Kako popraviti stanje u obrazovanju? PET predloga Društva matematičara Srbije

Na nedostatak nastavnika matematike, fizike, hemije, biologije, ali i latinskog jezika i psihologije, dekani fakulteta upozoravaju još od 2015. godine.

Foto: Canva

Prošle nedelje sastali su se dekani sedam fakulteta, koji imaju smerove za školovanje nastavnika, i razgovarali o nedostatku nastavničkog kadra. Član Nacionalnog prosvetnog saveta Miroslav Marić kaže za RTS da predlozi zvuče dosta razrađeno i da će ih Savet razmatrati narednog četvrtka.

Senatu Beogradskog univerziteta poslali su nacrt platforme sa pet tačaka.

Prva tačka je, navode, da očekuju da država uradi ozbiljnu analizu nedostatka nastavnika po predmetima i po regionima, i da je jedno od mogućih rešenja da se formiraju regionalne stipendije, kako bi se na taj način studenti koji završe nastavni smer vratili u svoju sredinu.

Svakako, ističu, mora da se poveća i plata.

“Sva rešenja zasnivaju se na ideji da se podigne društveni, ali i materijalni status nastavnika”

Miroslav Marić, član Nacionalnog prosvetnog saveta rekao je u Beogradskoj hronici da predlozi dekana zvuče dosta razrađeno, ali da nije imao priliku da kao član Saveta dobije konkretan predlog, jer nije stigao do njih.

“Kada dođe do nas, mi ćemo ga razmatrati”, dodaje Marić.

Društvo matematičara, čije je on član, ima pet predloga.

Prva stvar kojom se treba hitno pozabaviti, kaže Marić, jeste dugoročno unapređenje materijalnog položaja nastavnika, vezivanje primanja za republički prosek i množenje nekim koeficijentom.

Druga ideja odnosi se na deficitarne profesije i DMS predlaže da se za njih obezbedi neki dodatak ili druge pogodnosti poput rešavanja stambenog pitanja što bi moglo da inspiriše studente da se zaposle i budu nastavnici.

Treći predlog je da se stipendiraju studenti i da, oni koji stipendiju dobiju i prihvate, imaju obavezu da određeni broj godina provedu u školstvu.

Četvrta stvar je zaštita integriteta, ugleda i autoriteta nastavnika, koji je poprilično narušen.

Peti zahtev jeste snažna medijska podrška, odnosno da se nastavničko zanimanje promoviše u medijima, zaključio je Marić.

Izvor: RTS/Zelena učionica