Počeću u duhu geštalta. Šta, sada i ovde, radim? Pišem. Kako se osećam? Tužna sam i ljuta. O čemu razmišljam? O ulozi nas, psihologa, u prosveti.
Radim posao psihologa u osnovnoj školi sa blizu 800 učenika, gotovo 27 godina. Poslednjih nekoliko godina, ono što smatram ciljem svog rada – prevenciju problema učenika, pomoć u rešavanju kriza kroz koje prolaze, podršku razvoju ličnosti učenika, psihološku edukaciju nastavnika i roditelja, doprinos pozitivnoj klimi u školi – ostaje na marginama, ostavljajući nezadovoljstvo i teret nezavršenog posla.
Održite sastanak, napravite zapisnik, potpišite, obavezno zavedite… Napravite plan, predajte izveštaj – u digitalnoj formi pošaljite, a treba i da se odštampa… Rok je sutra (ili danas, ili je već prošao, hitno je)… Mora da „prođe“ kroz Savet roditelja, Učenički parlament, Školski odbor… Od ove godine imamo još jedan tim… Mora da postoji i poseban plan… Mora da se napiše plan zaštite… Izveštaj o pojačanom vaspitnom radu… Evaluacije… Praćenje društveno-korisnog rada… Akcioni plan… seminari, vebinari, stručna uputstva – najčešće, po ko zna koji put ponovljeno ono što već znamo i radimo, eventualno terminima koji valjda treba da stvore iluziju novih saznanja i promena. Sa sastanka na sastanak, od tima do tima…
Kao i pedagog, tako i učitelji, nastavnici. Užurbani, namršteni, nervozni, umorni… oni koji u učionicu treba da uđu sa osmehom i da se potpuno posvete deci. Deca rastu između naših planiranja i izveštavanja; deca, među kojima su i ona koja se jedino tu, u školi, druže i uče. Govorimo o značaju zajedništva i osećanju pripadnosti, a rad u školi iscepkan je na bezbroj timova koji nisu doneli ništa bolje.
Razgovara se o vaspitnoj ulozi škole, isticanju vrednosti i vrlina, kako bi se deca „odmakla“ od stalnog razgovora o nasilju. Savetuju nama, a mi savetujemo roditeljima, nastavnicima i učenicima da se vratimo neposrednoj i otvorenoj komunikaciji, da gradimo dobre međuljudske odnose, da pokušamo da zajedno prevaziđemo probleme koji su nastali ili su se pojačali distancom i intenzivnim korišćenjem mobilnih telefona tokom pandemije.
S druge strane (a u stvari, sa iste strane – one „iznad“) od nas se očekuje da, uz sve nametnute i samo delom pomenute administrativne poslove, pristupamo i platformi „Čuvam te“ i trošimo silno vreme i energiju na prijave i dokumentovanje slučajeva nasilja. Roditelji se podstiču da prijavljuju nasilje preko platforme. Zašto bi dolazili u školu i razgovarali?
Osmišljen je, od strane psihologa, lep program za učenike „Vrednosti i vrline kao životni kompas“. Možda bi – čak i u okruženju u kojem su deca izložena (naročito preko medija) nasilju svih vrsta i stalnoj priči o nasilju, pesmama čiji tekstovi na najeksplicitniji način veličaju kriminal, narkomaniju, alkoholizam i naročito novac kao vrhunsku vrednost – ovaj program bio koristan. Ali, on nije namenjen svima, već samo onima koji se opredele baš za ovu slobodnu nastavnu aktivnost. Slutim da će, s obzirom na to da je tek sada ponuđen učenicima (koji su se ranije već opredelili za aktivnosti koje ih interesuju), taj broj biti mali i da će to biti učenici koji su već usmereni na poštovanje i čuvanje vrednosti i vrlina. Izgleda da je bilo važno da se učenici anketiraju, da se to „odradi“.
