Сатови ће се овог викенда померити за један сат унапред. Тачније, 31. марта, у недељу у 2.00 ујутру. То би требало да буде добра ствар. Дани ће бити дужи, што значи и више времена за игру. Заправо, летње рачунање времена има много својих присталица које навијају за то да се на зимско више уопште и не враћамо.
Ипак, за децу, свака таква промена изазива озбиљне поремећаје у циклусима спавања.
А зашто се сатови уопште померају?
Сатови се померају два пута годишње, како бисмо у што већем делу будног дана имали дневну светлост, пре свега на северној хемисфери, током лета.
Зими, када се пре померања сата ујутру пробудите, буде прилично мрачно, а кад се сатови помере, опет ће већина нас устајати заједно са сунцем.
Због чега су деца тако осетљива на померање сата?
Дејв Гибсон, експерт за спавање, казао је да је промена сата за многе од нас помало стресна јер је наш циркадијални ритам „подешен“ према нама, тако да се будимо и лежемо сваке вечери отприлике у исто време.
“Бебе и мала деца која стално теже некој рутини и конзистентности много су осетљивија на промене које се десе у распореду спавања. И тај један сат може направити поремећај у ритму спавања, много више него код одраслих.“
На деца која пролазе кроз развојне прекретнице ове промене највише утичу
Бебе и мала деца која још успостављају рутине спавања највише ће осетити ту промену.
Такође, они чији је сан већ поремећен и који нередовно спавају, теже подносе промену сата. Без обзира да ли је разлог недостатак рутине, избијање зубића, сепарациони страх или нешто треће.
Знаци да се дете бори са проблемима у спавању
Експерт за спавање саветује родитељима да обрате пажњу на:
- Пружање отпора одласку у кревет,
- То да детету треба дуже време да се умири и заспи,
- Немирно спавање током ноћи,
- Промене у периодима буђења.
“Прилагођавање на нову сатницу може трајати од неколико дана до неколико недеља” тврди Гибсон.
А како да олакшамо деци?
Па, можемо урадити неколико ствари.
Постепено прилагођавање времена одласка у кревет
Ок, за ово смо сада можда већ закаснили, али да знамо за следећи пут. Код беба, недељу дана раније се може кренути са постепеним померањем одласка у кревет, за по десетак минута. Код мало веће деце, може бити и свега неколико дана раније, по 15 минута.
Померање времена оброка
За исто време би требало померити и време оброка, као што сте померили време спавања. Почните од данас. Помоћи ћете им да лакше синхронизују време, јер је њихов организам навикао на одлазак у кревет неко одређено време након вечере.
Што више дневне светлости
Кључно може бити управо да им обезбедите довољно времена на дневном светлу током дана. На тај начин се регулише циркадијални ритам, јер дневно светло шаље јасну поруку нашем телу, а то је да време будности још треба да траје.
А с друге стране, пригушивање светлости увече шаље другачију поруку – да је нашем телу потребан одмор.
Nekad se živelo po zimskom računanju vremena,onda je stigla pohlepa pa sa njom i pomeranje časovnika i svi izgovori zašto je to „dobro“.O posledicama po zdravlje niko ne razmišlja.Revoltirana razmišljanjem ovih što bi da im ostane takozvano letnje računanje vremena,nadam se da će ustajati i zimi po mrklom mraku i hladnoći sat vremena ranije.Mislim da ovo cimkanje sata odgovara samo onima što rade od 9-17h.