Док шета врачарским улицама, професор др Стојан Раденовић решава математичке проблеме. Пре две године отишао је у пензију са места професора математике на београдском Машинском факултету, али и даље сваког дана, и по осам или десет сати, ради математику. Захваљујући својим резултатима, радовима објављеним у престижним часописима и томе што га цитирају колеге из целог света, име професора Раденовића нашло се на листи „Најутицајнијих научних умова на свету у 2015. години“.
Ову публикацију сваке године, на основу броја радова у угледним часописима и броја цитата, објављује компанија „Томсон-Ројтерс“, која је задужена и за формирање такозване SCI листе научних часописа, тј. која рангира најбоље научне часописе из целог света. У групи најутицајнијих умова нашло се 3.000 истраживача из укупно 30 области – у свакој по стотину. Професор Раденовић је око 70. места међу 100 математичара и једини међу 3.000 људи из свих области поред чијег имена стоји Србија.
Скроман, дочекује нас у сутерену зграде, у просторији у којој од јутра до мрака решава математичке проблеме. Покушава да нас убеди да то није никакав велики успех и коментарише како има много сјајних младих математичара. Одмах напомиње да на списку 3.000 најугледнијих истраживача постоји још један Србин и исто математичар – професор Стево Стевић, али је он рангиран као представник Универзитета краља Абдулазиса у Саудијској Арабији. За свог колегу Стевића тврди да је у последњих осам година један од најчувенијих и најцитиранијих математичара на планети.
– У пензији сам, али и даље се бавим математиком сваког дана. Она ме чиним бољим човеком – започиње Раденовић своју причу. – Трудим се да се поправим. А од математике тражим одговор зашто је човечанство овакво какво је. Математичка правилност показује, нажалост, да нема опстанка човечанства без сталних конфликата. Конфликт је један од основних постулата опстанка. Нажалост, већина тих конфликата кроз историју је била крвава, али тако мора да буде. Не може човечанство да се поправи, јер би онда пропало. Само мањина појединаца може да буде боља.
Али конфликт је и када човек покушава да превазиђе самог себе, напомиње наш саговорник. Каже, када решава математички задатак, у конфликту је са самим собом. Мучи се. А када Новак Ђоковић игра са Федерером, он има три конфликта – да победи себе, њега и публику која му није наклоњена.
ТАКМИЧЕЊА ТРОШЕ ДЕЦУ
– Ђаци Математичке гимназије су сјајна деца, добра и паметна, али их толико вежбање и такмичења промене. Задаци које раде су претешки, многе не би решили озбиљни, зрели математичари – сматра професор Раденовић. – Али они раде искључиво по шаблону. Превише се троше на њих и то им одузима свежину. Млади математичари са медаљама имају слабије резултате у науци, јер их кљукају шаблонима. То што раде је лепо и тешко, али им се мозак умори. Немају ентузијазма за истраживања. |
Наш саговорник каже да је и у истраживањима стално присутна велика борба, и то на неколико поља. Прво, напомиње, нема више научника, већ само истраживача. Научници су, каже, поставили темеље и то су светски чувена имена из минулих векова, а сви који се данас, у тимовима, баве неким малим, појединачним проблемима, само су истраживачи. Ни математика, вели, није наука, она је апсолутна. Науке су физика и хемија, где нешто докажете, па касније можете да побијете, где у једном тренутку превазиђете доказане истине. У математици тога нема.
– У истраживањима је посебно тешко младима да се пробију, јер је и ту све комерцијализовано и постало је бизнис – објашњава Раденовић. – Да би докторирали, морају да имају рад на СЦИ листи. Да би га ту објавили, мора неко да запази њихов рад међу хиљадама радова које добијају из целог света, и још морају да плате и до хиљаду долара. Многи научни часописи отварају се из чистог бизниса. Има их на хиљаде, а само из математике чак око 200 који су угледни.
Као да то није ништа, наш саговорник каже да је објављивао радове у око 40 светских часописа. Штампано му је приближно 250 радова, а колеге су његова дела цитирале око 3.300 пута. Област којом се бави је нелинеарна анализа.
– То су само бројке. Да би вас сматрали успешним, морате у свему томе да у учествујете, да објављујете. Познајем и неке математичке громаде, које немају никакве радове. Предају у школи – коментарише овај необични професор, који је и сам прво предавао у школи.
До 1980. године је био наставник у 14. гимназији, да би потом докторирао и наредне две деценије био предавач на Природно-математичком факултету Универзитета у Крагујевцу. Од 2000. године радио је на Машинском факултету Универзитета у Београду, где је дочекао и пензију.
– Волим рад са студентима. Већа ми је радост да поправим једно дете, него сва признања и новац – искрен је наш саговорник. – Као што ја никада нисам поштовао ауторитете, већ сам их проверавао, тако сам учио и своје студенте. Нисам од оних што се пред студентима представљају као велики ауторитети. Напротив, мислим да они треба да руше концепт предавања и да га својим питањима оживе.
Посао на факултету је учитељски, каже, и његова суштина је да професор поправља студенте са којима ради. У том процесу, додаје, често поправе и они њега.
– Нема веће радости од тога кад они мени пронађу грешку, када се створи интеракција на часу. То и њих и мене чини бољим људима – закључује Раденовић.
