Како излечити дете у себи, после трауматичног детињства

Сећате ли се свог детињства? Већина одраслих ће рећи да се не сећа. Е тако и ја. Имам неколицину сећања из своје младости и већина тога су само замагљени фрагменти приањања уз брата док се отац шуњао сваке ноћи, а мајка пригушивала сузе.

И док се складиште нашег ума можда не сећа наше прошлости, биологија показује да је наше тело чувар ових тренутака, чувајући информације које је примило током година нашег формирања. Дозволите да објасним.

Прочитајте и: Како трауме из детињства утичу на живот одрасле особе

Као деца, ми смо ограничени на то да будемо повезани јер нам је то потребно да бисмо преживели. И пошто су наши оивичени обрасци тако урођено интелигентни, од раног детињства учимо који делови нас стварају везаност (привлаче нам пажњу, везу и љубав), а који делови прете везивањем (сусрећу се са стидом, кривицом и болом).

Запитајте се, како вас је нека моћна особа (или особа у којој сте видели моћ у вашем дому) схватила када сте доживели неки слом? Да ли сте били кажњени или су вас послали да сами спознате шта сте урадили? Ако је тако, вероватно сте се због тога јако постидели, осетили одбаченим и изолованим, чак и ако, док ово читате, ваш ум то не разуме. Наш мозак може бити ограничавајући на овај начин.

Оспособљени смо да схватимо претње и одговоримо на начине који нам омогућавају да се уклопимо у наше породичне екосистеме. Ово нас води у циклус раста делова нас самих који привлаче љубав и прихватање и смањивања делова нас самих који то гурају. Када се сусрећемо са тешким застојима који говоре да смо лоша деца која раде лоше ствари, или да је несигурно осећати и желети, стварамо заштитне одговоре да бисмо преживели.

Они који су одрастали тамо где је било трауме, високог стреса, лоше емоционалне и физичке сигурности, често немају јасне успомене на детињство. Зашто? Истраживања су показала да ова искуства доводе до тога да наши заштитни одговори борбе, бежања, залеђивања и лажи постану толико реактивни да утичу на мождане регије одговорне за емоционалну регулацију и извршну функцију. У ствари, снимање показује да хипокампус, који контролише емоционално сећање, може бити потиснут и, током времена, потпуно затворен. Једноставно речено, искуства нашег детињства могу или да негују емоционалну интелигенцију и раст мозга или га ометају.

И док се можда не сећамо умом и вербалним речима, наше тело чува резултат и чува информације које добија из детињства. Ово ограничење траје дуго у нашој одраслој доби. Као одрасла особа, ово може изгледати овако:

  1. Осећамо се узбуђено када наше дете вришти и плаче због играчке коју је желело
  2. Говоримо себи да нисмо довољни или заслужни
  3. Треба да будемо савршени у свему што радимо
  4. Срамимо се због грешака
  5. осећамо страх од одбијања
  6. Тражимо однос који одражава нашу моћну особу
  7. Инстинктивно се према својој деци опходимо виком, батинама или изолацијом
  8. Склони смо да живимо оно што је моделирано за нас и/или поново изводимо исте обрасце које смо давно поставили да би наша везаност радила за нас.

УСПОСТАВЉАЊЕ ПОНОВНЕ РОДИТЕЉСКЕ ВЕЗЕ СА ДЕТЕТОМ У НАМА

 Лично, као родитељ, сматрам да одгајам два пара деце; оне која су расла у мојој утроби и ”ја-дете” похрањено у мом телу. То је оно што је поновно родитељство – бити одрасла особа која је вама била потребна када сте били дете. Не ради се о томе да укинемо ове делове себе, већ да дубоко ценимо нашу историју и поштујемо механизме које смо створили да бисмо се заштитили.

Да бисте обавили овај посао, нису вам нужно потребна вербална сећања на детињство, јер се трагови појављују у вашем телу кроз начине на које мислите, осећате и реагујете у различитим ситуацијама. Горња листа је неколико начина на које наше ограничење надмашује околности, а ови обрасци су наши учитељи бола. Можемо да признамо и захвалимо овим деловима себе, истовремено схватајући да нам више нису ни од какве користи.

Следећи пут када будете поново проживљавали стару причу, затворите очи и запитајте се:

  1. Како се тренутно осећам?
  2. Какве су ми мисли?
  3. Где сам у животу ово видео раније?
  4. Зашто овај образац или понашање имају смисла за мене?
  5. Шта моје дете треба да чује?
  6. Који нови текст желим да напишем за себе?

Можда ће вашем уму бити потребно време да створи нова кола у вашем телу, али са саосећањем можете створити простор за померање и промене. Иако можда нисмо имали много избора као деца јер смо зависили од одраслих у нашим животима за преживљавање, сада можемо да бирамо.