Svet oko nas i priroda i društvo – šta donose novi udžbenici i novi plan i program

“Tačno je da roditelji, a često i učitelji, posvećuju veću pažnju razvijanju veština i znanja iz oblasti maternjeg jezika i matematike, smatrajući da su to temelji za nadogradnju svih ostalih znanja i veština. Ipak, znanja i veštine koje se stiču proučavanjem predmeta svet oko nas i priroda i društvo jednako su značajni, a u novije vreme, kada znanja sve više stičemo kroz knjige i internet, čini se i značajniji.”

Ovo za naš portal kaže Zorica Nobl, učiteljica, dugogodišnji saradnik i autor u Kreativnom centru. U ovom intrevjuu, o važnosti predmeta svet oko nas i priroda i društvo, razgovaramo i sa Vesnom Rikalo, učiteljicom i autorom i koautorom nekoliko udžbenika i zbirki zadataka iz matematike, srpskog jezika i sveta oko nas u izdanju „Kreativnog centra“. Zorica i Vesna koautori su udžbenika Priroda i društvo za treći i Svet oko nas za drugi razred.

U radu sa decom i roditelji i učitelji najviše pažnje uglavnom posvećuju razvijanju veština i znanja iz oblasni maternjeg jezika i matematike. Ovi se predmeti smatraju najvažnijim u stvaranju dobre osnove za uspešno školovanje. Zašto je važno jednako se posvetiti i predmetima kao što je svet oko nas i priroda i društvo? Koja su to znanja i veštine koje deca stiču ako se ovi predmeti obrađuju na pravi način i zašto je važno posvetiti im više pažnje?

Vesna Rikalo

Vesna Rikalo: U prvom i drugom razredu svet oko nas i u trećem i četvrtom razredu priroda i društvo zastupljeni su sa po dva časa nedeljno, tj. po 72 časa godišnje, što je dva puta manje časova u odnosu na matematiku i maternji jezik. To je jedan od razloga zbog kojih se ovi predmeti ponekad doživljavaju kao manje važni. Naravno da to nije opravdano jer se u okviru ovih predmeta stiče osnova za upoznavanje sveta, prirodnog i društvenog okruženja, pojava i procesa na lokalnom i globalnom nivou. Učenjem putem otkrića, grupnim oblikom rada, upućivanjem na saradnju i korišćenjem različitih resursa i izvora znanja, izradom i prezentovanjem učeničkih projekata, stvaraju se prilike za razvijanje istraživačkih i socijalnih veština kao i veština mišljenja, komunikacije, organizacije i upravljanja sobom.

U poslednjih nekoliko godina učinjen je pomak ka tome da se izađe iz okvira nastavnih predmeta povezivanjem sadržaja, fokusiranjem na ishode i proces učenja i posvećivanjem pažnje na razvijanje međupredmetnih kompetencija, pa tako prestaje da postoje više ili manje važni nastavni predmeti.

Zorica Nobl: Tačno je da roditelji, a često i učitelji, posvećuju veću pažnju razvijanju veština i znanja iz oblasti maternjeg jezika i matematike, smatrajući da su to temelji za nadogradnju svih ostalih znanja i veština. Ipak, znanja i veštine koje se stiču proučavanjem predmeta Svet oko nas i priroda i društvo jednako su značajni, a u novije vreme, kada znanja sve više stičemo kroz knjige i internet, čini se i značajniji. Razvijanje odgovornog odnosa prema prirodi i aktivno učestvovanje u društvenom životu, nikada, čini se, nisu bili aktuelniji.

Kako je koncipiran udžbenik Svet oko nas za drugi razred i priroda i društvo za 3. razred čiji ste koautor i koje novine donosi u odnosu na prethodna izdanja?

Vesna Rikalo: Udžbenici „Kreativnog centra“ su moderni i prate tendencije u svetu i kod nas. Nova izdanja udžbenika prilagođena su izmenama programa i pravilnicima koje je izdalo Ministarstvo prosvete Srbije.

Novine se odnose na upućivanje učenika na druge izvore znanja kao što su određene internet stranice i podsticanje inicijative učenika za lično napredovanje i potrebu za preduzimanjem akcija s ciljevima koji su usmereni na lično i opšte dobro. Takođe, i jedan i drugi udžbenički komplet obiluju istraživačkim zadacima koji su dobar resurs za realizaciju projektne nastave. 