Toliko o tome da se nešto u prosveti od ove školske godine promenilo. Nije (bar ne na bolje). Učitelji i nastavnici koji vole svoj posao žele da ih puste da taj posao rade. Učenici kucaju na moja vrata i na vrata pedagoga. Tužno je što se izvinjavaju jer nas „prekidaju u poslu“ i kada smo same, pred računarom i okružene papirima. NAŠ POSAO JE, DECO, DA RAZGOVARAMO SA VAMA… To pomislimo, zakažemo razgovor, ali često nešto drugo, a ne oni, postane prvo. A za to vreme, problemi se komplikuju, gomilaju i ponekad rezultiraju nasiljem koje se, navodno, svi trudimo da sprečimo.
Posvetiti vreme učenicima – saslušati, razumeti, pomoći ili bar utešiti… Ili posvetiti vreme „sprovođenju strateških odluka Ministarstva u ustanovi“, kako piše u jednoj odredbi ZOSOV-a… Slepim slušanjem svakog naloga, a mnogi su bespotrebni i besmisleni, sami doprinosimo urušavanju prosvete, a i sopstvenog mentalnog zdravlja. Nemamo vremena za formalnosti i besmislice i nema nas dovoljno.
Dok ovo pišem, nekim našim učenicima, njihovim roditeljima i nastavnicima treba savet, ohrabrenje i pomoć psihologa. Sada i ovde.
Ako prosvetne vlasti zaista žele bolje stanje u školama, ako deci ne žele kobajagi, već stvarno da pomognu, neka rasterete i motivišu učenike i njihove nastavnike.
Vidim umorne i razdražljive osnovce koji moraju na sedmi čas nekog izbornog predmeta ili slobodne nastavne aktivnosti (za koju su, iako se pominje sloboda i izbor, morali da se opredele, ponekad uz „usmeravanje“ šta bi bilo najbolje izabrati, jer nekim nastavnicima nedostaju časovi do punog fonda); nervozne i bezvoljne nastavnike kojima je nametnuto da još nešto predaju i da rade u više škola; planove šta uraditi na časovima odeljenjskog starešine koji ostaju na papiru, jer za ove časove u sedmom i osmom razredu nema mesta u rasporedu časova.
Šta uraditi?
Smanjenje broja časova na dnevnom nivou donelo bi bolju koncentraciju i veću motivaciju učenika i nastavnika, a i više zajedničkog vremena za decu i roditelje. Čas odeljenjske zajednice, koji je iz nekog razloga postao čas odeljenjskog starešine (otkad je starešina važniji od zajednice?), bio bi u rasporedu časova, a po programu „Vrednosti i vrline kao životni kompas“ na ovim časovima mogli bi da rade svi učenici starijih razreda. Problem manjeg fonda časova nastavnika bio bi rešen smanjenjem broja učenika u odeljenjima na optimalnih 20 do 25, a rad u ovakvim odeljenjima svakako bi uticao na smanjenje disciplinskih i drugih problema.
Kada je u pitanju rad psihologa u školi, podržavam predlog (o kojem je pre par godina bilo reči) da više ne budemo stručni saradnici-psiholozi, već školski savetnici. Smatram da je to bliže našoj ulozi i da nam status saradnika u ustanovi samo odmaže. Druga stvar koju treba uraditi jeste zapošljavanje više psihologa, posebno u osnovnim školama. One su obavezne, njima su obuhvaćena sva deca, čitave generacije. Tu su brojni problemi sa kojima se učenici suočavaju, ali tu je i šansa da se prevencijom i blagovremenim intervencijama uradi nešto za očuvanje i unapređivanje njihovog mentalnog zdravlja.
