ocenjivanje.
Ne razumem ironiju/sarkazam jednog od komentatora…
Ima veoma mnogo prosvetnih radnika koji dele mišljenje učiteljice Ivane.
Деци треба часова физичке активности и српског језика. Све остало је у другом плану тј. далеко мањег значаја. Ако су добро у ове две области биће здрави и паметни, дакле способни да савладају све друго. И узгред, култура је цео наш живот не само професионална уметност како је видите!
Uz to sto ste naveli ide obavezno matematika jer bez logickog razmisljanja i ne postojimo.
ja bih i drugi jezik ukinuo (od 5 -8 )uveo fizičko !!!
gospodjo. ..drame i glume i pevaca imamo i previse. …u dobu digitalizacije Vi bi to da ukinete. strasno
Увек можете пронаћи моје текстове о томе да сам за коришћење дигиталних уређаја, да сам тако васпитала своју децу…Нисам против дигитализације, него за укидање предмета Дигитални свет. А ако Ви пратите Звезде Гранда, није мој проблем. Деца треба да с ерадују, да певају, да искажу осећања, да трче, скачу… и паметно користе дигиталне уређаје кад је време за то. Рекох, најзад имам генерацију која не врти игрице на мамином мобилном телефону. Но, нисам стигла све да кажем у једном тексту, али, ако изгуглате моје име, можете много тога корисног пронаћи. Свако добо Вам желим.
Ивана, декан Учитељског факултета из Београда тврди да учитељице у недостатку наставника информатике могу да предају информатику и рачунарство а Друштво учитеља Србије се залаже за укидање предмета који им смета јер испада да нису компетентне учитељице за тај предмет. На порталу petlja.org се налазе дигитални наставни материјали за часове од првог разреда основне школе до четврте године средње школе укључујући све смерове у гимназији и ИТ смер и техничку школу. Реално под овим називом Дигитални свет треба да се изучава и у првом и у другом циклусу основног образовања и васпитања, а не да се дају препоруке о укидању предмета. И раније је постојао изборни предмет Од играчке до рачунара који су учитељице избегавале и родитељима предлагале да изаберу најчешће Народну традицију. Сада је скоро све дигитализовано и у свету и код нас и креатори образовних политика су препознали потребе да треба ученицима развијати дигиталне компетенције од предшколског узраста јер бисмо због пропуста сами себе дисквалификовали ако не бисмо код деце и ученика развијали аналитичко решавање проблема и алгоритамски начин размишљања, корак по корак и кодирања. Дигитални свет је свуда око нас! Зар очекујете да треба и даље да стојимо у редовима кад треба да плаћамо рачуне и тако да се дружимо и да се бавимо дневном политиком. Ако су људи научили да пишу коментаре могу да науче да користе разноврсне дигиталне алате који им олакшавају свакодневно функционисање. И ученици заслужују боље образовање али су препрека педагошка друштва и синдикати. Постојала је намера да СНА буду заступњене само пар година у петом и шестом разреду. Међутим, педагошка друштва су тражила да СНА буде укључене и у седмом и у осмом разреду да би неки наставник добио плаћених пет посто. А, где су ту интереси ученика и њихове потребе? Ко треба да их разуме?
Ja sam pre za ukidanje veronauke i građanskog pošto se na tim časovima ništa ne radi.Bolje je da deca umesto toga imaju folklor.Em uče o tradiciji em su fizički aktivni.
Са овим препорукама и схватањимаове учитељице бисмо као друштво стагнирали и вратили бисмо се у неко давно прошло врема. Плате запослених у јавном сектору могу реално да расту само ако расте бруто друштвени производ захваљујући новим технологијама, новим идејама, унапређивањем бизниса, освајањем нових тржишта развијањем компетенција, а не жељама и враћањем у прошлост јер друштвени бруто производ се не заснива на премисама ове госпође…
Jagoda, jel čujete vi sebe? Kažete da bi stagnirali kao društvo? A, naše društvo je kao u nekom napretku? Doduše, možda ne živimo u istim državama. U državi Srbiji, gde je živim, već dugo nema napretka. Samo napreduje poremećen sistem vrednosti koji vrlo organizovano i sistematski promovišu svi oni koji su u vlasti. Jedino to rade uspešno, uz neograničenu otimačinu državnog novca. (našeg novca). A, za decu… baš ih zabole uvo za decu. Decu pominju samo u svojim izbornim kampanjama, bez imalo stida i srama.
Da se ja pitam uveo bi fizičko svaki dan po bar jedan čas!!!
Učiteljica Ivana je najbolja! I nastavnik matematike Andrija!
Da li je moguće da u prosveti rade ljudi koji mogu ovako da laprdanu. Kako u Beogradu kupiti kartu za gradski prevoz bez mobilnog uređaja, platiti struju bez aplikacije, obavljati razne poslove bez mobilnog bankarstva? Uz to pričati kako škola treba da pruža osnovna znanja za život.
Ne znam kojoj generaciji pripadate, pitanje se samo nametnulo“Da li ste to u školi naučili?“ Jasno je da svako može da komentariše tuđ posao, a da za isti nema nikakvu kompentenciju. Zato padaju nadatrešnice…..
ja nisam imao u školi predmete tipa digitalni svet, pa se lepo snalazim sa digitalnim uređajima, neće ni deci ništa biti. veći je problem što ne znaju ni ekser da ukucaju…to su osnovna znanja za život
a reći nekome nepoznatom da laprda, e to je primitivno.
Зашто просветни радници у први план истичу плату и просечну плату? Како тумачити просечну плату у Србији и да ли је она некакав показатељ, параметар. Шта она показује, реално ништа! Мерило код плата је медијална зарада у земљама у тржишним привредама где преовладавају предузетничке породичне фирме поред страних компанија које су уложиле свој капитал и прошириле бизнис на нова тржишта и у другим земљама. Какво је то мерило или параметар ако истичемо плате у јавном сектору и пензије колико одступају од просека, тј. аритметичке средине. Просек односно аритметичка средина се користи као мерило код закључивања оцена по школским правилницима. И такве закључне оцене на бази просека може одељењско веће да подигне јер му омогућава правилник. Према томе, чему служи просек? Просветни радници у Србији имају већу плату од медијалне зараде за 25 до 30 посто и о томе велика већина запослених у својим коментарима истиче када спомиње плату. У статистици се користе различите просечне вредности, аритметичка средина, геометријска средина, хармонијска средина, модус, медијана, итд.