I šta ćemo sad?
Dobismo danas na uvid smernice kojima bi trebalo da se vodimo u narednoj školskoj godini. Jasno nam je naznačen cilj koji smernice treba da postignu, i bez sumnje se i ovaj dokument Ministarstva oslanja na sve Zakone i podzakonske akte. Taksativno i tabelarno pobrojane su aktivnosti kojima nastavnik i svaki zaposleni treba da se bavi u narednom periodu. Ostaje nejasno samo jedno – da li je škola uopšte više vaspitno-obrazovna ustanova ili je došlo do promene njene namene?
Ministarka u dokumentu koji potpisuje navodi sve same strane reči i izraze, pozajmljenice kojima većina ne zna značenje. Nije mi poznato šta to treba da znači kada u „participativnom odnosu definišem identitet škole“,koja su to „najvunelabirnija odeljenja“, kakva je to „visoko kompetitivna sredina“…
Dakle, šta je to nama Ministarstvo dopisom poručilo i kome je uopšte ovaj dokument namenjen?
Prve tri nedelje predviđaju da se učenici postepeno uvode u nastavni proces, kao da ih pripremamo za rat ili put na Mesec! Pažljivo ih obaveštavamo da su u školu došli da ponešto i nauče (ali samo ako se i oni slože da je to zadatak škole, u suprotnom nije postignut koncenzus sa svim „akterima“, te moramo Jovo nanovo), pa tek od četvrte nedelje možda možemo polako na obradu nastavnih jedinica. Pritom, strogo treba da vodimo računa kako su se učenici prilagodili, jesu li zadovoljni gradivom koje im predajemo, da li smo u dovoljnoj meri povezali međupredmetne „kompetencije“.
Gde je tu osnovna uloga škole!?
Nije li škola vaspitno – obrazovna ustanova, a nastavnik taj koji ima obavezu da svoje znanje prenese učenicima i podstakne ih da ga u znanju nadmaše? Kako je to ministarka zamislila da nastavnik ispuni plan i program definisan mnogo pre njenog postavljenja ako taj isti nastavnik treba da zapostavi svoj predmet kako bi ostvario zahteve navedene Strategije? Pritom, uprkos usmenim navodima i najavama, ni na vidiku nema uputstva o upošljavanju većeg broja stručnih saradnika u oblasti pedagoško-psihološkog rada. Sve je ostalo na senzacionalističkom medijskom nivou, po modelu: reći – znači postići cilj.
A to u čemu je razlika između Banata i Bačke, integrala i decimala, Đure Daničića i Jakšića, eksplozije i implozije, digestivnog i respiratornog trakta – pa, možda i nije značajno. Ko još u školu ide kako bi stekao znanje?!
Mirjana Gašić
Prof. srpskog jezika i književnosti
Izvor: Unija sindikata prosvetnih radika Srbije
Ministarstvo prosvete umesto da obezbedi bezbednost u skolama recimo ugradnjom k vrata. Ono salje uputstva da profesori pricaju o bezbednosti sa decom a to nije njihov posao. Profesor ima obavezu da predaje svoj predmet a ne da radi tudje poslove za bednu platu koja je ispod proseka. A ministarka umesto da obezbedi novac za prosvetare kao sto rade drugi ministri za svoje radnike. Recimo Dacic je izmislio cinove u policiji da im poveca plate. Ona kao i bivsi ponavlja da para nema. . Mogla bi na razne nacine da poveca plate recimo nadoknada za garderobu 20000 i eto plata iznad proseka. Da se placa dezurstvo, casovi dopunske i dodatne nastave, vise od dva programa i.t.d.Medjutim godinama prosvetari poslusno rade u interesu ucenika ne vodeci racuna o svom interesu i smejuci se citavi cas da javnost vidi da su zadovoljni. Ohrabrila je mnoge ministre prosvete da nista ne rade osim sto su gledali svoj interes i po isteku mandata put pod noge. Tako ce biti i sa ovom ministarkom koja je dovedena do izbora da ponavlja PARA NEMA.
SPS je započeo reformu školstva u Srbiji uvodjenjem privatnuh fakulteta i škola a sad psihološko ispiranje mozga zapošljenih u obrazovanju kako bi se po pravilu na sve stavila TAČKA. Nastavnici ċe uskoro s učenicima u kolo igrat za vreme navodnog časa Ringe Ringe Raja ..postaċe osnovna škola zabavište za decu od 7 do 15 godina
Pretvaraju školu u „školu za idiote“,trenutno to nisu ni nastavnici ni đaci,ali će za par generacija postati.Svi ti strani izrazi i fraze da vas niko ne razume,ne čine vas izuzetno pametnim niti iznad mase.Žalosno je to šta se radi.Deca su došla u školu da uče,ako to nisu shvatila- šta reći?
Roditelji zarađuju, hrane i oblače decu, škola ih čuva i vaspitava dok su oni na poslu, a obrazuje ih Google, sve što ne znaju saznaju u tri klika preko telefona koji ne ispuštaju iz ruku.
Hvala Bogu što ostalih!
U septembru ću u mizernu penziju,ali je i to bolje od muke i ludare u prosveti, posebno poslednjih godina, od kada imamo doktore pedagogije i psihologije,a da ne spominjem strane „stručnjake “ !
Izjavljujem najiskrenije saučešće svim kolegama i koleginicama koji moraju jesti prosvetarski , bedni hleb !
Neka im je Bog na pomoć, ako je to ikako moguće !
Nama više, u prosveti, ni Bog ne može pomoći. Treba samo da mu se molimo da nam da snage da ostanemo normalni do penzije. Mene čeka još 10 godina rada do 65.Sada imam 31 godinu staža.Blago Vama kad ste penziju dočekali. Živi i zdravi bili.
Zena je resila da umre u fotelji pa svoje NEZNANJE pokriva konfuznim tekstovima.
Vredja intelekt svakog prosvetnog radnika.Ni sama pojma nema cemu sluzi tekst iz njenog lonca.