Постоје ЧЕТИРИ врсте интелигенције, али из неког разлога, сви се трудимо код деце да развијемо само ЈЕДНУ

Када се помене интелигенција, сви прво помисле на добру логику, брзо рачунање и генерално, таленат за математику. Али, то је врло уско размишљање јер постоји више типова интелигенције. Према психолозима, укупно четири.

1) Квоцијент интелигенције (IQ)

2) Емоционални квоцијент (EQ)

3) Социјални квоцијент (SQ)

и четврти о ком се најмање говори а који је тешко преводив на српски језик:

4) Квоцијент “недаћа” (AQ)

Квоцијент интелигенције (IQ) мери ниво разумевања. Он вам је потребан да бисте решавали математичке задатке, памтили ствари и присећали се научених лекција (на пример у школи или на факултету).

Емоционални квоцијент (EQ)мери способност да одржите добре односе са људима који вас окружују, да будете тачни, одговорни, искрени, да поштујете туђе (али и своје) границе, да будете скромни, отворени и увиђавни према другима. Он је висок код особа које имају развијену емпатију и осећај за туђе потребе и емоције, колико и за своје.

Социјални квоцијент (SQ) заправо мери друштвене вештине и способност да изградите пријатељства и да их кроз време одржите и сачувате.

Ако ваше дете има висок EQ и SQ, већа је шанса да ће постићи веће и боље ствари у животу, него неко с вишим IQ, али не тако високим EQ и SQ. Па опет, упркос томе, већина школа фокусира се на побољшање нивоа IQ док су EQ и SQ прилично запостављени.

Особа са високим IQ може врло лако бити запослена ниже у хијерархији од особа са вишим EQ и SQ, чак и ако имају просечан IQ.

EQ представља карактер, док је SQ харизма коју особа носи у себи.

Али, не смемо да заборавимо ни четврти “нови” тип интелигенције:

Квоцијент недаћа (AQ) мери способност особе да се избори и са тешким ситуацијама у животу и да изађе из невоља без губљења ентузијазма, здравог разума.

Када се особа суочи са проблемима, AQ који одређује ко ће одустати, ко ће можда напустити породицу, а ко чак извршити самоубиство јер не може да се бори.

Зато, родитељи, молим вас – радите са својом децом на стварима које нису само развој академских вештина. Требало би да их научите да мануелни рад није никаква казна нити баласт, да воле спорт и уметност.

Док тако напорно радите на развоју њиховог IQ, не заборавите EQ, SQ и AQ. Ваш је задатак да деца, осим математике и добре меморије, имају и способност да многе ствари раде независно од својих родитеља.

Или, укратко – не спремајте пут за своју децу. Уместо тога, спремите децу за пут.