Живела сам у четири земље на три континента. Радила сам за Министарство просвете у једној од тих земаља. И тврдим – нигде се на децу не сваљује оволико кривице као у Србији. Како то да смо тако згрожени насилним понашањем деце у школама, а када се одрасли понашају насилно онда нам је то у реду?
Шта више, многи сматрају да деца заслужују да наставници и родитељи буду груби, дрски, да их вређају, па чак и кажњавају физички. Такво понашање правда се једноставно – деца су бахата и неваспитана, избацила су њега (или њу) из такта.
Када су деца лоша (или ми сматрамо да су лоша) само их треба кажњавати. То је популарно мишљење. Заиста ми је шокантан овакав став. Као да живимо у Викторијанској Енглеској из 19. века.
Пре неког времена гледала сам једну ТВ дебату о томе како су деца данас тако насилна и тако много псују. Нико није поставио питање родитеља који се псовкама обраћају сопственој деци. Тренера који псовкама комуницирају са децом. Они нису насилни? Само деца која понављају исте облике понашања су насилна?
Пре неколико недеља је објављен видео на којем се чује наставница како прети деци да ће платити некоме да их „пребије јер има пара, а она неће да прља руке“. Убрзо након тога и снимци наставника који је децу назвао глупом и рекао им да су говеда па је због тога суспендован с посла. Ипак, подршка коју је добио у јавности незамислива је у већем делу цивилизованог света.
Образовање и хотелијерство су услужне делатности (тако каже географија за 8. разред). Да ли можемо да замислимо да радник на рецепцији хотела назива госта глупавим зато што није разумео његово објашњење? Или га није слушао довољно пажљиво док му је говорио? Сигурна сам да би сви били згрожени и да би сматрали да је у реду да радник добије отказ. Али, када наставник тако нешто каже деци у школи онда нам је то сасвим у реду? То сматрамо васпитном методом. Децу, изгледа, учимо да не треба да вређају друге, тако што вређамо њих.
Са сигурношћу вам могу рећи да, ако би наставник овако нешто рекао у развијеним земљама (нарочито ако би деци претио физичким насиљем), то би му био последњи дан у учионици. Ово је тотално непрофесионално понашање које не приличи ниједној професији, а поготову наставничкој.
Недавно је једна наставница у Италији добила отказ јер су се деца толико жалила на њу, ни због чега другог него што је негативна, што их стално критикује. Деца нису хтела да буду у учионици са њом. Било је око 20 примедби на њен рачун од стране деце, а оцене нису биле проблем. У добро организованим системима се критике деце на рачун наставника и те како узимају озбиљно јер школе постоје због њих. И нико не мисли као у Србији, да су деца размажена, да су ужасна, да им се даје право да се понашају како хоће. То није истина, постоји систем и постоје последице понашања за сваког, и за децу и за наставнике. То што код нас тога нема, то није кривица деце.
У последње време само говоримо о дисциплинским мерама за децу у школама. А шта је са дисциплинским мерама за наставнике? И не, заиста не говорим о оценама овде. Нама недостаје и озбиљан надзор над квалитетом рада наставног кадра. И то константан, а не само када дође до озбиљнијих инцидената који доспеју у медије.
Време је заиста да престанемо да кривимо децу и почнемо да анализирамо сами себе, да схватимо колико ми одрасли сами доприносимо томе да се деца понашају онако како се понашају. Ту мислим нарочито на оне који су у контакту и раде са децом – родитељи, наставници, тренери. Ниједна друга метода, ни казне, ни нови прописи неће помоћи ако одрасли наставе да се понашају насилно, а онда се чуде што су деца иста таква. Деца су, ипак, само огледало друштва.
Аутор: Лидија Смирнов, педагог и професор енглеског језика
Dosadni ste već. Najbolje će biti da sve bude onako kako su deca zamislila i da ih niko nikada ne kritikuje. Od toga će oni postati daleko otporniji, srećniji i spremniji na životne izazove
Просветарско искуство са поштованом децом
и ауторитетима без покрића
Научила сам много о просвети и просветарима у свом професионалном кругу, који је започет од када памтим за себе. Играла сам се тако да ређам дугмад у два реда, то су били ђаци на путу до школе. Добила сам посао учитељице у Никинцима после успешно завршене класичне петогодишње Учитељске школе, тада већ студент Филолошког факултета у Београду, па наставила да радим као наставница у СР Немачкој и, по повратку, у поцерским селима. Професорка сам била у ‘Уметничкој школи’, дакле, средњој. Касније, по завршетку студија, са стеченим научним степеном доктора лингвистичких наука, предавала сам студентима ‘Васпитачке школе’, што ме је увело у активности по вртићима. Тако се заокружио мој радни век у згради у коју сам ушла као ученик ‘Учитељске школе’, а изашла из њега нисам ни у пензији пошто ми је рад са младима, изгледа, зацртан под звездама.
Целоживотно учење није савремено отриће, па ипак колеге већином заврше школовање чим престану да студирају, дакле прерано стану, што је нелогично с обзиром да су изабрали посао у установи, која би знање требало да држи на пиједесталу вишем од свих осталих професионалних усмерења.
