Po IOP-u 3 u Srbiji uči 1339 učenika, ministarka prosvete kaže da je učinjen još jedan značajan korak podrške nastavnicima

Ministarka prosvete prof. dr Slavica Đukić Dejanović istakla je da naš obrazovni sistem uvažava individualne snage pojedinca i polazeći od njegovih snaga, kreira, vodi i podržava put njegovog napretka, kreativnosti i izuzetnosti.

Ministarka je, na Konferenciji o podršci deci sa posebnim sposobnostima koja je održana u Narodnoj skupštini, izjavila da je veoma važno da se kroz obrazovni sistem prepoznaju učenici sa izuzetnim sposobnostima i zato je potrebna, između ostalog, partnerska saradnja porodice i škole.

Koliko je svima nama ovaj segment važan govori i to da smo učinili još jedan korak značajan za sistem i podršku nastavnicima. Naime, zajedničkim radom tima koji su činili stručnjaci i praktičari iz ove oblasti, predstavnici Vlade Republike Srbije i Ministarstva prosvete, pripremljeno je Stručno uputstvo za prepoznavanje, podršku i praćenje obrazovanja i vaspitanja učenika i učenica sa izuzetnim sposobnostima, a sve u cilju efikasnijeg prepoznavanja i podrške talentovanim učenicima“, rekla je ministarka Đukić Dejanović.

Ona je podsetila da naš sistem omogućava da se učenik sa izuzetnim sposobnostima, koji stiče osnovno i srednje obrazovanje i vaspitanje, školuje na prilagođen način obrazovanja, po individualnom obrazovanom planu u smislu proširivanja i produbljivanja sadržaja učenja i njihovog prilagođavanja potrebama i talentima učenika.

Đukić Dejanović je rekla da se, pored ovoga, u srednjem obrazovanju nude specijalizovane gimnazije i odeljenja za nadarene učenike. Reč je o Matematičkoj, Filološkoj, Sportskoj gimnaziji, srednjim muzičkim, baletskim i drugim umetničkim školama, ali i značajnom broju specijalizovanih odeljenja gimnazija za učenike talentovane za matematiku, informatiku, filološke nauke, biologiju, hemiju, istoriju i geografiju širom Srbije, pojasnila je ministarka.

Podrška deci, odnosno učenicima od strane odraslih u njihovoj okolini je veoma važna, naročito što daroviti i talentovani učenici najčešće ne mogu sami da uoče sopstvene izuzetne sposobnosti, jer ih doživljavaju kao prirodan deo svoje ličnosti i svojih kapaciteta. Prepoznavanjem ove dece i pružanjem podrške njihovom daljem razvoju, kao država obezbedićemo razvoj učenika u svim oblastima nauke, umetnosti, kulture i sporta i pomažemo im da ostvare maksimalni potencijal.

Predsednica skupštine Srbije Ana Brnabić otvorila je Konferenciju i poručila da je briga o mladima jedna od najvažnijih tema u našoj zemlji i naglasila da je ključno da sva deca u sistemu obrazovanja dobiju odgovarajuću podršku, a da se na današnjoj konferenciji poseban fokus daje najtalentovanijim učenicima, deci sa izuzetnim sposobnostima.

Ona je navela da je zahvaljujući Jedinstvenom informacionog sistema prosvete, koji je razvijan prethodnih godina, urađena analiza koja je pokazala da se povećao broj učenika koji su obuhvaćeni posebnom podrškom za darovite učenike.

U decembru 2022. godine u osnovnom obrazovanju imali smo 535 učenika prepoznatih kao darovite, odnosno deca sa izuzetnim sposobnostima, koja su se obrazovala po individualnom obrazovnom programu za darovitu decu. U ovoj školskoj godini to je već 1.339 učenika osnovnih škola. Dakle, mi smo već napravili taj skok od 535 na 1.339 i zaista mislim da je ovo za svaku pohvalu i da ovako treba da nastavimo“, rekla je Brnabić.

Predsednica skupštine je rekla da se značajna promena desila i u srednjem obrazovanju, jer su 2022. godine svega 52 srednjoškolca pohađala nastavu u skladu sa individualnim obrazovnim programom za darovitu decu, a u ovoj školskoj godini ih je 238.

Na Konferenciji o podršci deci sa posebnim sposobnostima govorili su i ministarka nauke, inovacija i tehnološkog razvoja Jelena Begovićministar omladine i sporta Zoran Gajić i državni sekretar iz Ministarstva kulture Miomir Đorđević.