Šta je “vejp” i šta roditelji MORAJU da znaju

Foto: Canva

E-cigarete ili popularno vejp su uređaji koji greju tečnost koja potom isparava praveći aerosol.

Taj aerosol je ono što korisnik vejpa udiše, a sadrži nikotin (čak i kada piše da ga nema!), preko 30 hemijskih supstanci i razne arome, neki i marihuanu.

Uređaji su različitog izgleda, neki izgledaju kao cigarete ili penkalo, a kod mladih su najpopularniji oni koji izgledaju kao USB – „džuls“. Neke od e-cigareta su za jednokratnu upotrebu, mada količina nikotina koji sadrži može odgovarati količini od 20 cigareta, dok druge mogu da se dopunjavaju tečnošću.

Najčešći razlozi zbog kojih tinejdžeri probaju vejp su radoznalost, to što su videli od drugara ili člana porodice, a neke privlače arome nane, bombona, voća ili čokolade. Vejp je dizajniran tako da omogućava brzi prodor nikotina u organe za disanje i krv, pa izaziva brzu zavisnost i može da utiče na razvoj mozga kod tinejdžera jer je poznato da se prednji režanj mozga intenzivno razvija u tom periodu.

Šta sadrži vejp?

Tečnost koja se nalazi u vejpu nije bezazlena!

U njoj se, pored nikotina, nalaze i:

– diacetil, hemikalija koja oštećuje pluća;

– benzen koji se nalazi i u izduvnim gasovima automobila,

– teški metali;

– formaldehid

– akrolein.

Vejping, pored nikotinske zavisnosti, može pogoršati anksioznost i depresiju, a kod tinejdžera negativno utiče na memoriju, koncentraciju, samokontrolu i pažnju, a može dovesti i do problema sa spavanjem.

Postoje dokazi da može izazvati i seksualnu disfunkciju kod muškaraca. Ostale rizike po zdravlje ćemo tek prepoznavati u budućnosti.

Kad možete posumnjati da vaše dete “vejpuje”

Roditelji treba da obrate pažnju na neobične sitne predmete koje dete uvek nosi sa sobom ili ako u dečjoj sobi osete voćne ili slatkaste mirise. Vrlo često, roditelji i ne prepoznaju uređaj za vejp čija moderna verzija izgleda kao šareni usb uređaj.

Ukoliko pomislite da vaš tinejdžer koristi vejp, porazgovarajte otvoreno o rizicima po zdravlje, obratite pažnju ako počne češće da kašlje ili da mu zviždi u grudima.

Ako utvrdite da vaš tinejdžer koristi vejp, pomozite mu i motivišite ga da prestane. Možda biste mogli da porazgovarate o njegovoj želji da bude najbolja verzija sebe, što podrazumeva i dobro zdravlje, o tome da li želi da bude nikotinski zavisnik, šta misli o tome što nikotin utiče na smanjenje potencije kod muškaraca i slabije sportske performanse. Nije bez značaja i ušteda novca, a treba razgovarati i o tome na koji način proizvođači e-cigareta svojim reklamama utiču na mlade.

Ono što uvek treba imati na umu je da roditelji i svojim stilom života pokazuju deci kako treba da se ponašaju, pa su zapravo oni ti koji prvi treba da prekinu sa pušenjem cigareta i vejpingom.

Ako se nađete u sličnoj situaciji i ne vidite rešenje, ne oklevajte da potražite stručnu pomoć.

Autor: dr Tatjana Milošević, pedijatar