Projektna nastava, priprema za čas – Novogodišnji običaji

januar 14, 2019

Naša koleginica Bojana Pešić iz OŠ „Čegar” u Nišu poslala nam je svoju pripremu za projektnu nastavu na temu novogodišnjih običaja. Možda je sada kasno, ali vam svakako može poslužiti kao ideja za nardnu godinu.

Cilj projekta: Upoznavanje narodnih običaja u okruženju, sticanje saznanja o običajima nekada i sada, ukrašavanje, pravljenje i dekorisanje novogodišnjih ukrasa i kostima.

Operacionalizacija ishoda:

  • Razgovor sa učenicima o Novoj godini
  • Podela uloga po grupama
  • Razgovor sa starijima o novogodišnjim običajima
  • Izveštavanje o prikupljenim informacijama:

1. pravljenje jelke od recikliranog materijala (kutije za jaja)

2. pravljenje ukrasa, lampiona od konca, stiropora i balona

3. šivenje kostima za predstavu Novogodišnja noć

4. slikanje i izrada čestitki tehnikom (dekupaž, greb-greb tehnikom i dr.).

Radionice

  • Prisustvovanje eksperta i učestvovanje u izradi produkta.

U okviru svake grupe učestvuje i ekspert (baka, majka, tata…).

  • Predstava ,,Novogodišnja noć“
  • Izložba i prodaja produkata

Produkti projekta: jelka, čestitke, razni ukrasi za jelku-lampioni, Deda Mraz, Sneško Belić, kostim zeke, policajca, Crvenkape.

Uloga IKT-a u projektu: Prikupljanje informacija o pravljenju lampiona pomoću konca i balona, pravljenje jelke, od kartonskih kutija za jaja, prikupljanje informacija o dekupaž tehnici kao i greb-greb tehnici.

Dužina trajanja projekta: 3 nedelje

Aktivnosti učenika: aktivno slušaju sa razumevanjem, usmeravaju pažnju, pitaju, učestvuju u komunikaciji, seckaju, lepe, boje, slikaju, sarađuju, mere, ukrašavaju, procenjuju, glume, imitiraju, prezentuju, prodaju.

Aktivnosti učitelja: objašnjava, usmerava, podržava, prati, komunicira, pomaže u realizaciji, daje instrukcije za rad.

Način prezentacije projekta: Prodajna izložba čestitki, jelke, i ostalih ukrasa kao i predstava.

Način uključivanja okruženja u projekat: prikupljanje informacija od starijih, prikupljanje recikliranog materijala

Uloga roditelja u projektu: učešće u prikupljanju resursa, snabdevanje potrebnim materijalom za realizaciju projekta i učeničkih produkata.

Potrebni resursi: kartonska ambalaža za jaja, igla, konac, lepak, četke, tempere, poludisperzija, baloni, konci, platno, kartoni, blok, palete za boje, lenjiri, roditelji, rođaci, belanac, salvete, jaja, štapići, vata.

Refleksija učenika o projektu

Procena rada u grupi

  1. Kako ste se osećali u toku rada?
  2. Da li ste svi učestvovali u radu?
  3. Kako ste sarađivali u grupi?

Procena produkta

  1. Svi lapmioni su uspešno napravljeni.
  2. Čestitke su uspešno urađene.
  3. Da li ste zadovoljni dekoracijom ukrasa.
  4. Da li ste zadovoljni napravljenom i dekorisanom jelkom?
  5. Zadovoljan sam izradom kostima za predstavu.
  6. Svidela mi se predstava.
  7. Zadovoljan sam prikupljenim novčanim sredstvima.

Od prikupljenog novca kupićemo materijal za dalji rad.


Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

2 komentara na "Projektna nastava, priprema za čas – Novogodišnji običaji

  1. Nikola kaže:

    Divno je prirediti deci ovakve stvari, ja i dalje pamtim svoje skolske dane sa ovim aktivnostima. Mislim da bi glavna stvar trebalo da bude to da deca imaju lepe uspomene a da to ne rade roditelji, vec da zaista rade deca.

  2. Mimi kaže:

    Sta mislite koliko poena treba za prolaz na opstinskom takmicenju? U pitanju je 4 razred.

Budite u toku

Unesite vašu imejl adresu

Pratite nas

Pratite nas na društvenim mrežama