Autor: Katarina Ilić Gomilanović, Stručni saradnik – psiholog, OŠ “Bata Bulić” Petrovac na Mlavi
Tekst objavljen u Psihološkim novinama, Listu Društva psihologa Srbije
Svaka čast! Deca su mi odrasla ali to je ono što je nedostajalo. Borite se i dalje💪
Najstariji unuk mi ide u 6.razred. Kada dođe iz škole ,oko 20h, gladan, umoran i žedan ne zna šta ce pre- da li da jede ili da se priprema za pismeni iz srpskog koji ce imati sutra. Nastavnica im je rekla da ce imati teme iz lektire. Pošto sam ja zaduzena u porodici za doručak, ručak , odvođenje mlađih unučica u školu, a i za srpski jezik, odmah krećemo u obnavljanje gradiva. Dete mi , između zalogaja odgovara na pitanja o Stricu Lijanu i Nikolici sa prikolicom, o Milošu Obiliću. Iz kupatila, mi priča stihove. Majka mu radi projekat iz biologije- eko sistemi. Za materijal je dala silne pare. Mlađa deca bi da pomognu, ali skupa je to igracka. Molimo Boga da nastavnica ne zadrzi eko sistem da bi nam na regalu stajao za ove mlađe. Ko je pisao decake Pavlove ulice- već mi svi odgovaraju u glas! Deda je uspeo uz pomoć gugla i lupe da ucrta sve reke, jezera, planine,planinske vence, mora i velike gradove Evrope oko 3 h ujutru, mama eko sistem zavrsi oko 5 , skuva kafu tati koji kreće na posao. Ja vodim mlađe u 8, kad i mama naspavana trči na posao. I tako kreće još jedan radni dan. Spremamo se za petnaestominutne testove, koji mogu da budu u istom danu kad i pismeni… Veče, oko 20h svi čekamo ocene. Mama-5, ali rad ostao u školi(11000din). Deda-5, kako i ne bi kad je radio u geodetsom zavodu! Ja- čekam ocenu. Tema je bila“ ONOMATOPEJA MOG ŽIVOTA“Kad mi rekao temu zaćutali smo svi. U sebi sam rekla MÙUUUUU…
Svaka čast!
Pismeni zadaci se planiraju mnogo ranije nego jedan dan.Nastavnici unose u ednevnik na početku školske godine termine za pismene zadatke a i na sajtu škole.
Slazem se sa svim navedenim,i da ne ostane samo na prici.Da li ministarka prosvete ima uvid u ove probleme i predloge za konkretna resenja?
znači,živim preko puta škole,od deset učitelja dvoje se bave decom,a ostali vreme napolju,koje treba da posvete deci,zajedničkoj igri,i učenju tog istog zajedništva,provode ispijajući kafe,i olakšavajući sistem i posao koji su sami birali,jedino mišljenje koje ja imam da njima tako odgovara…imajući problem sa detetom,dobila sam odgovor da oni nisu odgovorni za moje dete…itekako jesu,isto kao što sam i ja,dok sam sa detetom
Niau prosvetni radnici roboti da sa njima upravlja uprava skole.Ko kaze da prosvetni radnici treba nasmejani da ulaze u ucionicy.Da bi se smejao treba da imas razlog u suprotnom si budala.U ucionici treba ozbiljno da se radi deca vide li psmeh prave haos.Zato se trazi od prosvetara sa se smeju
na silu.Razloga za osmeh nema,plate prosvetara su ispod proseka,nemaju resena stambens pitanja i.t.d.Svima su povecali koeficijent samo nisu prosvetnim radnicima.Danas je disciplina na niskom nivou u skolama i nasilje cveta.Zahvaljujuci pedagozima i psiholozima koji mlate praznu slamu i ne rade nista.Treba ih udaljiti iz skola i zaposliti defektologe i psihojatre jer sve je vise ucenika sa psihickim problemima.
Veljo, vi imate ozbiljan problem sa psiholozima i pedagozima. Da vi potražite stručnu pomoć, baš onih koje navodite da su školama potrebni, psihijatara. Bilo bi to na vašu korist i korist ljudi koji vas okružuju.
pedagozi i psiholozi krivi za nasilje u školi?! a ne bahati i nevaspitani roditelji kojine umeju da vaspitaju svoje dete a očekuju da psiholog prevaspita 500 dece?! koja glupost!
Odlično opisana atmosfera u školi, uloga u ovom slučaju psihologa, a isto je i sa pedagogom. Forma je važna da se ispuni, a suština ,jedna velika praznina u kojoj se sve teže snalazimo, mi, prosvjetni radnici.
Bravo draga kolegice za ovakav tekst.
Predivan tekst. Ove promene naša država može da „priušti“, tako su logične i neophodne, toliko se kasni sa njima! Ne mogu da verujem da za sve ove godine ne postoji ministar prosvete/vlast koji ovo ne primećuje??
Slažem se u potpunosti sa Vama. na žalost, nisam optimista i ne verujem da će se bilo koji predlog iz teksta i sprovesti u delo. Živimo u sistemu kome je cilj samouništenje. Majka sam srednjoškolca i proživljavam sve o čemu ste pisali.
