Satovi će se ovog vikenda pomeriti za jedan sat unapred. Tačnije, 31. marta, u nedelju u 2.00 ujutru. To bi trebalo da bude dobra stvar. Dani će biti duži, što znači i više vremena za igru. Zapravo, letnje računanje vremena ima mnogo svojih pristalica koje navijaju za to da se na zimsko više uopšte i ne vraćamo.
Ipak, za decu, svaka takva promena izaziva ozbiljne poremećaje u ciklusima spavanja.
A zašto se satovi uopšte pomeraju?
Satovi se pomeraju dva puta godišnje, kako bismo u što većem delu budnog dana imali dnevnu svetlost, pre svega na severnoj hemisferi, tokom leta.
Zimi, kada se pre pomeranja sata ujutru probudite, bude prilično mračno, a kad se satovi pomere, opet će većina nas ustajati zajedno sa suncem.
Zbog čega su deca tako osetljiva na pomeranje sata?
Dejv Gibson, ekspert za spavanje, kazao je da je promena sata za mnoge od nas pomalo stresna jer je naš cirkadijalni ritam „podešen“ prema nama, tako da se budimo i ležemo svake večeri otprilike u isto vreme.
“Bebe i mala deca koja stalno teže nekoj rutini i konzistentnosti mnogo su osetljivija na promene koje se dese u rasporedu spavanja. I taj jedan sat može napraviti poremećaj u ritmu spavanja, mnogo više nego kod odraslih.“
Na deca koja prolaze kroz razvojne prekretnice ove promene najviše utiču
Bebe i mala deca koja još uspostavljaju rutine spavanja najviše će osetiti tu promenu.
Takođe, oni čiji je san već poremećen i koji neredovno spavaju, teže podnose promenu sata. Bez obzira da li je razlog nedostatak rutine, izbijanje zubića, separacioni strah ili nešto treće.
Znaci da se dete bori sa problemima u spavanju
Ekspert za spavanje savetuje roditeljima da obrate pažnju na:
- Pružanje otpora odlasku u krevet,
- To da detetu treba duže vreme da se umiri i zaspi,
- Nemirno spavanje tokom noći,
- Promene u periodima buđenja.
“Prilagođavanje na novu satnicu može trajati od nekoliko dana do nekoliko nedelja” tvrdi Gibson.
A kako da olakšamo deci?
Pa, možemo uraditi nekoliko stvari.
Postepeno prilagođavanje vremena odlaska u krevet
Ok, za ovo smo sada možda već zakasnili, ali da znamo za sledeći put. Kod beba, nedelju dana ranije se može krenuti sa postepenim pomeranjem odlaska u krevet, za po desetak minuta. Kod malo veće dece, može biti i svega nekoliko dana ranije, po 15 minuta.
Pomeranje vremena obroka
Za isto vreme bi trebalo pomeriti i vreme obroka, kao što ste pomerili vreme spavanja. Počnite od danas. Pomoći ćete im da lakše sinhronizuju vreme, jer je njihov organizam navikao na odlazak u krevet neko određeno vreme nakon večere.
Što više dnevne svetlosti
Ključno može biti upravo da im obezbedite dovoljno vremena na dnevnom svetlu tokom dana. Na taj način se reguliše cirkadijalni ritam, jer dnevno svetlo šalje jasnu poruku našem telu, a to je da vreme budnosti još treba da traje.
A s druge strane, prigušivanje svetlosti uveče šalje drugačiju poruku – da je našem telu potreban odmor.
Nekad se živelo po zimskom računanju vremena,onda je stigla pohlepa pa sa njom i pomeranje časovnika i svi izgovori zašto je to „dobro“.O posledicama po zdravlje niko ne razmišlja.Revoltirana razmišljanjem ovih što bi da im ostane takozvano letnje računanje vremena,nadam se da će ustajati i zimi po mrklom mraku i hladnoći sat vremena ranije.Mislim da ovo cimkanje sata odgovara samo onima što rade od 9-17h.