Екрани заглупљују. Деца су све мање активна, а физичка активност је неопходна да би се мозак покренуо и развијао. Усмерени тренинзи на које родитељи воде децу нису довољни и не могу да замене слободну игру, сваког дана, на отвореном. Слободна игра је та која буди машту, а боравак на отвореном веома је важан за развој сваког детета. То је једна страна медаље. И то већ и птице на гранама знају.
Али, дотакнимо се мало и друге стране исте медаље. Радно време родитеља више није од 7 до 3. Није ни до четири. Ма ретко кад је и до пет. Маме и тате задихани стижу у вртић, погнутих глава јер нису могли да изађу раније с посла. Баш у 5 до 5 им је шеф бацио предмет на сто, који је требало решити одмах.
Школска деца чекају код куће, вероватно с телефонима у рукама. Неки су мали да би изашли сами напоље. Неки немају другаре који желе напоље. У јулу и августу су врућине, није препоручљиво бити напољу. Зими је загађење велико, не изводите децу напоље.
Да, данас је родитељство дефинитивно велики изазов. И не можемо за све што се дешава кривити само родитеље. Али да се нешто мора предузети, то је сигурно.
„Мене заиста брине генерални пад IQ, тога смо сви свесни у непосредној настави.“ – каже наставница ликовне културе Снежана Гроздановић. „Појединци који извлаче ствар су мањина, изузеци. Међутим, мислим да су деца до поласка у школу изузетно интелигентна, а да мањина има ниже способности.“ – додаје она. Каже да се поласком у школу, све то преокрене.
Снежана предаје ликовно основцима, али је и један од оснивача и покретача Мини рестАРТ ликовног конкурса на ком учествују деца већ од четири године.
„Пратим десетак година децу од четири године како се развијају. Дефинитвно, школа убија радозналост и креативност. Бојите од линије до линије. У својој школској архиви имам радове ученика откад сам се запослила. Некада сам по једном одељењу могла добити 10-15 одличних остварења, а данас 1-3 рада. Често и ниједан.“ – објашњава Снежана.
Она каже да данашњим ђацима уме често да покаже та старија постигнућа претходних генерација, а да се они обавезно одушеве и питају ко је радио.
„Често не верују да су то била деца истог узраста. А онда следи изјава да нису луди толико да раде. Међутим, оцене мрднуле нису надоле, генерално. Напротив, и боље су од тих, некадашњих генерација. Мислим да је непримерено наводити постигнућа мањине као одлику нашег доброг образовно-васпитног система. Та деца углавном настављају школовање негде другде, а нама остаје управо већина и понеки изузетак који политички бива скрајнут од запослења.“ – закључује Снежана.
Подсећања ради, број вуковаца у Србији је на веома високом нивоу. Према неким подацима, чак сваки шести ђак у Београду је носилац ове дипломе која, полако, губи свој смисао. Делује да је образовни систем спуштањем критеријума деци послао јасну поруку – не морате се много трудити да бисте остварили успех у школи. Како ће се то одразити на данашње генерације, остаје да видимо.
А. Цвјетић
Zaista sam iznenađena da je objavljen ovakav članak. Da li je sprovedeno neko istraživanje ili je članak pisan na osnovu širokog i dubokog iskustva pomenute nastavnice?!
„Generalni pad IQ“…reči nemam…šta ova naša današnja deca neće doživeti…
Nazovimo to padom IQ, padom koncentracije i pažnje, nezainteresovsnošću ili kako god, rezultat je isti. Stoga autor članka nije promašio temu, jer joj očigledno treba dati veći značaj, da bi se našao odgovor.
ZAŠTO JE TO TAKO, ŠTA JE UZROK, pitanje je sad’.
Naime, problem je narastajući i u školi i u porodici, u društvu generalno. Odgovor, zašto je to tako, društvo ne nalazi. Loptica krivice, prebacuje se čas na jednu, čas na drugu stranu, shodno tome, koliko je i koga, okrutna javnost osudila. I ni jedno rešenje nije rešilo problem. Zašto, baš zato što su zskonske regule napravile pometnju i u školi i u porodici. Nije li zakonom zabranjena kazna, a u isto vreme, kaznom rešavamo problem i to iznoseći ga na javni sud, što je ravno razapinjanju, pa bio odrastao ili dete, zločin je i jedno i drugo. Ne kažem, mere sankcije da, ali ?
Nije li zakonom dato pravo detetu da prijavi roditelja, čak i za verbalnu prinudu. I deca to dobrano prepoznaju, nije li zakonom usvojena nagrada kao vaspitni model, pa deca od malih nogu uče i rade iz interesa, а otkako je sveta i veka, gde je interes, tu ljubavi nema.
O ekranu da i ne govorim, roditelj stihijno podleže uticaju svega što ga okružuje, ekran je tu kao vaspitač, a do treće godine, dete ne sme ni da se nađe u njegovoj blizini. Mozak mora da se utemelji u realnom svetu, vibracija ekrana razara ga i ne dozvoljava da se sinapse povežu( naučno dokazano). Od treće pa nadalje, sve mora biti pod kontrolom, a nije.
Nadalje, dete se oslobađa rada i reda i kući pod izgovorom da je njegov zadatak da uči i ništa više, a to znači da ga suptilno razvezujemo od života, da mu uskraćujemo pravo na to, a samo kroz rad stiče svesnost i odgovornost, spremnost na samorealizaciju.
Nakon četiri emocionalna oštećenja, u nemoći posežemo za petim, pukim verbalizmom, koji bi podrazumevao human ljudski razgovor, da nije bilo prethodnih grešaka u vaspitnom smislu. Ovako, detetu prigovaramo za ono čemu smo sami doprineli. U duši svojoj, dete zna da nije krivo, pa mu u verbalnim pikušajima lepom rečju, upravo naslojavamo krivicu i teramo ga u tugu. A na emociji tuge, mentalno je utemeljena volja. Kada vidimo smoždeno i bezvoljno dete i kada nam kaže onako tužno, smaraš me, znaćemo dokle smo stigli.
Prema tome, možemo se pokidati lečeći posledice, kažnjavajući do bola, rezultata neće biti, naprotiv, svako kažnjavanje, proizvešće novi problem.
A sve skupa, rešivo je na vrlo jednostavan način. Izvorno vaspitanje očuvaće emocije i ostaviti celo dete- biće. Roditelju olakšati vaspitanje i sam život. Kada porodica bude zdrava, biće i škola, celo društvo.
Dakle, separatna rešenja ne piju vodu, jer je čovek harmonizovano biće sa svih pet emicionalnih i mentalnih nivoa. Jedan oštećen i eto ti problema, a gde je pet. Kao na krstu. A kada dete osudimo, osudili smo Božije davanje i sebe.
Prema tome, moramo raditi na sopstvenom spasenju, sve dok se drzava ne seti, da nam je zapadni model bio na veliku štetu i da smo sledeći njihove zakonike, zaradili velike probleme.