Ministarstvo prosvete pokriva sve od predškolskih do visokoškolskih ustanova. mora da ima sposobne saradnike za svaku oblast. Mora da postoji kontinuitet i dugoročno planiranje. Kod nas svaka promena ministra znači promenu pomoćnika načelnika čak i sekretarice. Svaki mandat se kreće iz početka i na stare dolaze nove greške. Administracija se uvećava.Ako ne svaki profesor onda sigurno svaki razredni starešina bi trebao da ima administrativnog radnika i pravnika u svakom momentu na raspolaganju.
In media res! Svaka čast! Hvala Vam na preciznom definisanju problema, ali i predlozima za rešenja. Nažalost, sve to mi znamo, ali, očigledno, nema volje ni pameti za delovanje.
Veliki kolegijalni pozdrav!
Tekst odlično opisuje stanje u školama kao i našu realnost. Nažalost ,istina je da škola nije spremna na KLIK generacuju, kao ni njihovi roditelji MILENIJALCI.
Mislite li da jedan BUMER može da razume sve to i radi o glavi učenicima i njihovim nastavnicima?
Promene država može da priušti, ali je problem u tome što državu to ne zanima. Sad, kada bi cela Srbija u junu mesecu stala, od vrtića do univerziteta, kada bi ocene bile nezaključene, deca neupisana, rokovi neodržani, verovatno bi ljudi koji rade u školstvu imali i manje grupe, i veće plate, i razlog da uđu nasmejani u učionicu, bez nervnog sloma da li će i sledeće godine imati fond, ili će ostati bez posla. Takođe, ukinuti potpuno sadističku praksu da svaki dan raspusta (do potpisivanja godišnjih odmora)dolaze da se potpisuju, a onda idu kući. Uzmite u obzir seoske škole u kojima rade nastavnici koji dolaze iz gradova. Drugo, tih famoznih osam sati se nadoknađuje stručnim usavršavanjem, dodatnim i dopunskim časovima, sekcijama. I, naravno, poštovati mišljenje kolektiva. Skoro je bio reizbor direktora u jednoj školi. Pored aktuelnog, postojao je još jedan kandidat koji je izglasan s dve trećine glasova. Direktora koga škola nije želela vratio je školski odbor. Dakle, potpuna obustava cele zemlje u junu. Vojvođanima je uspelo s mnogo manje buke. Pa i nekim školama ovde. Zašto ne bi svima?
Koliko god da nekima zvučilo bolesno i nehumano rasna medicina je jedini spas za sve nas .
Strucne sluzbe su nam sve samo ne strucne. U ucionice ne ulaze niposto, sebe shvataju kao dragu Savetu. Prebacuju jedni drugima obaveze, psiholog pedagogu, pedagog psihologu, biraju decu s kojom hoce da rade i onu s kojom nece, na kraju godine ne izjasnjavaju se ni o cemu, savest im nalaze. Kao da predmetni profesori nisu savesno izveli ocene. Uvek protiv profesionalnog s privatnim u prvom planu. I takvi stizu da provode sate po coskovima, piju kafice po zavucenim bibliotekama, prenose abrove caskajuci i puseci s tetkicama i domarima. Uvek uz skute direktora i pomocnika. Jos nismo culi zaokruzen izvestaj za skolsku godinu, bilo koju: ko su nam upisana deca, ko su nam naknadno upisana deca, ko su nam deca s problemom i kakav nam je plan. Pa na prvoj klasifikaciji izvestaj o tome. Pa presek, ko je uspesno prevazisao problem, ko ulazi u sistem, pa novi izvestaj i presek stanja, i tako do kraja god. Da li iko od kolega profesora ima ovakvu pp sluzbu? Ili ima ove sto istaknu mere za poboljsanje na tabli i posao zavrsen.
Velja je u pravu. Ovakvi nam ne trebaju.
Davno sam vec rekao da je resenje za nastavnike koji nemaju dovoljan fond casova, upravo smanjenje broja ucenika po razredu. Bilo bi bolje i ucenicima i nastavnicima jer bi imali dovoljan fond casova. Umesto 5 razreda po 31,32 ucenika, imali bismo 6 razreda po 26 ucenika.