Стоматолог открива: Да ли дозволити тинејџеру избељивање зуба?

С обзиром на то да нам се ближи јун и матурске вечери, будући матуранти полако се припремају за тај важан догађај. Поред хаљине, фризуре и шминке, можда ће понеки тинејџер пожелети и савршен осмех и затражити од родитеља да му дозволи да избели зубе. А родитељ ће бити у дилеми – да ли дозволити?

У наставку се налази одговор који нам је на ово питање дала др Дубравка Јовановић, оснивач ординације Дентал Вортекс и специјалиста оралне хирургије.

Др Дубравка Јовановић

“Хидроген пероксид се налази у нашем окружењу, људском телу и има своју индустријску примену. Осим што је продукт метаболизма нашег тела, и што има своју примену у индустрији, користи се и у стоматологији за процес избељивања зуба. Оно што је дуго представљало мистерију је то да ли деца смеју у адолесцентном периоду да избељују зубе и ако смеју која је техника за њих најпогоднија.

Знамо да је овај период одрастања најосетљивији па тинејџерима често високо на листи приоритета буде физички изглед, па тако и изглед зуба. Оно што им најчешће смета, поред распореда зуба, јесте боја зуба. То родитеље доводи у дилему да ли смеју својим тинејџерима да дозволе овакав вид стоматолошког третмана.

Што се тиче старосне границе, најраније када би дете смело да се подвргне третману избељивања зуба је са 15 година.

Зашто не раније?

Морамо да узмемо у обзир да други молар ниче са 12-13 година и да се у наредне две године потпуно завршава минерализација глеђи и раст корена. Осим развоја самог зуба битан нам је и развој меког ткива које окружује сам зуб, па би третман бељењем пре довољне зрелости меких и чврстих зубних ткива довео до преосетљивости зуба или њиховог оштећења.

Препорука је да то буду индивидуално израђени трејеви у које се ставља гел нижих концентрација (10% карбамид-пероксид) како би се спречило цурење избељивача и самим тим потенцијално оштећење меких ткива. На овај начин наши млади пацијенти носе трејеве-фолије са избељивачем у континуитету 2 недеље. Битно је избегавати током процеса избељивања пиће и храну која садрже интензивне пигменте (кафа, чајеви, обојени сокови).

Какав је резултат и колико ће трајати?

Резултат је светлија боја зуба за 2-3 нијансе. Дужина трајања резултата избељивања је годину до две, индивидуално је и зависи од животних навика, и од одржавања оралне хигијене.

Увек се боја са постојећим трејевима може обновити стављањем избељивача на пар дана само.

Да ли постоје неке ситуације у којима се бељење не препоручује?

Као и за сваку интервенцију постоје ситуације када не би требало избељивати зубе и то
су:

  • Уколико пацијент има мање од 15 година;
  • Ако постоје фрактурирани зуби, каријесне лезије на зубима, или неадекватни испуни кроз чије пукотине би избељивач ушао и узроковао бол и осетљивост;
  • Лоша орална хигијена – присуство меких и чврстих наслага на зубима
  • Уколико постоји генерална осетљивост зуба на хладно, топло или кисело, па би се већ постојећа осетљивост повећала;
  • Алергија на винил;
  • Преосетљивост на хидроген;
  • Дисање на уста;
  • Метаболицки поремецаји.
Шта је то што би родитељи требало да знају?

Пре него што дате одобрење Вашем тинејџеру за овај вид стоматолошког третмана, требало би да разговарате са својим дететом о томе која очекивања има од избељивања зуба, да након третмана не би дошло до момента разочарања узрокованог превисоким очекивањима.”

Аутор: Др Дубравка Јовановић, ординација Дентал Вортекс