Често се у јавности може чути да су наставници свуда у свету слабо плаћени, нарочито они који раде у државним школама. Та тврдња делује охрабрујуће у срединама у којима је просвета потцењена и маргинализована, али она нема утемељење у стварности. У бројним европским земљама, као и у деловима САД, наставнички позив је стабилна, респектабилна и веома пристојно награђена професија.
Према последњем извештају Организације за економску сарадњу и развој (OECD), Луксембург је земља са убедљиво најбоље плаћеним наставницима на свету. Почетна годишња плата наставника у основној школи износи око 70.000 евра, односно преко 5.800 евра месечно. Са 10 година стажа плата расте за око 20.000 евра, а са 15 година стажа за чак 31.000 евра. После 30 година рада, наставници достижу преко 120.000 евра годишње, што значи више од 10.000 евра месечно. У средњим школама те бројке су још више. Овакви подаци јасно показују како једно друштво вреднује знање и улогу наставника.
Швајцарска следи одмах за Луксембургом – учитељи на почетку каријере зарађују око 60.000 евра годишње, наставници у вишим нивоима око 65.000, док искусни професори у средњим школама примају преко 110.000 евра годишње, што је више од 9.000 евра месечно.
Немачка се такође високо котира: просветни радници у основним школама зарађују између 70.000 и 90.000 евра, а у средњим школама од 78.000 до 108.000 евра годишње. То значи да искусан наставник у Немачкој може да има месечну плату и до 9.000 евра бруто.
Аустрија, Норвешка, Шведска, Холандија, Француска, Шпанија – све су то земље у којима наставници уживају стабилна примања и поштовање, мада Француска у том смислу нешто заостаје. У Аустрији плата наставника почиње са нешто мање од 50.000 евра годишње, али се временом може и удвостручити. У Скандинавији се креће од 40.000, са могућношћу да се достигне 60.000 евра годишње. У Француској наставници зарађују од 2.500 до преко 4.500 евра месечно, док је у Шпанији месечна плата око 3.500 евра.
Чак и унутар Европске уније, просек за наставнике у основним школама креће се између 34.000 и 57.000 евра годишње, а у средњим од 35.000 до 62.000 евра, што их у великом броју земаља позиционира изнад националног просека.
Наравно, постоје и изузеци. У Пољској, рецимо, просечна плата наставника се креће од 1.500 до нешто више од 2.500 евра месечно, што је испод западноевропских стандарда, али и даље изнад примања у просвети у многим земљама ван ЕУ.
Што се тиче Сједињених Америчких Држава, ситуација је комплекснија. У неким савезним државама попут Њујорка, Масачусетса или Калифорније, наставници у јавним школама са вишегодишњим искуством зарађују преко 90.000 долара годишње. Ипак, у већини америчких држава плате су скромније – између 55.000 и 70.000 долара годишње, што их ставља, генерално, на ниво општег просека. Упркос томе, у САД и Великој Британији постоји велики број приватних школа високог квалитета, у којима су плате наставника вишеструко веће, а резултати ученика на националним и међународним тестирањима – често импресивни.
Све ово побија устаљену фразу да су наставници свуда слабо плаћени. У развијеном свету, они су често изнад просека – и платом, и статусом, и степеном одговорности. То се не догађа случајно. Тамо где се у наставнике улаже, резултати ученика су бољи, интересовање за просвету веће, а квалитет образовања стабилно висок.
Системи који наставнике плаћају симболично, добијају управо то – симболично образовање. Одлив квалитетног кадра, слаби резултати на међународним тестирањима и општа равнодушност према знању неизбежне су последице.
Често се покушава релативизовати улога школе. Понавља се како школа није само место за стицање знања, већ и простор за „стварање добрих људи“. Али шта то конкретно значи? Да ли је то еуфемизам за необразоване, пасивне и појединце којима се лако управља? Школа није терапијска заједница. Њен примарни задатак је образовање. Она може да каналише васпитне процесе, али не може и не треба да замени породицу, као што не може да мења урођене особине појединца.