Zorica Nobl: Udžbenik sadrži sve sadržaje koji su preporučeni novim programom nastave i učenja. Dopunjen je svim novim sadržajima, a već postojeći su nadograđeni i izmenjeni, kako bi bili u skladu sa savremenim dešavanjima, naročito u oblasti očuvanja i brige o prirodi, zdravlju i međuljudskim odnosima i podsticanju građanskog aktivizma. Udžbenički komplet je osavremenjen kako bi pružio podršku i u projektnoj nastavi.

Možete li nam dati neke primere međupredmetnih kompetencija u udžbenicima za Svet oko nas i priroda i društvo i toga na koji način se deca uče da razmišljaju izvan okvira jednog predmeta i povezuju znanja i veštine koje usvajaju na ostalim časovima?

Vesna Rikalo: Takvih primera ima mnogo. Odnose se na odgovorno učešće u demokratskom društvu, komunikaciju i saradnju, odgovoran odnos prema životnoj sredini i zdravlju, digitalne kompetencije, preduzimanje akcije itd.

U lekciji „Stanovništvo našeg kraja“ opisan je običaj koji pokazuje međusobno uvažavanje pripadnika različitih nacionalnih grupacija i učenici se podstiču da pročitaju i nauče kako se ljudi pozdravljaju na rumunskom i mađarskom jeziku. Takođe, u delu gde se govori o ljudima i zanimanjima, o povezanosti gradskih i seoskih naselja, afirmišu se dobri međuljudski odnosi i društvena odgovornost.

U jednom delu je opisano donošenje odluke glasanjem članova odeljenjske zajednice.

Jedna lekcija je posvećena računarima, njihovoj funkciji sa sažetim uputstvom za korišćenje, a u nekim lekcijama dati su linkovi za internet stranice koje učenici mogu samostalno da koriste. 

U jednom primeru učenici mogu da nauče kako da organizuju zajedničku akciju s ciljem poboljšanja kvaliteta uslova u sredini u kojoj žive itd.

U većini lekcija učenici se upućuju na korišćenje dodatnih izvora znanja kao i na mogućnosti primene naučenog u svakodnevnom životu. 

Zorica Nobl

Zorica Nobl: Udžbenik pruža mnoštvo mogućnosti međupredmetnog povezivanja, od povezivanja sa građanskim vaspitanjem kroz podsticanje građanskog aktivizma, preko neraskidive povezanosti sa maternjim jezikom, do povezanosti sa matematikom kroz raznovrsna merenja u ogledima, muzičkom kulturom u oblasti proučavanja zvuka, likovnom kulturom kroz aktivnosti vezane za svetlost i senku i mnoge duge.

Novina poslednjih godina su svakako digitalni udžbenici. Šta oni donose kada je reč o Svetu oko nas i prirodi i društvu?

Vesna Rikalo: Škola mora da prati promene u svim sferama i da se prilagođava novonastaloj situaciji. Današnja deca odrastaju uz pametne uređaje pa je prirodno da ih koriste i u nastavi.

Digitalni nastavni materijali su zanimljivi i atraktivni i predstavljaju dobro pomoćno sredstvo. Imaju veliki potencijal, kako za učenike tako i za nastavnike. Mogućnosti su velike i svaki nastavnik ima izbor u kojoj meri i na koji način će iskoristiti dostupne materijale.

„Kreativni centar“ je obezbedio elektronske udžbenike, radne sveske, kao i zadatke koji se mogu koristiti u različite svrhe: za individualan rad učenika, učenje i vežbanje na časovima, za kratke provere ili kao „provokacija“ za pojedine nastavne oblasti. Zanimljivo je da učenici mlađih razreda elektronske zadatke često doživljavaju kao igrice, pa za veliki broj dece predstavljaju izazov i motivišući faktor za učenje. Kroz igru je lakše naučiti geografske i istorijske činjenice ili vežbati orijentaciju u prostoru lociranjem skrivenog blaga. 

Zorica Nobl: Digitalni materijali „Kreativnog centra“ zamišljeni su, ne samo kao prikaz udžbenika u digitalnom formatu, već pružaju učenicima mogućnost da kroz raznolike podsticajne zadatke provežbaju nastavno gradivo na zanimljiv način.

