Најбољи начин да ове, али и сваке друге сезоне (крпељи су, иначе, најактивнији у мају и јуну) заштитите децу и себе од крпеља је облачење. Деца треба да носе дуге тренерке или хеланке, увучене у чарапе, а делове тела који су изложени (попут врата и руку) можете намазати препаратом за заштиту од инсеката који садржи 10% до 30% супстанце под називом diethyltoluamide (DEET).
Не можемо вам рећи да избегавате површине на којима дете може доћи у додир са крпељима јер бисмо вам онда рекли да избегавате сваки паркић, шуму, ливаду, дрво. Али, ако сте предузели мере заштите у смислу одевања и заштите одговарајућим средством, остаје вам да по доласку кући одмах дете истуширате и добро проверите цело тело, а нарочито:
- предео врата и главе (ту се задржавају они крпељи који са дрвета дођу до детета)
- око ушију и у ушима
- пупак
- предео иза колена и унутрашњи део лакта
Шта ако се крпељ закачи
Ако приметите крпеља на детету прва ствар коју треба да урадите је – да не паничите. Имајте на уму да већина страних и домаћих стручњака тврди да, чак и ако крпељ носи бактерију која изазива Лајмску болест, неће се десити ништа уколико га приметите и одстраните у прва 24 часа од момента када се закачио. (Ако приметите да је крпељ натечен, то вероватно значи да је ту већ неко време.) Ипак, ако правилно извадимо крпеља у првих 24 часа, иако је био заражен неће се развити болест. Самом том чињеницом дајемо велики значај правилном вађењу крпеља. Важно је да знате и да се неће код сваке инфициране особе развити болест.
Никако и ни случајно не користите алкохол или слична средства и не испирајте њима крпеља јер се може десити да он поврати у крвоток и да се тиме повећа шанса заразе. Наши лекари кажу да је најбоље што можете да урадите да одведете дете код лекара и да му тамо изваде крпеља. Међутим, како су крпељи ове године врло активни, велика је шанса да ће и домови здравља бити пуни. Зато није лоше да знате како се крпељ правилно вади, да можете то урадити и сами, ако будете морали.
Узмите најтању пинцету коју имате и ухватите крпеља са стране (као на слици) што ближе глави. Никако не уврћите крпеља већ покушајте да га извучете благим покретима лево-десно. Након вађења, место убода дезинфикујте.
Неправилним вађењем притискамо тело крпеља, а у цревима и желуцу налазе се узрочници и ми их стискањем директно убацујемо на место убода. Таквом неправилном манипулацијом можемо инфицирати организам иако је крпељ на њему био и 5 минута.
Ако се деси да глава остане, обавезно се јавите лекару.
Крпеља, био он жив или не, можете однети на анализу у:
- ВМА епидемиолошка служба, 5. спрат, тел: 011 266 11 22
- Завод за биоциде и медицинску екологију, Требевићка 16, тел: 011 305 40 44
- Приватне лабораторије
Међутим, обично је потребно неколико дана да резултати стигну, а до тада треба да пратите симптоме.
Који су симптоми Лајмске болести
Симптоми Лајмске болести могу се јавити између трећег и тридесетог дана од дана убода, а један од карактеристичних симптома који има и до 80% пацијената је необично, кружно црвенило око места убода, које личи помало на велико око. Од осталих симптома јављају се:
- симптоми слични грипу (грозница, температура, повраћање)
- умор
- болови у мишићима
А шта је Лајмска болест
Лајмску болест изазива бактерија из групе спирохета, Borrelia Burgdorferi, а преноси је одређена врста крпеља. Обољење је системско, значи, напада цео организам, посебно кожу, нервни систем, зглобове и срце. Ово је релативно касно откривено обољење, код нас тек 1987. године на подручју Београда.
Још једна важна ствар – чак и ако је крпељ заражен и ако је пренео бактерију домаћину, не значи да ће се развити и болест. Имуни систем има свој одговор који је врло често довољно јак да се избори, а антибиотике никако немојте давати превентивно, без консултације са лекаром.
Приредила: А. Цвјетић
Bilo bi dobro kada biste se, pre kopiranja teksta sa raznih drugih sajtova, upoznali detaljnije sa onim što u tekstu piše. Diethyltoluamide ili DEET je supstanca koja je u sve većem broju zemalja zabranjena jer je dokazano štetna po centralni nervni sistem. Razlog zašto se i dalje koristi je ogroman pritisak hemijske industrije putem pravnih tužbi.