Šta je ĆERKI potrebno od MAME?

Foto: Canva

Ovo je treći u nizu tekstova koji, zasnovan na empirijskim dokazima, otkriva preduslove dobre veze između roditelja i deteta, a u zavisnosti od pola.

I ovog puta moramo da naglasimo da nisu sva deca rođena niti rasla u istim uslovima – socijalnim, ekonomskim, demografskim. Ima i one dece koja odrastaju sa jednim roditeljem, u bogatim ili siromašnim porodicama, urbanim ili ruralnim sredinama. Ipak, to ne znači da ne postoje dečje potrebe koje su univerzalne i koje ima baš svako dete. Imajući to na umu, zavirili smo u istraživanja koja su, na osnovu iskustva i dokaza, pokazala šta je potrebno ćerki od oca, šta treba sin od mame, šta je ćerki potrebno od mame, a šta sinu treba od njegovog tate.

Osećaj topline, podrška i bliskost

Nije nikakvo iznenađenje to što ćerke koje osećaju da njihov odnos s majkom ima elemente topline, koje su s majkama bliske, celokupan odnos vide kao pozitivan. Ali, isto istraživanje utvrdilo je da je pozitivna veza s majkom zapravo u korelaciji sa samopouzdanjem i zdravom slikom o sopstvenom telu koje devojčica ima. Drugim rečima, ćerke koje odrastaju u konfliktnim, bolnim vezama sa svojim majkama, češće imaju nisko samopouzdanje i nesigurnosti u vezi sa sopstvenim telom.

Naravno, jasno je da odnos majka-ćerka nije jedina komponenta koja određuje samopouzdanje ili stav o sopstvenom telu kod mlade devojke, već je to čitav sklop socio-kulturnih faktora.

Autori studije vrlo su oprezni, pa tvrde da iz te povezanosti između kvaliteta odnosa majke i ćerke i ćerkinog samopouzdanja ne treba da izvlačimo zaključke, ali logičnu vezu ne možemo poreći, posebno kada se uzme u obzir uzrast devojčica koje su učestvovale u studiji. Reč je o desetogodišnjakinjama, što je vrlo delikatno doba.

Samopouzdanje majke i njeno prihvatanje sopstvenog tela

Slično prethodnom, istraživanje odnosa majki i njihovih odraslih ćerki pokazala su da kad majka oseća stid zbog svog izgleda i ne voli svoje telo, vrlo često takav stav prenese i na svoju ćerku i njeno samopouzdanje. Takođe, majke koje su često kritički posmatrale svoje telo, u ogledalu tražile nedostatke, imaju ćerke koje kasnije rade to isto.

Autori studije su nakon istraživanja ohrabrili majke da svojim ćerkama pokažu da je telo odrasle žene prihvatljivo i lepo sa svim onim što ona vidi kao nedostatke.

Podela emocionalnog tereta i uteha

Evo jedne zanimljive studije i još zanimljivijih rezultata. Istraživači su želeli da provere nivoe stresa kod devojčica u tinejdžerskom uzrastu i uticaj majke i njene bliskosti na smanjenje nervoze. Da bi to postigli, dali su tinejdžerkama tri minuta da da održe improvizovani edukativni govor (kako bi simulirali stres i izazvali anksioznost). Istovremeno, majkama devojčica rečeno je da sede pored njih dok one govore i da ih drže za ruku.

Ono što su rezultati pokazali je da, kad bi majke držale ćerke, anksioznost u toku govora bila bi mnogo manja nego ako bi samo sedele pored njih.

Ali! Ako je veza između majke i ćerke snažna i kvalitetna, anksioznost kod ovih devojčica je znatno manja, čak i bez fizičkog kontakta s majkom. Zaključak autora je da dobar odnos majke i ćerke može da zaštiti ćerku od emocionalnih stresova na sličan način kao što to čini fizički kontakt i podrška.

Autoritativno roditeljstvo

Već smo ranije pisali o tome i verovatno je da ste čitali da postoje četiri osnovna stila vaspitanja: autoritarni, autoritativni, popustljivi i „izbegavajući“. Više o tome pročitajte OVDE. U studiji koja je obuhvatila odrasle žene, pokazalo se da su one koje su odrastale uz autoritativne majke mnogo ređe razvijale kognitivne šeme povezane sa stidom, društvenom izolacijom, zavisnošću od drugih. Uzevši u obzir i druge dokaze koji ukazuju na to da je autoritativno roditeljstvo najbolja strategija za zdrav mentalni i emocionalni razvoj dece, roditelji bi trebalo da budu motivisani da se upravo na ovaj stil roditeljstva oslone najviše.

Visoka (ali ne previsoka!) očekivanja

Korišćenje longitudinalnih podataka (onih dobijenih iz studija koje traju godinama) odličan je način da se izvuku zaključci o uzročnoj vezi onda kada eksperimentalne studije nisu etične. Na primer, kada se ne može očekivati da će majke prihvatiti da namerno ne podrže ćerke u svrhu istraživanja.

Zato su korišćeni podaci iz studije koja je pratila grupu čak 3000 ćerki u periodu od 20 godina. Pokazalo se da su majke koje su jednostavno verovale u sposobnosti svojih ćerki kada su imale 10 godina, u to da su u stanju da završe svoje obaveze na vreme odgajile žene koje su sa 30 godina imale snažan osećaj kontrole nad sopstvenim životom. Ova veza je ostala značajna bez obzira na etničku pripadnost, intelektualne sposobnosti, zdravstvene probleme, ekonomski status.

Ono što je tako posebno dobro kod ovih rezultata i čitave studije je to što je zapravo baš jednostavno za mame da takav savet primene u svom roditeljstvu. Samo – verujte u svoje ćerke. Očekujte od njih mnogo. Kad budu imale 30, na tome će vam biti zahvalne.

Izvor: Psihology Today