Овај текст нема везе са мојим укућанима из исте бранше, младим професорима са којима се и слажем и не слажем у мишљењу. Објављујем га на своју руку запитана: – Какво то тешко бреме вуку просветари на својим нејаким, од друштва, забога, несхваћеним леђима? Намеравам, као предавач Методике развоја говора да кажем неке своје сугестије, јер би критички однос према традиционалним и савременим методама итекако користио нарушеним вредностима школе као институције и положају просветног радника, способног да ученика усмери ка срећном идентитету. Некада су и професори махом били својеврсне институције.
Наравно да се кад причам са унуком, вербално усаглашавам са поступцима колега. Давно сам научила да васпитне мере треба да су усаглашене, па ипак понекад не налазим речи за подршку исхитреним недомишљеним понашањима професора, данас, када имамо читаве тимове стручњака, педагога и психолога, при образовним установама. Питам се понекад и где су ту родитељи, међу којима је прилично и оних с академским титулама. Разговарам са писменим колегама, које, пре свега, поштујем због одговорног односа према раду. Извињавам се критичарима, овлашћена сам да дајем оцене о писмености па сматрам да би многи посленици живе речи морали да постигну бар ону функционалну, као пример аудиторијуму коме се обраћају. Са онима који функционишу ‘по правилима бабе Смиљане’ или ‘од Прилике па до Ивањице’ с надвикивачким аргументом ‘кад ти ја кажем’ немам намеру да се убеђујем. Читаоцима који су мом досадашњем излагању већ нашли замерке, поручујем следеће. Немојте да буде као у народној причи: – Добар дан зла жено! Па да гукне онај кога сврби. Ретки писмени, као лепе и паметне жене, доживљавају се као тесне ципеле, а проблем залуталих у просвету је вечан – доказивање како колега зна мање.
Нама просветарима потребан је аргументован разговор уместо надгорњавања. Научно непотврђене властите методе, по оној народној ‘Сва памет у једној глави ‘не пију воду.’ У СР Немачкој деца су у школи била слободна од ауторитета, равноправна у понашању и изјашњавању. Фазу у којој преовлађују наметљиви принципи полуписмених базирани на ‘Хвалите ме уста’ и реци све што ‘знаш’ – прошла сам пре него што сам сам постала учесник научних скупова и писац лингвокултуролошке методике.
Драге колеге, поштовање се заслужује. Реклама каже да је квалитет увек најбољи рецепт. Уверила сам се да ‘рад на себи’ обезбеђује трајност властитог мира и самопоштовања без колебљивости. Савремене васпитно-образовне девалвације, последице некритичког и брзоплетог прихватања страног и неподобног нашој култури, не прихватам. Ученике не едукујем, немам са њима партнерске односе и сл. Прочитајте шта је чувени Поткоњак у једном Просветном прегледу рекао о новокомпонованим педагошким терминима. Прочитајте и оглашавање САНУ о секретаркама, тренеркама и министаркама. Критична сам и док бирам само позитивну педагошку традицију, Русоа, Макаренка, Монтесори, делимично „Слободну децу Самерхила“, ‘Поштовану децу’ интелигентног Радовића…..
Онима који још нису научили да казнити некога значи пити отров, а очекивати да се други отрује, навешћу неке примере властитог искуства. Када се старија ћерка запослила и схватила да доста може да научи од ђака, знала сам да ће узрасти до доброг професора. Родитељске састанке у средњој школи започињала сам речима: – Нећу да чујем ништа лоше о мојој деци. Родитељи су долазили као дресирани, спремни да се усагласе са разредним старешином о свим дисциплинским прекршајима своје деце, каквих је увек било и увек ће бити, докле постоји одрастање. Мале несташке укључивала сам у секције и мангупску фасаду могли су да надоместе дежурством и одговорношћу за ред у школи. Добила сам сат од својих одраслих ђака после двадесет година на јубиларни рођендан, од оних истих што су ме назвали Рука која даје. Оцене сам свела на тројку, четворку и петицу, притом је ‘моја тројка’ добила републичку награду за текст о Доситеју, иако будући уметници Српски језик и књижевност сматрају нестручним предметом. Највише радова смо баш ми послали у Војводину, имамо сертификате, плакете и захвалнице. Тако су и оцене расле. Једном ранијем колеги дошла инспекција. Он ‘поделио јединице’, јер предмет је његов толико захтеван да га знају само Бог и он. Инспектор питао: – А шта сте Ви радили? Е, управо то питам оне који машу оценом.
