Вебинар за ВАСПИТАЧЕ и УЧИТЕЉЕ: Развијање ране писмености код деце

Приручник ОД СТВАРАЊА ДО САЗНАЊА. Креативни начини за развијање ране писмености код деце представља бројне креативне начине за рад на развоју ране писмености с децом предшколског узраста. Сви примери приказани у приручнику креирани су и развијани током дугогодишњег практичног рада с децом узраста од пет до седам година.

Једна од улога оваквог приступа раду, који се заснива на стваралаштву деце, свакако је подстицање развоја графомоторике и фине моторике шаке. Но, осим тога, уз сваки приказани пример у приручнику наведени су и остали појмови који су интегрисани у дату активност.

Аутор приручника је Вукица Павловић, васпитач са вишедеценијским искуством у раду с децом, али и аутор и реализатор акредитованих програма стручног усавршавања у области предшколског васпитања. С њом разговарамо о развоју ране писмености код деце и о томе како приручник чији је аутор помаже васпитачима у том процесу.

Креативни центар позива васпитаче и учитеље да присуствују вебинару на којем ће бити представљен приручник ОД СТВАРАЊА ДО САЗНАЊА. Креативни начини за развијање ране писмености код деце.

Вебинар ће бити одржан помоћу апликације Зум.

Термин: 8. децембар 2022, у 19 часова

Учествују:

· Вукица Павловић, ауторка приручника и васпитачица

· Александра Нешковић, учитељица

· Весна Косанић, васпитачица

· Анђелка Ружић, уредница у Креативном центру

Трајање: 45‒60 минута

Уколико желите да учествујете, можете се пријавити ОВДЕ до 7. децембра, а на дан одржавања вебинара биће вам послат линк за приступ. За све учеснике биће обезбеђене потврде о присуству, које ће бити достављене мејлом неколико дана након одржавања вебинара.

У приручнику сте представили бројне креативне начине за развој ране писмености код деце. Како их примењујете у раду с децом?

Развијање ране писмености и предвештина писмености јесте део „посла“ којим се у процесу описмењавања баве васпитачи. Наиме, пре учења писања и читања потребно је код детета развијати фину моторику шаке, графомоторичке способности, увежбати правилно држање оловке, адекватан притисак на подлогу по којој се пише, могућност контролисања ширине покрета руком, подстицати координацију између ока и руке, правилну артикулацију гласова, анализу и синтезу гласова у речи. Управо стваралачке активности које осмишљава васпитач обједињују поменуте појмове кроз рад једноставним алатима – богаћењем речника и усвајањем нових речи, укључивањем математичких појмова, елемената графомоторике и фине моторике шаке, повезивањем са појмовима из окружења, а све кроз визуелни приказ у облику композиције састављене од ликовних и других елемената.

Шта бисте истакли као предност овог начина рада?

Vukica Pavlović, privatna arhiva

Данас је изузетно важно имати у виду да радимо са децом која веома рано упознају дигиталне технологије. Дигиталне технологије су корисне уколико нам служе, али изузетно штетне када ми (васпитачи, деца и родитељи) почнемо да служимо њима. На неки начин, примена оваквог приступа у раду представља отклањање штетних утицаја дигиталних технологија. Деца кроз игру и физичке активности усавршавају покрете и перцептивно-моторну координацију, унапређују мануелне способности, вежбају слушну и вољну пажњу, јачају концентрацију, ослобађају се страха од неуспеха јер прате свој индивидуални темпо, у позицији су да размишљају, откривају, преиспитују решења, развијају креативни и ликовни израз, ангажују чула, путем асоцијација бивају мотивисана за откривање крајњег продукта стваралаштва.

Због чега је данас посебно значајно подржати код деце развој ране писмености?

Рана писменост је основа за даљи развој целовите личности. Појам ране писмености није везан само за језичку писменост, већ и за математичку и визуелну. Ако их у том смислу посматрамо и загледамо се у будућност, видећемо способност комуницирања најразличитијим начинима и путевима, адекватно развијено логичко, критичко и стваралачко мишљење, препознавање лепоте, али и опасности у свету који нас окружује, а све то дубоко прожето социо-емоционалним компетенцијама.

Шта по вашем мишљењу добар приручник за васпитаче треба да садржи?

Ако говоримо о приручницима који наводе примере за рад, најважније је да су ти примери добили своју потврду и кроз праксу, не само као идеја. Пракса унапређује, обликује и, колико је у моћи реализатора, доводи до савршенства идеје. Лично не волим рецепте, али сам за потребе форме уређивања овог рукописа написала скоро педесет и извршила неке поделе које кроз рад уопште нисам тако сагледавала. Управо то ме је довело у позицију да садржаје видим и са друге стране и тако проширим своје видике. У том смислу, у добром приручнику приказани садржаји су засновани на знањима из теорије, а читаоцима и практичарима пружају могућност ревидирања идеја, проширивања знања и видика, буде професионални и лични раст.