Koje probleme može da stvori gojaznost u detinjstvu

Kod dece koja su tokom rasta i razvoja imala višak kilograma, problem sa zglobovima se često ne može u potpunosti rešiti ni kasnije tokom života

Prekomerna težina često je uzrok preopterećenja i ranog propadanja zglobova, donosi rizik od nastanka osteoartroze i čak 20 puta povećava verovatnoću za ugradnju veštačkog zgloba kolena. Broj ukupnih procedura artroplastike kolena kod gojaznih osoba poslednjih nekoliko godina je udvorstručen, upozorava dr Vladan Stevanović, specijalista ortopedije sa traumatologijom, iz Instituta za ortopedsko-hirurške bolesti „Banjica“.
Gojaznost je povezana s nastankom, pogoršanjem i težinom bolesti osteoartroze, koja je jedno od najčešćih muskuloskeletnih bolesti. „Istrošenost“ zglobova kuka i kolena se sve češće kod gojaznih osoba završava operativnim lečenjem.
– Podrazumeva ugradnju totalnih endoproteza, što nije nimalo jednostavno rešenje za pacijenta. Postoje visoki rizici i mnogobrojne komplikacije tokom takvih intervenicija. Osim toga, reintervencija je često neophodna. Zbog toga, prevencija je često najvažnija, kako bi se operacija izbegla, ukoliko je to moguće – kaže dr Stevanović.
Osim operacije, lečenje problema sa zglobovima podrazumeva redukciju težine, fizikalnu terapiju i redovnu fizičku aktivnost. U nekim slučajevima primenjuju se hondroprotektiva, nošenje ortoza, pomagala i primena suplementacije. Restrikcione dijete su na prvom mestu, uz stručno vođenje, i fizikalne terapije, što će kasnije dovesti do promene režima života i kontinuiteta u prevenciji daljih tegoba. Ukoliko je problem sa zglobovima nastao u detinjstvu, posledice su najčešće trajne, čak i ukoliko se kasnije izgubi na telesnoj masi.
– Osobe koje su u detinjstvu bile gojazne imaju slabost zglobova, koji se zbog toga brže „habaju“. Kod dece koja su tokom rasta i razvoja imala višak kilograma, problem sa zglobovima se često ne može u potpunosti rešiti ni tokom kasnijeg života – kaže dr Stevanović.
Osim što predstavlja faktor rizika, gojaznost može iskomplikovati oporavak posle operacije i zamene zgloba. Povezana je sa dužim boravkom u bolnici, većim posthirurškim komplikacijama i većom potrošnjom analgetika.
– Visoke i krupne osobe mogu da imaju sličan problem, čak i ukoliko nisu gojazne, zbog poremećaja biomehanike i opterećenja zglobova donjih eksremiteta. Ipak, to je znatno ređa pojava – kaže dr Stevanović.
POVEZANOST
Gojaznost kod starijih osoba udvostručuje verovatnoću hroničnog bola u zglobovima, ali i drugim delovima tela.
– Postoji znatan broj dokaza da su gojaznost i hronični bol povezani, uključujući bolove u leđima, glavobolje i fibromijalgiju. Gojaznost kod starijih osoba udvostručuje verovatnoću hroničnog bola – kaže dr Stevanović.
A. Vasić
Izvor: Novosti