У средини у којој је статус просветног радника сведен на ниво статистичког податка, а знање често третирано као друштвени вишак, интелектуалац у малом месту, далеко од културних и економских средишта, постаје фигура тихе трагедије. Он није ни победник по мери духа, јер дух се овде ретко награђује, ни друштвени опортуниста. Он је — у свему — губитник. Да му је 25, можда би још могао да „збрише“ у Аустралију или Канаду, остављајући иза себе школу, ученике, непрегледну администрацију и параграфе и локалне кафанске разговоре о „правом животу“. Али после педесете, тешко се креће испочетка. А године су прошле — у учионицама, на родитељским састанцима, између редова тестова и извештаја, чекајући да „боље сутра“ коначно покуца на врата која су одавно почела да труле.
Његова плата — колико један бољи мобилни телефон (средње бољи) — не одражава тежину мисије коју носи: да васпитава и образује генерације које често из својих домова не доносе ни елементарно поштовање, ни темељну културу. Бори се за тишину и дисциплину у учионици као што се некад борило за идеале — узалудно, страсно и без стварне подршке. Они који о школи треба да брину, удварајући се јавности, некад у страху од родитеља и жељни популарности, прибегавају демагогији и лажној савременој педагогији, која дете види као клијента, а учитеља као сервилног послужитеља његових прохтева. Као да се враћамо у античка времена кад је педагог (одатле потиче та реч) заправо био образовани роб, задужен за чување и едукацију деце.
Увек се питао: ако су сви ти експерименти у образовању где се учи кроз игру, где наставник и ученик постају другари и буразери, где је зафркавање у првом, а знање у другом плану — заиста добри и дају резултате — зашто их онда земље које имају најбоље универзитете на свету – то су већ деценијама САД и Велика Британија – (а да би то имале, прво морају имати добре школе), не уводе у своје јаке и скупо плаћене приватне школе? Зашто је тамо још увек углавном конзервативни приступ? Вероватно немају слуха за савремену педагогију.
А онда се наш просветар из провинције пита — а где је он — човек који је студирао историју, филозофију, математику, хемију, биологију, књижевност…? Где је онај који чита Достојевског, Толстоја, Чехова, Црњанског, Андрића, Артура Милера, Томаса Мана, Бергсона, Џека Керуака, Филипа Рота, Камија, Сартра, Мемета, Бекета, Пинтера, Фицџералда, Џонатана Френзена, Љосу, Пинчона, Руждија, Ијана Макјуана, баш као и Аристотела, Бернарда Шоа, Игоа и Флобера? Или Карла Попера, Витгенштајна, Бертранда Расела, Ајнштајна, Теслу? Који зна да разликује иронију од цинизма, Шуберта од турбофолка, О’Нила од домаће сапунице? Где су његове потребе у тој културној пустињи у којој је врхунац садржаја локална прослава у задимљеном, малом ћумезу, а некад и под шаторима, са јефтиним ћевапима, пивом и актуелним поп-фолк хитовима пуним „егзотичних“ садржаја? Има и паризера…
Има једна песма Рамба Амадеуса која садржи следећи стих: „Интелектуалац, а не зна ископат шанац!“
Његове су жеље једноставне, али неоствариве: да једном месечно, са својом партнерком, или пријатељима, оде у позориште, можда на балет или у оперу; на концерт неке светске поп звезде каквих је много у последње време; да увече седне у џез клуб и слуша импровизацију на саксофону, или труби, растао је уз звуке Армстронга и Мајлса Дејвиса; да присуствује књижевној вечери или разговору са познатим писцем; да види изложбу великог сликара, погледа премијеру доброг филма ван блокбастер репертоара, учествује у разговорима где се изговарају реченице дуже од пет речи. Да буде некад на ФЕСТ-у и БИТЕФ-у и бар на тренутак врати се у младост и незаборавне осамдесете. У топле летње београдске ноћи проткане слаткастим сонговима Лаких пингвина, или звуцима алтернативне сцене и новог таласа – Идола, Шарла акробате, Електричног оргазма, Филма, Хаустора… Па Екатерине Велике… Концерти Доријана Греја и Лачног Франца у СКЦ-у… Кад навре меморија, сети се времешни просветар Милоша Формана кога је уживо гледао и слушао на београдском ФЕСТ-у. Сети се јефтиних студентских карата за позориште, легендарног „Радована Трећег“ са Зораном Радмиловићем у Атељеу 212, па Хавелове „Просјачке опере“, или „Мадам Сан Жен“ са Цецом Бојковић у Народном позоришту.