Svet oko nas 2. Udžbenik za drugi razred osnovne škole

Autori: Vesna Rikalo, Simeon Marinković i Slavica Marković

Udžbenički komplet je u skladu s novim planom nastave i učenja, koji akcenat stavlja na ishode. Nastavni sadržaji se izlažu u šest tematskih celina. Na početku svake celine nalazi se najava onoga što će se učiti, a na kraju celine rezime obrađenih sadržaja dat u vidu pregleda, šema i tabela (Seti se šta smo naučili), gde učenici mogu lako i brzo da se podsete najvažnijih pojmova. Novi pojmovi se uvode postepeno i dobro umrežavaju povezivanjem s ranije usvojenim pojmovima i iskustvenim i školskim znanjima učenika (kako iz prethodnog razreda tako i iz drugih predmeta), kao i uvežbavanjem i utvrđivanjem kroz pitanja i zadatke različitog tipa i nivoa složenosti. koji se nalaze u radnoj svesci. Gradivo se izlaže tako da navodi učenike na razmišljanje, redovan rad i saradnju, a izlaganje je podržano funkcionalnim ilustracijama primerenim uzrastu. Uz pojedine teme dati su planovi projekata koji treba da se izvedu kao odeljenske akcije.

Udžbenik postoji i u digitalnom formatu, s multimedijalnim materijalom, interaktivnim zadacima i proverama znanja.

Prelistajte Udžbenik ovde

Svet oko nas 2. Radna sveska za drugi razred osnovne škole

Autori: Vesna Rikalo, Simeon Marinković i Slavica Marković

Radna sveska je u skladu s novim planom nastave i učenja, koji akcenat stavlja na ishode.

Sadrži niz zadataka za utvrđivanje, vežbanje i obnavljanje gradiva. Zadaci su raznoliki i zanimljivi – da bi ih rešili, učenici treba da odgovaraju na pitanja, popunjavaju tabele, crtaju, boje, rešavaju rebuse i ukrštenice, izvode oglede i mala istraživanja, sprovode akcije s drugarima iz odeljenja i sl.

Prelistajte Radnu svesku ovde

Priroda i društvo. Udžbenik za treći razred osnovne škole

Autori: Simeon Marinković, Slavica Marković i Zorica Nobl

Sadržaj u udžbeniku podeljen je na pet tematskih celina. Teme su organizovane redom koji je sugerisan u programu: Priroda, društvo, čovek 1. deo, Priroda, društvo, čovek 2. deo, Orijentacija u prostoru i vremenu, Prošlost mog kraja, Kretanje i mirovanje, Materijali. Na početku udžbenika nalazi se Vodič i raspored nastavnih tema. U Vodiču su predstavljeni vizuelni znaci (ikonice) koji imaju funkciju markiranja određenih segmenata u lekcijama: razgovor, pitanja i zadaci, ogled, rečnik, ključne reči. Izlaganje sadržaja unutar lekcija je postupno, uvažava se predznanje učenika i uzrasne karakteristike, jednostavno i jasno se uvode novi pojmovi i povezuju sa svakodnevnim životom, navode se odgovarajući primeri, ističu se ključne reči.

Pitanja i zadaci su osmišljeni tako da upućuju učenike na povezivanje i primenu novih i prethodno obrađenih sadržaja, kao i na povezivanje znanja i veština stečenih na časovima drugih predmeta i u svakodnevnom životu. Učenici se upućuju na druge izvore znanja, kao što su fotografije, internet stranice itd.

Prelistajte Udžbenik ovde

Priroda i društvo. Radna sveska za treći razred osnovne škole

Autori: Simeon Marinković, Slavica Marković i Zorica Nobl

Radna sveska je kolekcija zadataka koja može poslužiti za utvrđivanje, upotpunjavanje, bolje razumevanje nastavnog gradiva i razvijanje veština, kao i za proveru i formativno ocenjivanje učeničkog rada. Radna sveska obiluje istraživačkim zadacima i projektima u kojima učenje izlazi iz okvira učionice i uobičajenih školskih obrazaca. U ovakvim zadacima, projektima i istraživanjima u znatnoj meri je uključena međupredmetna korelacija, pa se ovi nalozi uspešno mogu koristiti u projektnoj nastavi.

Takođe, učenici se upućuju na to da koriste različite resurse za učenje, kao što su internet, slike, fotografije. U nalozima koji se odnose na sadržaje iz prirodnih nauka učenici dolaze do rešenja izvođenjem ogleda koji su jednostavni, primereni razvojnim mogućnostima učenika i lako izvodljivi u različitim uslovima.

Prelistajte Radnu svesku ovde

Pogledajte primere nastavnih priprema za prirodu i društvo za 3. razred osnovne škole po novom programu nastave i učenja.

Demo-verzijama digitalnih udžbenika Kreativnog centra može pristupiti svaki nastavnik bez registracije, preko adrese www.ekcskola.rs, dok korisnici štampanih knjiga Kreativnog centra mogu koristiti kompletne verzije udžbenika ukoliko se registruju na istoj adresi.

Prelistajte NOVI KATALOG UDŽBENIKA Kreativnog centra za 1, 2. i 3. razred osnovne škole.