Sve je više mladih roditelja koji plaćaju skupe preglede kako bi dobili fotografije ili snimke svojih beba koje deluju realnije nego na 2D ultrazvuku koji je dostupan u većini lekarskih ordinacija. I sve ovo uprkos preporukama FDA koja je upozorila roditelje da izbegavaju ovu vrstu pregleda.
Znam da ste uzbuđeni pri samoj pomisli da vidite kako vaša beba izgleda. Ali važno je da znate da ultrazvuk ne služi vašoj zabavi. To je veoma važan medicinski test i želim da malo više govorimo o tome u kojim situacijama i zbog čega ga doktori koriste. Podeliću sa vama i svoju zabrinutost zbog sve češće upotrebe 3D i 4D ultrazvuka u nemedicinske svrhe.
Ovim rečima svoju priču za sajt utswmed.org počinje doktorka Robyn Horsager-Boehrer.
2D, 3D, i 4D ultrazvuk: U čemu je razlika?
Svaki ultrazvuk koristi zvučne talase da kreira sliku vaše bebe u materici.
Običan 2D ultrazvuk kreira sliku bebe kroz prikaz poprečnog preseka.
U 3D ultrazvučnom prikazu je veliki broj 2D slika uzet iz različitih uglova i sklopljen u jednu trodimenzionalnu sliku. To onda izgleda kao prikaz koji inače vidite na nekoj fotografiji.
4D je poput 3D prikaza, uz to što prikazuje i pokret, pa možete videti svoju bebu kako se pomera, šutira i čak otvara i zatvara oči.
Pa, zašto onda ne bismo koristili 3D pri svakom pregledu, kad već imamo tu mogućnost? Jednostavno – zato što je 2D često efikasniji. Obično nam nije potreban 3D da bismo ustanovili kako se beba razvija. Dok vam 3D može dati lepu sliku spoljašnjosti vaše bebe, 2D ultrazvuk je zapravo standard koji je razvijen od stručnjaka upravo da bi se uočile abnormalnosti u razvoju i rastu vaše bebe.
Ipak, da ne bi bilo zabune, 3D i 4D ultrazvuk može biti važan alat za prikaz pojedinih razvojnih problema koje je teško uočiti putem 2D prikaza, kao što je rascep usne. Takođe su ove vrste ultrazvuka značajne za doktore kada žele da objasne pojedine abnormalnosti roditeljima. Jer, iako doktori to mogu prepoznati i na 2D prikazu, roditelji uglavnom bolje razumeju kad vide 3D sliku.
Da li je ultrazvuk bezbedan za bebu?
Ultrazvučni talasi izlažu bebu energiji u formi toplote. U nekim izuzetnim okolnostima, toplota može dovesti do određenih problema i nedostataka kod deteta. Zato se doktori, prilikom UZ pregleda, trude da budu veoma pažljivi u korišćenju ultrazvučnih aparata i da koriste što je manje moguće energije i ograniče vreme potrebno za pregled pa na taj način bebu koja se razvija izlože što je moguće manjoj količini energije.
U svom upozorenju protiv komercijalne upotrebe ultrazvuka Američki institut za ultrazvučnu medicinu kaže: „Iako ne postoje potvrđeni biološki efekti na pacijente koji su rezultat izlaganja dijagnostičkoj metodi ultrazvuka, mogućnost ipak postoji da će takvi efekti biti identifikovani u budućnosti. Stoga bi ultrazvuk trebalo koristiti veoma obazrivo kako bi se obezbedila medicinska dobrobit za pacijenta.“
Zaključak: Kada se ultrazvučni pregled sprovodi sa ciljem da se vodi i prati trudnoća i prikupe informacije o razvoju fetusa, nemam nikakvu sumnju da će sve biti u redu, kaže doktorka Robyn Horsager-Boehrer.
Zabrinutost zbog bezbednosti ultrazvuka
Četrdeset nedelja je mnogim roditeljima dug period i ne mogu toliko da čekaju da bi videli svoju bebu prvi put, pa im onda 3D i 4D ultrazvuk deluje kao savršena prilika da malo „virnu“ i pre nego što se dete rodi. Više puta sam nakon sprovođenja ovih vrsta ultrazvučnih pregleda čula roditelje koji kažu „ima tvoj nos“ ili „izgleda isto kao njen brat kad se rodio“.
Ali kad po strani ostavimo medicinske razloge za sprovođenje 3D ili 4D ultrazvuka, postoji nekoliko stvari koje me brinu.
Bezbednost
To sam već pomenula. Brine me to da li je osoba koja sprovodi ultrazvučni pregled prošla obuku za tu vrstu ultrazvuka i da li će dovoljno paziti da koristi minimalno potreban nivo energije i da li je vreme tokom kojeg je beba bila izložena ultrazvuku svedeno na neophodni minimum.
Zato apelujem na vas kao roditelje da sledite preporuke FDA i ne insistirate na onim pregledima za koje nema medicinskog osnova. Biće dovoljno prilike za fotografisanje jednom kada vaše čedo stigne na svet!
Napišite odgovor