Надам се да сте читали бар понешто о индивидуализацији прилаза ученику. То није мртво слово на папиру.Ђаци су у школи да бисте их ви нечем научили, искључите ону: – Бриго моја пређи на другога, и преузмите одговорност за сваког појединца, тражите максимум развитка тенденција. Они лутају у пубертету, прочитајте поново основе дечје психологије. Није тачно да је свака генерација све гора, да ‘нас ухватила западњачка река и да нам се душе опасности плаше’. Казнене мере избаците из главе, дајете оцену себи! Размислите, зашто неки професори заврше неславно (и њих би требало ставити на оптуженичку клупу са ‘кривцима’, а други добијају поклоне две деценије после завршене школе. Избаците из глава егоистичну глупост да сте надређени. Професионална је деформација уверење да сте енциклопедија; свезнање нисте и не стидите се да то и деци кажете. Ако не знам одговор на питање мог ђачића, знам где ћу га наћи па ћу одговорити на следећем часу, то ништа не боли. Уверен у своје знање је само онај који оскудева у креативној ширини. Метод је важан и међуљудска позитивна атмосфера. Кад је час занимљив, све иде к’о подмазано.
Лоши ђаци постају строги професори, ваљда се нагутали страха док су се школовали па дошло време да се покаже ко је газда. Почетна психологија описује пришивање другом својих недостатака, комплекса мање вредности насталих из страха, који је, опет, последица недостатка љубави.
Замислите ситуацију! У друштву разметљиваца, какво је наше, хвали се четрнаестогодишњак скупим оделом – купила му баба, а баба ће га и у средњу школу уписати. Запањени врли професори, предавачи смарачи, како такав ученик нема поштовања према њима и надмећу се како да га казне, усаглашавају се здушно преко дечјих леђа. Сматрала сам да је моје да помогнем сваком неупућеном малолетнику да се снађе и заврши започето образовање. ‘Према свецу и тропар’- каже народна мудрост. Никада нико не оста код мене са слабом оценом нити смањеним владањем, па ми не одузеше дипломе због тога. Ко се бави властитом децом, зна о каквим искушењима говорим. Кад се шегачим, кажем: – Мој лењи унук биће директор или поп, ‘ништа му Бог није остао дужан’. Каже лепо Душко Радовић, ко не зна ништа, може да ради све, ко зна једно, уме само то једно. Запрепашћена сам како неким људима уопште падне на памет да конкуришу и раде у просвети, а не подносе буку и узрасне проблеме. Неки немају ни одговарајућу струку, положене педагошке предмете, звање наставника не стоји им у дипломи. Даље токове демократије сам препознала давно, у моменту кад су за нове медицинске инструменте гласале и чистачице у Дому здрацвља у ПМ.
Обавезну основну школу код нас понекад доживљавам као затвор, нарочито у ситуацијама кад робовски менталитет хоће да је ауторитаран. Ставите се у улогу својих ученика, драге колеге! Програми су преобимни и неприлагођени, о томе сам давно писала. Једва се и ви носите с њима, мењајте их. ‘Он лајн’ настава, креирана по различитим уџбеницима, употпунила недореченост разграђених знања и изродила немогућност таксативних исхода и описа оцене. Утицај електронике занимљив и понекад погубан, а ми очекујемо да се здрав пубертетлија нађе у столици, миран и забављен временском уметношћу. Шаљемо деци шизофрене поруке. Укључи се у непостојеће друштво вршњака без фирмиране одеће док седиш код куће и учиш, па те назову штребер.
Код нас, на свим радним местима, уобичајено је да се демонстрира ‘сила од кромпира’. Код нас је скромност маска за неактивност, подлост и бескичмењаштво. У нашој култури значење речи ‘способност’ и ‘слух’ покриће су за бескрупулозну поквареност. Многи иду у цркву данас, глуматају вернике, а то је често само покушај да се и Бог слаже, да се ‘преведе жедан преко воде’ и уради нешто у нашу корист, против комшије. Наша вера учи – слободни смо да бирамо, али не и да избегнемо последице избора!
Мој унук заиста има проблем. Искрен је и не сумња да реч није сваки пут истинито покриће за стварност, но глуматање. – Не веруј речима, разочараћеш се у блиске људе – кажем младом идеалисти, за кога, као и за другу децу, нема довољно разумевања. Све постаде карневалска трка маскираних за јавним представљањем, према неким нејасним узорима. Нема лажи, нема преваре, као на шабачком вашару.
Сви који учествују у непосредном раду са децом требало би да су бирани према људским квалитетима, да су живи пример емпатије, стваралачке радости, толеранције и заједништва. Потребно је здравље и знање. Предлажем:
– Тестове за предаваче (не само за ученике), како би смањили материјалне грешке;
– Редовне прегледе предавача од стране психијатара, психолога и специјалиста за заразне болести;
– Кодекс понашања и за ученике и за професоре, који укључује на првом месту одговорност пунолетних стручњака за васпитно- образовни рад..
Све ово сам доживела у Немачкој давних седамдесетих. Требало би да нашем Министарству пошаљем своје предлоге.
Следећи пут намеравам да пишем о колегама, које сматрам примером добре праксе. Веровали или не, има и таквих, али су малобројни и често непримећени. Када постану видљиви, поправиће се статус професора у друштву, а пажљив однос ће од ученика стварати новог човека, срећног аутентичног идентитета, не васпитаваног да се додворава ауторитетима нити да сам очекује лажне осмехе. Зато је наше просветарско понашање потребно кориговати, усагласити са чувеном препоруком великог педагога, у којој дете инсистира: – Помози ми да урадим сам!
Текст је објављен и у 015портал