Комплетна припрема са презентацијом и мултимедијалним материјалом за наставну јединицу „Месец и његова бака“ – Бранко Ћопић за 4. разред.
| Редни број: | Наставна јединица: Мјесец и његова бака – Б. Ћопић | Тип часа: обрада | ||
| Циљеви и задаци часа:  Упознавање ученика са главним ликовима дела, њиховим особинама. Уочавање ијекавског изговора. Уочавање идеје да постоји потреба сваког човека за љубављу и пажњом. Развијање способности повезивања језичко-стилских елемената, идејних и емоционалних слојева лирске песме. | ||||
| Стандарди постигнућа: 1СЈ.0.1.8.    1СЈ:1.2.5.    1:СЈ.2.2.7.     1СЈ.2.2.10.      1СЈ.3.2.7.     1СЈ.3.5.1.      1СЈ.3.5.2.       1СЈ.3.5.3. | ||||
| Наставне методе: илустративно-демонстративна, текст метода, дијалошка | Облици рада: групни, индивидуални,фронтални | |||
| Наставна средства: уџбеник, свеска | ||||
| ТОК ЧАСАИСТРАЖИВАЧКИ ЗАДАЦИ: Ученици, подељени на групе,  саопштавају шта су истражили: 1) пишчева  биографија, 2) анегдоте о Бранку, 3) фотографије из пишчевог живота – ученици своје написано излагање лепе  после саопштавања на празан плакат са насловом наставне јединице. | Уводни | |||
| Слушање песме уз помоћ линка испод (Прилог 1).Анализа песме кроз питања приказана у ППТ документу и записивање битних података о писцу (Прилог 2) .ПОДЕЛА УЧЕНИКА НА ГРУПЕ – вође групе извлаче коверат са питањима. Прва група: Зашто је писац дечака односно унука представио у лику Месеца? Које речи највише користи писац у описима? Који стихови показују да је бака одустала од намере да казни унука? Друга група: У којим стиховима је описана ноћ? Која строфа је најкраћа? Објасните зашто. Како је описан унук? Трећа група: Шта је лепо у песми? Који стихови показују време одласка унука? У чему бака највише ужива? Четврта група: У којим стиховима преовлађује хумор? Шта је племенито у песми? Зашто је дат овакав наслов? Пета група: Шта је у песми бајковито? Какав говор писац користи? Какав је ритам у песми?Након саопштавања одговора, ученици анализирају наслов, одређују тему и поруке песме, разговарају о илустрацијама у Читанци. | Главни | |||
| ЕДУКАТИВНА РАДИОНИЦАУченици расправљају о томе шта мисле  о кажњавању деце. | Завршни | |||
| Литература:  Томислав Цветковић, Методика наставе српског језика и књижевности, Педагошки факултет, Сомбор, 2006; Павле Илић, Српски језик и књижевност у наставној теорији и пракси, Змај, Нови Сад, 2003; Тумачење књижевног дела и методика наставе, уџбеник из методике наставе, други део, приредила Оливера Радуловић, Одсек за српску књижевност, Филозофски факултет, Нови Сад, 2009. | ||||
 
		










da li moze da se smisli tema o baki i mesecu na osnovu ove pesme