Извор: novosti.rs
Svaka Vam čast profesore na tolikoj energiji za matematiku. Ja sam građevinac, živim u Beogradu, imam 50 godina i bavim se skoro svaki dan sa matematikom. Imam i Vašu zbirku iz linearne algebre. Dobra je. Ponekad je koristim. Nisam do sada objavio ni jedan rad. U Matematičkom vesniku kažu da ih ne interesuje tema kojom se bavim. Kada odem u inostranstvo onda država gleda kako da me vrati nazad. Eto kakvi su ljudi.
Ukoliko odete na sajt gde se nalaze spiskovi „Highly Cited Researchers“ na kome je Radenovic vidi se da pored imena pomenutog Steve Stevica takodje stoji i „Serbian Acad Sci, Serbia“, tako da Radenovic nije jedini pored cijeg imena stoji „Serbija“, sto je velika greska clanka. List Politika je vec nekoliko puta pisao o Stevi Stevicu i naucna zajednica u Srbiji zna da je on najuticajniji naucnik u Srbiji i najuticajniji matematicar na svetu. Malo je cudno da se pise o Radenovicu koji je na zacelju ove liste kad imamo nekog ko je prvi na njoj.
Свака част многим нашим научницима и истраживачима, пре свега математичарима, који су објавили много чланака (теоријских) у највиђенијим научним часописима и били много пута цитирани, а у нашим медијима навелико хваљени и уздизани. Ценим тај њихов велики интелектуални труд. Међутим, не видим да од свега тога Србија има неку конкретну корист (уз часне изузетке), пре свега на унапређивању нашег образовања и привреде. На другој страни имамо доста интелектуалаца од којих је Србија имала и сада има велике конкретне користи, јер су дали велики допринос унапређивању образовања младих (у првом реду, математичког) или у неким другим активностима (на пример, у домену унапређивања домаће привреде), али их нико не промовише и ретко су, чак никако, присутни у нашим медијима. Е, сад, други је проблем што многи наши умови, у које је држава подоста уложила, напуштају своју земљу и одлазе у друге земље да дају свој допринос напретку тих земаља. Изгледа да наша земља о томе одавно нема праву политику, чак ту појаву и подстиче. Но, вааљда ће бити боље, бар нам тако обећавају они од којих то може да зависи. Будимо оптимисти!
Боги
Postovani Saki,
Hvala na iskrenom komentaru. Mozda su u pravu u . Vesniku. Verovatno ste im nudili nesto ali nije bilo zvanicno. Ako ste zaista nainteresovani da publikujete, javite mi se (jer ste relativno mladi) da Vas uputim u proceduru publikovanja. Mozda se desi da i zajedno objavimo seriju radova iz neke matematicke discipline.
Srdacan pozdrav
Stojan Radenovic
Svako prica sta mu odgovara a ne sta je apsolutna istina, tako da to sto je Stojan Radenovic ispustio nesto da kaze novinaru da bi sebe vise uzdigao iznad drugih, nije nista novo. Kolega sa matematickog fakulteta sa kojim sam studirao mi je svojevremeno rekao da postoji ozbiljniji problem sa ovim clankom. Naime, Radenovic nije rekao novinaru da radi na visokoskolskoj ustanovi u Vijetnamu, a ekspresno posle ovog clanka je odlikovan u Srbiji, tako da niko nije stigao na vreme da ukaze na ovo. Takodje je za cudjenje da se dobije orden za 70. mesto. Inace nasi najbolji matematicari smatraju studiranje fiksnih tacaka, sto Radenovic radi, za jednu od najjednostavnijih oblasti.
Od 01.10.2013 sam u penziji. Tesko da bi me i primili da radim u Vijetnamu. Tacno je da sam potpisao na nekoliko svojih radova jedan njihov univerzitet.Ali i univerzitet u Novom Pazaru. Moja je privatna stvar koju cu afiliaciju stavljati na svojim radovima bar kao penzioner.
Niti sam ocekivao niti trazio bilo koje priznanje. Kompetentni za to su odlucili. Koja bih te bila povika da sam odlikovanje odbio. Cinjenica je da sam jedini iz Srbije sa afiliacijom beogradskog univerziteta medju 100 visoko citiranih. Pomenuti drugi naucnik nema afiliaciju BU a izjasnio sam se novinaru sta o njemu mislim. Zao mi je sto uvazeni Dragan nije upoznat sa ostalim mojim naucnim aktivnostima. Publoikovao sam radove iz funkcionalne analize, nestandardne analize, koncentracije polinoma u nizem stepenu, subaditivnih funkcija. Oblast za koju kaze da je laka predstavlja najatraktivniji i najvazniji deo matematike. Njome su se bavili najpoznatiji matematicari sveta. Itd,…treba imati i hrabrosti i navesti puno ime i prezime kada nejkoga kritikujete. Inace svestan sam da moja visoka citiranost ne znaci mnogo niti ja umisljam da sam bolji od mnogih nasih matematicara. Naprotiv. Jedino od vecine nasih mogu mnogo vise da radim zbog ljubavi prema matematici, sto potvrdjuje broj mojih objavljenih radova u preko 100 stranih publikacija. Pa cak ako je oblast i laka!
Bože mi oprosti, većina takmičenja je namešteno, ili nastavnici i deca imaju testove unapred. U tehničkom, pre takmičenja rade dogovori, po principu, ja tebi, ti meni. Neke kolege otvore koverete sa testovima dan dva pre.