Savremena METODA rada s decom koja imaju disleksiju – NE MOŽETE problem rešiti terajući dete da čita dugo i često

Tokom svoje dugogodišnje prakse veoma sam se zanimala za disleksije. Pratila sam sve što je teorija objašnjavala i pokušavala da primenim u praktičnom radu s decom. Nisam bila zadovoljna rezultatima. Zbog toga sam otišla u London u Centar za disleksije u nadi da ću naći odgovor. Naučila sam tehniku specifične stimulacije hemisfera, koja daje mnogo bolje rezultate za kraće vreme.

Disleksija – specifična terapijska metoda rada

Disleksija je poteškoća koja se odnosi na sporo čitanje ili čitanje koje ima mnogo zastajkivanja i grešaka. Disleksija se NE MOŽE prevazići teranjem osobe da čita što više i što duže. Disleksija se prevazilazi tako što se koriste posebne terapijske tehnike.

Prva stepenica

Mnogobrojna istraživanja su pokazala da obe hemisfere mozga učestvuju u procesu čitanja i to tako što svaka hemisfera mozga doprinosi na specifičan način. Takođe je utvrđeno da postoji više tipova grešaka u toku čitanja i da prema učestalosti vrste grešaka možemo utvrditi koja od hemisfera ne učestvuje u procesu čitanja u dovoljnoj meri.

Zato je prva faza procena koji se tip grešaka najčešće javlja kod određene osobe, koliko je vreme potrebno za čitanje određenog teksta i da li je dete u stanju da zapamti tekst koji je pročitalo.

Pročitajte i Kako roditelji mogu pomoći deci kada se pojave problemi u čitanju i pisanju

Tipovi grešaka

Zavisno od tipa grešaka, disleksije se dele na one u kojima dominira L-tip, ili levohemisferni tip grešaka, i P-tip (perceptualni tip), odnosno, desnohemisferni tip grešaka.

Greške L-tipa su greške koje ukazuju na to da leva hemisfera mozga ne učestvuje u dovoljnoj meri u procesu čitanja. To su:

• Omisije – izbacivanje pojedinih glasova ili slogova u rečima (radio – rado, ključao – ključ),

• Premeštanja glasova u sredini reči na početak ili na kraj reči (voze – zove, povezao – pozvao),

• Dodavanja pojedinih glasova ili slogova u rečima.

Ako u toku čitanja dete ima više ovih grešaka, a vreme čitanja nije previše veliko, onda je u pitanju L-tip disleksije.

Greške P-tipa su greške koje ukazuju da desna hemisfera mozga ne učestvuje u dovoljnoj meri u procesu čitanja. To su:

• Greške fragmentacije – čitanje slovo-po-slovo, oklevanja ili ponavljanja iste reči
Ako u procesu čitanja dete ima najčešće ove greške i jako produženo vreme čitanja, onda je u pitanju P-tip disleksije.

Pročitajte i Kako prepoznati disleksiju

Druga stepenica

Na osnovu procene koji se tip grešaka najčešće javlja kod određene osobe, koliko je vremena potrebno za čitanje određenog teksta i da li je dete u stanju da zapamti tekst koji je pročitalo, planira se optimalna vrsta terapijskog rada.

Zašto je pored tipa grešaka potrebna i procena vremena čitanja i pamćenja pročitanog teksta?

Zato što dete koje ima L-tip disleksije čita relativno brzo, ali su mu greške takve da menjaju značenje reči i rečenica, te ovo dete zapamti pogrešan tekst. Posledično, kada čita geografiju, istoriju ono zapamti pogrešne podatke i tako dobija značajno manje ocene nego njegovi/njeni vršnjaci.

Suprotno, dete koje ima P-tip disleksiju čita uglavnom tekst bez mnogo grešaka, ali veoma sporo, uz mnogobrojna ponavljanja istih reči, uz oklevanja, te tako ne uspeva zapamti odgovarajući broj činjenica.

Treća stepenica

Na osnovu studijskog boravka u centrima za disleksiju u Londonu i na osnovu sopstvenog iskustva, sprovođenje metode specifične stimulacije hemisfera daje najbrže i stabilne efekte u radu sa decom sa disleksijom. Dodatno, eksperimentalno je pokazano da korišćenjem procedura ove tehnike kod dece sa L- tipom disleksije leva hemisfera postaje aktivnija u procesu čitanja, a kod dece sa P-tipom desna hemisfera biva više angažovana u toku čitanja.

Procedura sprovođenja metode specifične stimulacije leve hemisfera kod L- tipa disleksija zahteva više specifičnih vežbi, ali uvek sa pravim rečima, dok procedura sprovođenja metode specifične stimulacije desne hemisfera kod P- tipa disleksija nalaže više rad sa apstraktnim rečima.

Zapamtite:

• Ne terajte dete da čita, jer samo čitanje kod disleksija ne poboljšava proces čitanja već se obratite logopedu za pomoć

• Nemojte insistirati da čita pred drugima, jer Vaše dete tako gubi samopouzdanje i želju za učenjem.

• Ne zahtevajte od deteta da dugo uči i ne terajte ga da obavlja mnogobrojne domaće zadatke u toku jednog dana. Raspodelite njegove obaveze na više dana i ostavite mu dovoljno vremena za igru i slobodne aktivnosti.

Autor: Dr sci Jasmina Vuksanović

Izvor: logopediavramovic.com