„Паметни“ телефони ометају развој фине моторике
То што малишани вешто „скролују“ по својим или телефонима својих родитеља може да буде опасно
Деца у првом разреду добију оловку у руке, али све више њих није у стању правилно ни да је држи, јер им недостају фине моторичке вештине – упозорава др Сели Пејн, терапеут из Лондона. Стручњак тврди да то што малишани вешто „скролују“ по својим или телефонима својих родитеља може да буде опасно, јер утиче на губитак вештина неопходних за писање.
– Да бисте били у стању да узмете оловку, чврсто је држите и правилно користите, потребна вам је добра контрола финих мишића шаке, а деци данас више не пружамо прилику да те вештине развијају – каже др Сели. – Родитељима је лакше да им дају таблет, него да им посвете време и раде са њима оно што ће подстаћи развој фине моторике, као што је слагање коцки, сечење папира маказама, лепљење, бојење и сл.
Извор: Новости
Nema svrhe govoriti na ovu temu u pomodarskom okruženju zvanom Srbija, gde je trend imati, kako reče ona reklama, „najpametniji“.
Ovde se zagovara to da učenicima neće trebati ni sveske ni olovke, ni šestar ni ostali pribor … I dok se u tim SAD, na primer, bije bitka kako bi studente odvikli od stalnog nosanja laptopa i tableta na predavanja i vratili ih vođenju beleški, kod nas „umovi“ smatraju da učenici prvog osnovne ne treba da uče da pišu pisanim slovima „jer je to prevaziđeno – šta će im ta pisana slova kad imaju tastaturu pa će ukucati“. Nešto slično se dešava i po pitanju školskog dnevnika. Neverovatno je koliko je pohlepa za novcem nagrizla određene društvene slojeve ovde pa ne vide dalje od sopstvenog nosa i tako zaslepljeni srljaju li srljaju, i to dobar deo njih i ubeđen, što je najgore, da rade nešto „epohalno“.
Do promena u obrazovnom sistemu, obrazovanju i učenju treba dolaziti sa dovoljno svesti o onome šta te promene zaista znače, donose i izazivaju, reče jednom jedan pametan čovek ali ovde kod nas odavno važi ona Andrićeva o pametnim, b…..ma i f…..ma