Učenici sedmog razreda imaće 15. juna probno testiranje iz jednog od pet predmeta koji se sada polažu na kombinovanom testu u okviru završnog ispita, što bi mogao da bude uvod u buduće promene na maloj maturi, saznaje Danas.
Zavod za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja pripremio je testove iz fizike, hemije, biologije, geografije i istorije za testiranje znanja učenika u sedmom razredu čija je svrha da đaci steknu uvid u svoje znanje iz izabranog predmeta, ali i uvid u strukturu mogućeg budućeg trećeg testa za završni ispit na kraju osmog razreda, piše u dopisu upućenom direktorima osnovnih škola u koji je Danas imao uvid.
Kako se navodi, probno testiranje se odnosi na izradu trećeg, kombinovanog testa, gde se učenici, na osnovu isticanja u prirodnim, odnosno društvenim naukama, opredeljuju za predmet iz kojeg će rešavati test u okviru probnog testiranja.
Škole su dobile i precizno uputstvo kako da organizuju probno testiranje. Učenici treba da izaberu i prijave razrednom starešini koji od ponuđenih predmeta žele da polažu, u skladu sa svojim afinitetima i planiranim daljim tokom školovanja.
Rezultati koje budu postigli se neće ocenjivati, ali će predmetni nastavnici biti upoznati sa tim kako su učenici uradili testove. Testovi neće morati da se popunjavaju hemijskom olovkom, što je, podsetimo, obavezno na završnom ispitu.
Testiranje počinje u 12 sati, a đaci će imati 90 minuta da reše zadatke.
Nastavnici su obavezni da analiziraju rezultate zajedno sa đacima na času, a ako oni budu slabiji od očekivanih, nastavnici treba da planiraju aktivnosti kako bi pomogli učenicima da unaprede znanje.
Pored testa za osmake za 15. jun je najavljeno još jedno testiranje i to učenika četvrtog razreda osnovnih škola. Reč je o godišnjem testu znanja iz tri predmeta – maternjeg jezika, matematike i prirode i društva. Pripremljene su dve verzije testova, koji služe da učenici provere svoje znanje, kao i da bi se za narednu školsku godinu isplaniralo na čemu nastavnici treba dodatno da rade. Na osnovu rezultata testiranja nastavnik može da oceni učenikova postignuća na testu, „ako je to u najboljem interesu učenika“, navodi se u uputstvu školama.
Više na: Danas
Još kad bismo do kraja teksta mogli da sigurnošću da znamo da li pišete o sedmacima ili osmacima. Pretpostavljam da su sedmaci, jer 15. 6. osmaci više nisu u školi, ali iz teksta je nejasno.
Gledam kako će fiziku ili hemiju uzeti manje od 1% učenika.A kako onda neko polaže istoriju i prijavi se za gimnaziju prirodnog smera?Treba to malo bolje definisati i ograničiti ili lepo ostaviti kako jeste ili ukinuti kombinovani.Što se ne ispituje znanje drugog stranog jezika?Zauzima časove,a ne nauče ništa!
Cetvrtaci – testiranje ? Zasto? Nije dovoljno stresno ? Treba decu sto ranije totalno istraumirati. Sedmaci isto tako. Kao, nije to nista… jos jedan kontrolni od milion koje deca rade inace. Malo vise predavanja, prenosenja znanja, objasnjenja, zalaganja, a manje tih silnih provera.