Савети стоматолога: Слаткиши да, али не као ужина. Ево каква је исхрана потребна за здраве зубе

Здравље зуба је, поред правилне хигијене, условљено и уносом хране и пића. Исхрана утиче на целокупно здравље човека па тако и на стање зуба и околног ткива. И чак и да хигијену одржавате “школски”, ако исхрана то не прати, здравље зуба ће трпети.

Познато је да, у ери слаткиша, када је постало потпуно друштвено прихватљиви да дете ужина слаткиш уместо воћке, није лако бити доследан и истрајан родитељ. Ипак, нећемо вам саветовати да својој деци не дајете слаткише. Нити је потребно да их укидате. Важно је само да знате НА КОЈИ НАЧИН их деца могу конзумирати, а да штета буде што мања или никаква.

Ево неколико савета које смо добили од специјалисте оралне хирургије и оснивача стоматолошке ординације Dental Vortex, Дубравке Јовановић.

Подстичите здраву исхрану

Балансирана исхрана богата калцијумом, витамином Д, фосфором и витамином Ц је од великог значаја за здраве зубе. Потрудите се да се у оброку налазе намирнице које у себи садрже ове нутритијенте и да исхрана буде разнолика. Витамин Д се налази у риби, јајима, печуркама и млеку, док се витамин Ц у највећој количини налази у цитрусном воћу, парадајзу и броколију. Калцијума највише има у млечним производима и бадемима док су пасуљ, сочиво и ораси пуни фосфора. Комбинацијом ових и сличних намирница можете бити сигурни да ваше дете дневно уноси све потребне витамине и минерале који позитивно утичу на орално здравље, али и на целокупан развој.

Лимитирајте унос слаткиша и киселе хране

Шећер и кисела храна као сто су бомбоне, газирана пића и воћни сокови могу бити лоши по зубе уколико се уносе свакодневно. Они доводе до стварања каријеса и ерозија на зубима. Код мале деце, прекомеран унос шећера може изазвати циркуларни каријес који изгледа прво као бела мрља, а онда као браон или црни део зуба на делу зуба близу десни. Таква врста каријеса може настати услед свакодневне конзумације сокова, лизалица, лепљивих слаткиша, као и услед пречестог и дуготрајног дојења. Подстакните ваше дете да уместо сокова бира воду или незаслађене чајеве, нарочито током ноћи, јер увече се природно лучи много мање пљувачке, а пљувачка у себи садржи ензиме који разлажу бактерије. Дакле, мање пљувачке – већа могућност настанка каријеса.

Адекватна хидратација

Деци је потребно око литар воде да би се сматрало да су унели одговарајућу количину. Вода је битна јер она спира остатке хране и бактерије из уста и тиме превенира настанак каријеса.

Бирајте здраве ужине

Данас су нам доступни разни блогови који пишу о здравим ужинама и намирницама које можете комбиновати. Уместо бомбона дајте детету воће, уместо млечне чоколаде дајте му црну. Такође, можете сами направити воћне јогурте без скривених шећера.

Уколико желите да наградите дете неким слаткишем који садржи нездраве шећере, нека то буде непосредно након оброка, а никако као засебна ужина. Након здравог оброка ће поменути здрави нутритијенти у одређеној количини неутралисати штетно дејство шећера и киселост у устима.

Правилна исхрана игра велику улогу када је у питању здравље усне шупљине, али не замењује правилну оралну хигијену. Деца морају прати зубиће два пута дневно по два минута. Можете детету пустити његову омиљену песмицу и повезати неки забаван догађај са прањем зубића. Након нездравог оброка који садржи шећере, прање зуба се саветује након пола сата, а не одмах након оброка. Док у усној шупљини влада киселост, прање зубића може механички нашкодити деснима и глеђи, те се сматра да је пола сата оптимално време када се pH усне дупље враћа у своје неутралне вредности.

Уколико већ постоје каријеси савет је кренути са употребом конца јер је то једини начин да се очисти површина између два зуба. Редовним одласком код зубара стварате детету навику да брине о себи и свом здрављу, а навике је најлакше усвојити од малих ногу. Свакако је превентива најбитнија, па је савет заливање фисура у млечној и сталној дентицији.

За консултације и преглед, можете контактирати ординацију Dental Vortex.