Приватни часови су отелотворење нашег допуштења да се ништа не ради како треба

Пита ме комшиница да ли бих држала приватне часове њеном унуку, ове године би требало да упише средњу школу, он се смешка у лифту и каже како већ ради с једном професорком, али бака би хтела да ништа не препусти случају, и ангажује и мене. Ја ‒ излазећи на свом спрату ‒ кажем да могу да му помогнем ако нешто не разуме, али нећу бити паралелна школа. Њих двоје збуњени ‒ захваљујући се ‒ настављају лифтом на виши спрат.

Објективни посматрач рећи ће како је феномен приватних часова јасан: многи професори лоше предају, а добри су искористили повољан тренутак да закрпе рупе својих колега и тако зараде новац. Родитељи, немоћни и несигурни, не питају колико друга школа кошта, плаћају колико се понуди и верују да је проблем решен. А проблем постаје само још јаснији и очигледнији.

Приватни часови, који су прихваћени као логична друштвена појава, обелоданили су оно што и нема много везе са просветом: много људи не уме да ради свој посао и уместо да се такви преусмере негде другде или да се учини нешто како би њихов рад био квалитетнији, пуштени су да егзистирају ту где јесу, нерад се толерише, а слаби резултати уважавају као део опште слике у коју се сви уклапају. Чини се како су сви шрафови у систему ‒ у оваквој поставци ‒ једнако одговорни за квар, зато што је општи нерад прихваћен и он се не коригује како би требало ‒ системски, већ се допушта његово исправљање у оној равни која га у суштини подржава.

Приватни часови су отелотворење нашег допуштења да се ништа не ради како треба и да то буде у реду. Никад нисам волела да држим овакве часове, од скора их не држим уопште, а неко време сам се питала откуд толики антагонизам. Схватила сам ‒ приватни час је мучнина. Он је имитација стварности, а одсуство пријатне динамике, јер један човек покушава другом левком да улије памет у главу, и првом је досадно зато што је његова мисија скромна, а другом још досадније јер је наговорен на овај чин.

Некад су умни људи учили школу у шетњи са својим учитељима, о томе је писао Његош, волео је дуге разговоре с песником Симом Милутиновићем Сарајлијом. У старој Грчкој перипатетици су филозофирали ходајући, не седећи у клупи пред таблом. Међутим, да би се истински учило, за тиме треба да постоји снажна воља, а кад смо вољни нешто да учинимо, онда се стазе саме отварају. Као што у стиснуту шаку не може ући малени динар, тако ни у малу главу не улазе велике идеје. Глава се шири вежбом, менталном, и у оним приликама које нам нису сасвим на корист.

Тако су приватни часови приказ једне непријатности ‒ сви стоје на погрешним местима и нико ни милиметар да се помери. Многи наставници били би бољи као туристички водичи, а многи ученици ‒ кад би се више ослонили на своје моћи, не на штаке. Овако се ‒ у привидној солидарности ‒ омогућава општа морална атрофија, јер се допушта да нерад носи неко друго име.

Аутор: Биљана Ковачевић