Зато је акценат на професионализму, знању и резултатима наставника. Остало је секундарно. Наставник пре свега мора бити стручњак. Његова улога није да буде друг или аниматор, већ неко ко зна, уме и води. А да би то могао да буде – мора имати друштвено признање, институционалну подршку и плату достојну свог задатка.
Управо то развијене земље и раде. Тамо се школа схвата озбиљно – као темељ будућности, а не као простор за импровизације. Наставници се не убеђују да је њихова улога важна – они то осећају сваког дана, јер су плаћени, подржани и уважени. И зато им системи верују. Зато и постижу резултате.
Аутор је проф. српског језика и књижевности из Бора
Mi gledamo zemlje gde su nastavnici najmanje placeni.Za to su plate nasih nastavnika godinama ispod proseka dok svi drugi u budzetu su iznad proseka .U ozbiljnim drzavama je obrazovanje stub drzave kod nas nije ninoga od stuba.Rezultat se vidi propali smo i dotakli dno.Nema napretkabdok se ne resi pitanje kupljenih diploma.Da se poniste i kazne oni koji su kupili i koji su ih prodavali
Имате ли ви, Вељо, конкретна сазнања о „купљеним дипломама“, то јест, о „онима који су купили и који су их продавали“?
Verovatno Vi posedujete dokaz.
Nastavnica diplomom drzavnog fakulteta
Аутор текста није навео колике су плате у осталим секторима у наведеним државама. Да је навео видео би да је ситуација слична као код нас. У многим земљама Запада универзитетско образовање се много плаћа и због тога нема вишка просветних радника.
Још осамдесетих је СФРЈ била трећа у свету по броју студената иза СССР-а и скандинавских земаља.
Бравоооо за све наставнике у страним земљама који су плаћени како треба и заслужују. Бравоо за повећање зарада према броју година радног стажа.
Нека такав систем заживи и у нашој земљи. Образовање је кључна карика за све остале гране ,привредне и приватне.
Срдачан поздрав!
Да живимо здравије,лепше и боље.
a stone kazete puno radno vreme ne kao kod nas 4 sata.to je bruto plata.uostalom mozete otici siroko vam polje.kad platite stan 2000 ostace vam sipak.
Slazem se da bi plate u prosveti trebalo da budu vece.Jedna digresija u odnosu na plate na zapadu lojecste naveli u tekstu . To su plate u bruto iznosu tako da nisu bas tolike kolike ste napisali.
Pozdrav
I brutto je isto tvoja plata i to ti zaradjujes. Svuda u EU se sa poslodavcem dogovara brutto zarada. Npr u Nemackoj poslodavac ne zna unapred kolika ce tvoja netto plata biti jer to zavisi od mnogo faktora i uvek se prica u brutto iznosu. Upravo se od bruto prihoda gradjana placa nastavnik policajac, sluzbenik u opstini. Ljudi u Srbiji nemaju svest o tome sta brutto zarada znaci i to je lose jer ne znaju kuda odlazi njihov novac koji su zaradili gledajuci samo netto cifru.
Sto se prosvetnih radnika u vecini zemalja EU tice, to mogu da budu samo oni koji su najbolji medju najboljima,pogledajte sistem za izbor buducih prosvetara u Finskoj cije je skolstvo jedno od najboljih u svetu.
Za svojih 40 i kusur godina zivota kod nas su se prosvetni radnici bunili samo za svoje plate a ne da bilo sta unaprede za decu. Odavno neodgovaraju za svoj rad, vazna im je licna reputacija a direktorima reputacija skole pa se ocene peglaju i prepeglavaju po potrebi a napisane ocene nemaju uporiste u znanju dece. Roditelje znanje i ne zanima nego je stvar prestiza da dete bude 5,00. Dakle svako juri sta je njemu licno bitno a deca pojma nemaju a vreme prolazi. Osoblje skole se bavi politikom a ne nastavom, daj da udarim recku, jedna generacija manje do penzije.
Tačno ste sve napisali! Muka mi je od neradnika. Ako im ne valja, neka traže drugi posao. Super im je, tezgare, drže časove, rade trudnička 4 sata, odmori, vikendi. Mi učimo sa decom, plaćamo časove i sl.