Vi možda ne spadate među te roditelje, ali je mnogo onih koji deci dopuštaju da sama određuju vreme odlaska na spavanje, da u krevet nose telefon ili se uspavljuju crtanim filmovima, te ostaju budna i posle 10 sati uveče. To, gotovo uvek, nosi određene posledice koje je tim roditeljima vrlo teško da povežu sa nedostatkom sna. Jer, ko bi rekao da je dete u 3 popodne razdražljivo ili ne može da se koncentriše na zadatak samo zato što se prethodne noći nije naspavalo?
Britanski naučnici proučavali su navike spavanja kod 10.000 dece uzrasta od 3 do 7 godina i otkrili da je nepravilan san jedan od uzroka problema u ponašanju dece.
Studija je objavljena 2013. godine u časopisu Pediatrics. U tom procesu je oko 20% roditelja reklo da njihova trogodišnja deca nemaju jasan režim spavanja.
A ta deca su pokazala lošije rezultate kada je u pitanju raspoloženje, razdražljivost i sukobi.
O tome su razgovarali ne samo roditelji, već i nastavnici koji su ponašanje dece bez redovnog spavanja ocenili kao problematičnije.
Prema Ivon Keli, koja je i vodila istraživanje, odlazak dece na spavanje u 10 sati uveče dovodi do neke „društvene nestabilnosti“, čak i ako ta deca spavaju duže ujutru.
Srećom, ove negativne posledice ponašanja su reverzibilne. Kada su deca u studiji prešla iz nepravilnog sna u redovan san, njihovo ponašanje se značajno poboljšalo.
„To pokazuje da nikada nije kasno da se deci pomogne da se vrate na pozitivan put, a male promene mogu mnogo uticati na njihov uspeh“, kaže Ivon Keli.
U 2017. godini, naučnici su otkrili da nepravilan raspored spavanja ne utiče samo na ponašanje, već takođe može da dovede decu u opasnost od gojaznosti, što opet za posledicu može imati nisko samopoštovanje, kao i slabije rezultate u školi.
S druge strane, redovan raspored spavanja ima pozitivan uticaj na razvoj, zdravlje i ponašanje deteta.
Dakle, ovo su problema koje će imati dete koje nema jasan raspored spavanja:
- Mučnina, razdražljivost i suze.
- Sporiji razvoj mozga
- Slabija pažnja i umor.
- Slabije zdravlje i prekomerna težina.
Stoga se ne prepuštajte iskušenju da detetu dozvolite da u krevet odlazi onda kada samo odluči. Vaš zadatak je da uspostavite razuman raspored spavanja i pazite da se toga držite. To je najbolji način da se dugoročno brine o svom zdravlju i psihi.
Da li vaša deca imaju režim spavanja?
Da , dva decaka 7 i 3,5 godine i uspeli smo dosledno da izguramo sve izazove i prioritet nam je uvek bio i sada je redovan san(sa muzikom ili knjigom )i redovni obroci u skladu sa uzrastom . Sad obojica imaju dnevnu dremku od 2,5 sata i idu u krevet do 20:30-21:00
Sa odstupanjima ponekad ako je neki rodjendan ili odlazak negde . Dobra organizacija i prioritet sa velikim benefitom i sve je moguce 🍀❤️