Деца којима родитељи свакодневно држе лекцију да је школа важнија од свега, углавном не успевају да овладају социјалним вештинама и заостају за вршњацима у емоционалној интелигенцији.
То је показало истраживање немачких педагога, који су желели да открију шта се дешава са малишанима које су научени да је успех у школи испред сваког другог.
– Фокус на оценама и савладавању градива је позитиван, али не сме да буде ствар о којој маме и тате најчешће причају са децом – каже др Роберт Клаус.
– Амбициозни родитељи заборављају да школа није место у којем се само уче математичке и историјске законитости, него и животне. Пожељно је да сваког дана, осим о петицама и такмичењима, са децом разговарају на тему другарства, симпатија, односа према наставницима, оброцима које једу на одмору, моди, музици, филму…
Студија је показала да изостанак родитељске бриге и интересовања о другим аспектима школовања, од деце прави добре ђаке, али лоше пријатеље и партнере, који у свакодневним стварима не знају да се снађу.
Извор: Новости
Напишите одговор