Да оде „јунак нашег доба“ једном годишње на прави одмор, летовање после кога неће тај кратки тренутак задовољства да месецима отплаћује тако што ће штедети на храни. И опет навру сећања на летовање у Дубровнику преко ЗПУ-а, петнаестодневне одласке у Ровињ (звали су га Мали Београд у то време), Пореч, Умаг. Кад се све сабере, испада да је као студент неупоредиво квалитетније живео него сада, после 30 и више година радног стажа, бавећи се послом који је често личио на рударски. Не тражи луксуз, тражи живот — савремен, културан, испуњен. Не жуди за богатством, већ за оним што богатство живота чини животом. За садржајем.
И кад га погледају испод ока и кажу му: „Шта ти фали (обично кажу ХВАЛИ)? Имаш посао, плату, пиво испред продавнице, телевизор и ријалити шоу“, он заћути. Шта да каже? Да не жели да проведе вечност пред екраном гледајући бљутаве шале и медијски шунд? Да жели квалитетну гардеробу, не због снобизма, већ достојанства? Да жели да једе здраву и укусну храну, да повремено отпутује — не на Малдиве (мада, зашто да не и тамо, макар једном у животу!), већ до Београда или Новог Сада, да удахне културу из прве руке? Да жели да живот не буде сведен на функцију преживљавања (некад ни то), већ понекад испуњен и хедонизмом духа и тела?
Ако то каже, чуће: „Преко хлеба тражиш погачу“, „Увек му нешто фали“, „Шта би тек да видиш како други живе…“ А криза, та вечита изговорна мантра, траје колико и његов радни век. За неке друге — као да никад није ни постојала.
Године пролазе. Учествује у животу само као посматрач, духовно ангажован, емотивно исцрпљен, физички потрошен. У њему више нема снаге за нове почетке, ни илузије да ће систем препознати његов рад и квалитете, ни наде да ће просвета и култура опет постати питање друштвеног приоритета.
И остаје — сенка некадашњег ентузијасте, интелектуалац апдајковског типа, али без кулиса америчког предграђа, само са шумом локалне пијаце и станичног разгласа. Није он књишки мољац, није ни боем. Он је неко ко зна шта значи лепо и садржајно живети, али му је ускраћено право да то и живи.
Његова тишина више није филозофска — она је гласна. Она је крик ка друштву које је одавно заборавило шта значи бити учитељ. И још важније — шта значи бити човек. Онај који није јунак филма „Тајванска канаста“. Као ни Хамсуновог романа „Глад“.
И тако, дан по дан, живот пролази. А он се све чешће пита: да ли је живот интелектуалца смео да се сведе на пуко преживљавање? Да ли је духовни рад мање вредан од било ког другог? И где је нестала идеја о просветитељској мисији, о друштвеној улози учитеља, о вредности знања? Ако све што остаје јесте умор, горчина и осећај да ниси ни учествовао у другој половини сопственог живота – чему онда све?
Да, у тишини провинције, уз сећања на некадашња студентска путовања и испијање кафе на пријатним местима, умире један део друштва – онај који мисли, осећа, пита. А са њим, полако, умире и нада да ће дух икада поново постати важан.
Аутор: Милан Станковић, проф. српског језика и књижевности, ОШ „Вук Караџић“ Бор
Напишите одговор